iPhone firmware 3.0 beta, praktické skúsenosti – slovenčina, autokorekcia, nová klávesnica, copy & paste a iné

17. marca bol predvedený nový firmware pre iPhone a iPod touch s označením 3.0, ktorého vydanie je naplánované na leto tohto roku. Nový firmware 3.0 sme otestovali a radi by sme sa s vami podelili o prvé skúsenosti s jeho používaním. Taktiež sa detailnejšie pozrieme na nové nedokumentované funkcie vrátane slovenskej a českej lokalizácie a novú klávesnicu s diakritikou a autokorekciu.

Slovenčina a čeština

Podľa našich očakávaní, firmware 3.0 už obsahuje aj slovenčinu a češtinu. Systém je lokalizovaný kompletne, čiže od užívateľa sa nevyžaduje žiadna znalosť angličtiny, samozrejme až na aplikácie tretích strán. Vzhľadom na to, že zatiaľ ide o betaverziu, občas narazíte na nepreloženú frázu, úsmevný, či nie úplne presný preklad, vo všeobecnosti je však lokalizácia na dobrej úrovni. iPhone bol zrejme jediný telefón predávaný na území Slovenskej republiky, ktorý doteraz neobsahoval ani slovenčinu, ani češtinu, no jeho predajnosti to očividne až tak neuškodilo. S príchodom lokalizácie môžme teoreticky očakávať ešte väčší dopyt.

Slovenčina vo firmwari 3.0 Slovenčina vo firmwari 3.0 Slovenčina vo firmwari 3.0

Nová lokalizovaná klávesnica a autokorekcia

Nová slovenská klávesnica vo firmwari 3.0

Nový firmware obsahuje aj novú slovenskú a českú klávesnicu. Klávesnica má nový layout so samostatnými tlačidlami pre mäkčeň a dĺžeň. Znamienka sa však aplikujú presne naopak ako na počítači, najprv treba stlačiť písmeno a až potom dĺžeň/mäkčeň. Aj napriek tomuto faktu sa na klávesnici píše niekoľkonásobne lepšie ako na tej predchádzajucej, kde trvalo napísanie jedného písmena s diakritikou cca 2 sekundy. Táto milá funkcia prináša aj malý problém, písmenká v druhom a treťom riadku sú posunuté oproti predošlej klávesnici o niekoľko pixelov doľava, ak ste si teda zvykli na staré rozloženie, bude vám to nové spôsobovať nejakú chvíľu malé problémy. To však vyrovnáva a aj ďaleko prevyšuje fakt, že klávesnica obsahuje konečne aj plnú slovenskú autokorekciu. Vzhľadom na množstvo slov, ktoré náš jazyk obsahuje, je jasné, že systém v iPhone nepozná všetky, výrazne však prekročil moje očakávania a jeho úspešnosť sa blíži sto percentám.

Široká klávesnica

Iste vám neuniklo, že nový software obsahuje širokú klávesnicu vo všetkých hlavných aplikáciach. Aj keď som bol osobne najprv voči tejto klávesnici skeptický, musím uznať, že sa na nej píše skutočne o čosi lepšie ako na malej. Problém s touto širokou klávesnicou je, že pri jej používaní vidíte skutočne málo textu – len 4 riadky. Pri zvislom otočení ich vidíte 8. Klávesnicu nenájdete v každom programe (napríklad v Kalendári či Youtube), no v tých, kde by ste ju mohli využiť, sa už nachádza (Messages, Notes, Mail a samozrejme Safari).

Nová široká klávesnica vo firmwari 3.0

Copy, Cut and Paste

Ako sme už písali v pôvodnom článku, funkcia sa dá vyvolať dvojklikom na text. Potom môžete svoj výber ďalej upravovať posúvaním dvoch modrých bodiek. Ak je text editovateľný (napríklad poznámka), v bublinke sú tri možnosti: Cut, Kopírovať a Vložiť („cut“ je jedna z tých nepreložených fráz, ktoré som spomínal vyššie). Pri ťuknutí na možnosť v bubline sa operácia vykoná. Ak chcete text vložiť, pravdepodobne nebudete chcieť prepísať iný text, čiže začnete podržaním prsta na zvolenom mieste. Keď tak urobíte, neoznačí sa nič, zjaví sa však bulina s mierne odlišnými možnosťami: Select (označí najbližšie slovo), Označiť všetky (označí celý text) a Vložiť.

V Safari funguje kopírovanie trochu inak, keďže dvojitý dotyk sa používa pre priblíženie. Funkciu aktivujete podržaním prsta nad odstavcom, ktorý chcete skopírovať. Potom môžete svoj výber upraviť rozťahovaním modrého obdĺžnika do všetkých strán (týmto môžete ľahko skopírovať veľkú časť stránky). Ak naopak chcete skopírovať iba menšiu časť stĺpca, obdĺžnik začnete zmenšovať a výber sa automaticky zmení na ten, aký je v ostatných programoch (dve modré bodky).

Aj keď to tak počas prezentácie možno nevyzeralo, systém je mierne komplikovaný a nelogický – v každom programe sa Copy & Paste aktivuje a ovláda trochu inak. Dúfame teda, že inžinieri z Kalifornie na tejto funkcii pred uvoľnením finálnej verzie ešte popracujú.

Copy & Paste vo firmwari 3.0 Copy & Paste vo firmwari 3.0 Copy & Paste vo firmwari 3.0

Využitie „shakovania“

Undo/redo vo firmwari 3.0

Trasenie, či shakovanie telefónom plní v novom firmwari 2 funkcie. Kým z prezentácie Applu sa zdalo, že undo/redo je možné použiť len pri kopírovaní a vkladaní, v skutočnosti platí pre každú editáciu textu. Náhodného vrátenia zmien sa obávať nemusíte, pretože pri zatrasení vždy najprv vyskočí pop-up okno s možnosťami, ktoré musíte potvrdiť.

Druhou funkciou je takzvaný Shake to shuffle, zatrasenie iPhonom pri počúvaní hudby prepne prehrávanie na inú, náhodnú pieseň. Ani tu sa nemusíte obávať náhodného prepínania. Podobne ako je to pri iPode nano, aj iPhonom musíte zatriasť skutočne silno aby „žiadosť“ zaregistroval, v najhoršom prípade môžete funkciu v nastaveniach kompletne vypnúť.

Vyhľadávacie pole v Mail, Notes a iPod

Vyhľadávacie políčko vo firmwari 3.0

Z neznámych dôvodov sa o tejto funkcii na zahraničných serveroch vôbec nepísalo, dovolím si ju preto spomenúť samostatne. Každá z aplikácii Mail, Notes a iPod je charakteristická tým, že po ich spustení vidíte zoznam položiek (správy, poznámky, piesne). V minulosti ste začínali na úplnom vrchu zoznamu, vo firmwari 3.0 sa však môžete presunúť ešte vyššie a odkryje sa vám vyhľadávacie pole, ktoré funguje ako Spotlight v rámci jednej aplikácie.

Zhrnutie

Firmware je veľmi milým prekvapením a „naživo“ vytvára ešte lepší dojem, ako ste mohli získať z prezentácie. Aj keď FW 3.0 obsahuje množstvo nových funkcií, oproti predchádzajúcemu firmwaru sa zdá byť napriek tomu ešte o niečo svižnejší. Jediná nevýhoda, ktorú som zatiaľ postrehol je zmenšené písmo, ktorým je napísaný názov práve počúvanej piesne na lock-screene z 12 bodového na 9 bodové a jeho čitateľnosť sa tak výrazne zhoršila. Systém je na betu relatívne stabilný a aj keď obsahuje rôzne bugy, zariadenie je s ním možné plnohodnotne využívať.

V druhom pokračovaní článku sa pozrieme na Voice Memos (Diktafón), globálne vyhľadávanie Spotlight a taktiež na nové nastavenia. Ak máte otázky týkajúce sa firmwaru 3.0, ktoré neboli zodpovedané, využite diskusiu k článku.

komentárov
 1. Super článek pro nás nedočkavce, ještě by mě zajímalo, jak inženýři Apple zapracovali na sms editoru. Je už konečně odpočítávání znaků? A co doručenky, dorazila tahle vymoženost i do Applu?

  0
  0
 2. Tomáš: Počítání znaků v SMS zprávách není, zrovna tak jako o doručenkách se vám může jen zdát (Nicméně toto se dá obejít, pokud potřebujete informaci o doručení SMS přes řídící kódy operátora napsané na začítku SMS).

  0
  0
 3. Hm… a da sa autokorekcia nastavit tak, ze doplna slova *bez* diakritiky ? Ak nie, tak by som ju (ako na vsetkych inych telefonoch) ani nezapinal – kedze sms ma potom ovela mensi pocet povolenych znakov.

  Inak samostatne klavesy pre makcen a dlzen a este k tomu opacne poradie pisania sa mi zda dost nestastne. Otazkou tiez zostava ako napisat ä, ô, ked uz mam pisat s diakritikou?

  0
  0
 4. vyborne. konecne nejaky clanok, ktory nie je len prekladom clankov z inych stranok. takychto vlastnych skusenosti by tu bolo treba viac :). Mna tiez tesi, ze sa konecne objavila slovencina.

  0
  0
 5. No ja by som bol rad keby to predaktivne pisanie textu malo vlastny slovnik s moznostou dopisaovania vlastnych slov, to by som potreboval najviac, kedze pouzivam iPhone viac ako laptop/desktop a zrychlenie pisanie mailov, alebo komunikacie na IMku by ma potesilo :) ale inac tesim sa na leto a ked to konecne stiahnem.

  0
  0
 6. vCards je možné posílat jen přes MMS a E-mail. Nechápu, proč to nezprovoznili i pro SMS. SMS sice neumí posílat soubory, ale jiní výrobci si s tím poradili tak, že posílají v SMS samotný obsah soubru vCard (je to jednoduchý texťák). Pokud tedy dostanu od někoho kontakt v SMS, uvidím stále to, co teď?

  0
  0
 7. Musi byt iPhone najprv registrovany (autorizovany) v Apple ako “TESTOVACI IPHONE” alebo si OS 3.0 BETA mozme nahrat do svojho iPhonu 3G bez obav?

  0
  0
 8. Super clanek. Muzete otestovat funkci CalDav s Mac OS serverem? Ucet Vam muzeme pro testovani vytvorit.

  Diky
  petr (zavinac) itcf (tecka) cz

  0
  0
 9. @Tomáš: odpoveď ste už dostali, bohužiaľ negatívnu. O pár nových funkcii však aplikáciu Messages (predtým Text) vylepšili, pozrieme sa ňu v ďalšom článku.

  @Ladislav: dajú sa odoslať iba mailom alebo mms. Posielanie cez bluetooth či sms možno pridajú do finálnej verzie alebo sa budeme musieť spoľahnúť na aplikácie tretej strany.

  @Peter: túto možnosť som tam nenašiel. Všimol som si však, že niektoré slová bez diakritiky mi to na diakritické neopravilo, možno je to zámer, možno nie. Ničmenej, klávesnica má mnoho iných využití ako SMS: maily, poznámky, IM, internetové príspevky a pod., kde sa diakritika určite hodí…

  @dan: nemám možnosť vyskúšať, ak zistím dám vedieť. Nevidím to však veľmi pozitívne, Apple by sa bol zrejme zmienil.

  @Thomas :P: samozrejme, slovník sa učí, tak to je už od verzie 1.0.

  @Michal Furda: betaverzia je bohužiaľ k dispozícii len pre registrovaných vývojárov.

  @Tecnický Antitalent: počkať do leta a potom si ho zakúpiť za 8€.

  @Petr: napísal som vám.

  0
  0
 10. @ -edo-: v nastaveniach môžete zmeniť APN, meno a heslo na inú hodnotu, čiže EDGE/3G >>prestane fungovať

  0
  0
 11. koukám, že i opravili písma v Poznámkách
  2 mikelle – ano, kromě MMS a BT stereo
  2 Tecnicky antitalent – na iTunes App store a jen pro iTouch

  0
  0
 12. Já osobně bych to s tou chválou až tak nepřeháněl..FW 3.0 používám cca týden a nestabilní je pořád dost, všude se dá dočíst jak se dá používat i jako FW pro váš hlavní iPhone, ale neprijde mi. A s tou sviznosí? Prodleva pri psani sms, nekolik prvnich znaku..stejne tak spoustení přehrávače..Casto padající phone aplikace..Problém s obsazeností telefonu pri spatne odeslane zprave…myslím ze je toho pořád dost co vylepsovat, ale od toho je to Beta…Nechcete napsat na jakém iPhonu s jakým obsazením paměti jste testoval?..Já na 3G 16GB, cca 60 aplikací a kolem 700kontaktu a 10GB multimedii….doufejme ze nový build prinese nejake zlepseni..uz se o nem suska..:)

  A jeste jedna vec:), jak se vam podarilo rozchodit shake to shuffle..vubec mi na to nereaguje a mam ho 100% zapnute

  0
  0
 13. taka otazocka na autora:
  obsahuje uz beta verzia OS 3.0 podporu pre LDAP a CalDav? Dve zasadne novinky, kvoli ktorym budem upgradovat (a nielen ja). Blbinky ako copy paste a MMS mozu zaujat bezneho usera, ale co my, co potrebujeme pokrocile firemne riesenia? :)

  0
  0
 14. Sa zobuďte! Veď je to také nedorobené, že je to určite len práca nejakého koníčkára. Apple by Orange nikdy nedovolil zverejňovať takéto nedorobky.

  0
  0
 15. Jozef Remenen: Ano nova verzia, obsahuje uz podporu CalDav, taktiez Subscribed calendars.

  Taktiez je funkcny Tethering a posielanie MMS cez 3.0 malou upravou Carrie Settings.

  :)

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
WWDC 24
pokračovanie článku

Apple ohlásil WWDC 2024!

Ukazuje sa, že úniky spojené s informáciami zo sveta Applu majú niečo do seba. Nedošlo však k ohláseniu nových iPadov, ale tohtoročnej konferencie WWDC '24.
Gemini
pokračovanie článku

Kto prinesie vyspelú AI na iOS 18? Apple to nebude

Koncom minulého roka sa objavila správa, podľa ktorej Apple plánuje priniesť rozšírenú AI funkcionalitu na iPhone a ďalšie zariadenia. Výraznou premenou by si mala prejsť Siri, digitálna asistentka, ktorá už skôr zaostávala za konkurentmi, vo svete GPT je však ešte archaickejšia.