iPhone firmware 3.0 beta, ďalšie praktické skúsenosti – diktafón, Spotlight, kalendáre, CalDAV, fotky a iné

Po ďalšom týždni testovania firmwaru 3.0 pre iPhone by sme vám radi priniesli poznatky o nových funkciách, ktoré sme nezahrnuli v prvom článku. Tretí firmware bol ohlásený 17. marca a bude dostupný v lete tohto roku pre iPhony prvej a druhej generácie a pre iPody touch (za poplatok).

Voice Memos (Diktafón)

S firmwarom 3.0 pribudla okrem množstva nových funkcií aj jedna nová aplikácia. Nesie názov Diktafón a robí presne to, čo by ste predpokladali – nahráva zvukové nahrávky, s ktorými môžete ďalej pracovať. Programov s podobným účelom je v App Store niekoľko a vznikli oveľa skôr, ako tento priamo od Apple. Diktafón však ponúka to, čo aplikácie tretej strany ponúkať nemôžu – beh a nahrávanie na pozadí. Popri nahrávaní prednášky môžete teda s telefónom surfovať, fotiť alebo čokoľvek iné, čo nevyžaduje mikrofón alebo reproduktor. Ak by ste sa rozhodli vyskúšať 3.0 betu, dajte si pozor, aplikácia je zatiaľ skutočne plná bugov, napríklad keď vám niekto počas nahrávania zavolá, nahrávka sa zruší bez uloženia.

Grafické rozhranie aplikácie, rovnako ako ikona nezapadajú úplne do prostredia iPhone a môj prvý dojem z nich nebol najlepší, no netrvá dlho kým si na ne zvyknete. Hotové nahrávky nájdete tiež v aplikácii, tam si ich môžete vypočuť, pomenovať, zostrihať a nakoniec odoslať. Práca je veľmi intuitívna a strih prebieha v reálnom čase. Odoslané nahrávky sú vo formáte .m4a (mp4) a majú bitrate 128 kbps. Aj keď pri prehrávaní na telefóne nahrávka neznie kvalitne, kvalita nahrávok je výborná.

Aplikácia Diktafón vo firmwari 3.0 Aplikácia Diktafón vo firmwari 3.0 Aplikácia Diktafón vo firmwari 3.0

Spotlight

Spotlight vo firmwari 3.0

K vyhľadávaniu sa dá dostať veľmi rýchlo, či už presunutím sa naľavo od prvej plochy, alebo stlačením tlačíidla Home, keď sa nachádzate na hlavnej ploche. Ihneď máte k dispozícii klávesnicu a môžete začať, výsledky sa zobrazia hneď keď prestanete písať, nie je potrebné stlačiť tlačidlo vyhľadať. Vyhľadávania sú veľmi rýchle, zrejme aj preto, že v iPhone máte súborov podstatne menej ako na vašom počítači. Spotlight vyhľadáva v kontaktoch, aplikáciách (iba podľa názvu), hudbe, podcastoch, videách, audioknihách, poznámkach, mailoch (podľa predmetu) a v kalendári. Jednotlivé kategórie môžete v nastaveniach vypnúť, prípadne preskupiť ich poradie. Medzi SMS a MMS správami sa zatiaľ vyhľadávať nedá, no dá sa predpokladať, že vo finálnej verzii bude aj táto možnosť, keďže jej vynechanie nemá žiaden logický dôvod. Pri ťuknutí na zoznam klávesnica zmizne a môžete ním skrolovať, ťuknutie na výsledok vás prenesie do danej aplikácie na požadované miesto. Pri výbere piesne sa pieseň nezačne hneď prehrávať, je po trebné ešte stlačiť play, rovnako ťuknutie na kontakt nevolá jeho telefónne číslo, ale nechá vás vybrať si. Použitie je teda bezpečnejšie, no zároveň aj pomalšie, čo mne osobne nevyhovuje, no každý to musí asi posúdiť sám.

Aj keď je funkcia Spotlight veľmi dobre spracovaná, je hneď po ruke a vyhľadáva rýchlo, musím sa priznať, že som sa za takmer dva týždne s firmwarom 3.0 ani raz neocitol v situácií, kedy som ju využil inak ako na testovanie. Buď si na jej prítomnosť treba chvíľu zvykať, alebo je celý systém navrhnutý tak dobre a všetko je na dosah, že funkcia ako táto nie je takmer vôbec potrebná. Určite však nastane situácia kedy budem vďačný, že ju mám k dispozícii. Hlavne po doplnení full-text vyhľadávania v SMS (ak vôbec).

Synchronizácia kalendáru a kontaktov (CalDAV a LDAP)

Hromadná práca s fotkami vo firmwari 3.0

Ďalšia z vecí, o ktoré sa zaujimali naši čitatelia bola možnosť synchronizácie kalendárov cez protokol CalDAV s firmeným alebo svojím vlastným serverom. Čitateľ Petr Volkmer nám dokonca poskytol pre testovacie účely account na svojom serveri. Po tom ako si účet nastavíte, zjaví sa vám ako nový kalendár. Tým pádom môžete jednoducho synchronizovať súkromné akcie so svojim MobileMe účtom a služobné stretnutia s firemným serverom. Zdá sa, že v beta verzii zatiaľ chýbajú niektoré pokročilé funkcie CalDAVu ako pozývanie účastníkov (attendees) k udalostiam. Ak ich pridáte na počítači, v iPhone ich uvidíte, no nemôžete ich z iPhone pridávať. Napriek tomuto nedostatku, ktorý snáď bude odstránený, synchronizácia fungovala na pár drobných problémov dobre a rýchlo, aj v neprirodzených testovacích podmienkach.

Rovnako je možné pridať LDAP účet na synchronizáciu kontaktov. Tie sa dajú tiež zobraziť buď oddelene alebo spolu.

Photos (Fotky)

Hromadná práca s fotkami vo firmwari 3.0

V novom firmwari nájdete v aplikácii Fotky viacero zaujímavých možností. Prvou je upload fotografií do galérie MobileMe. Ako už správne upozornili rôzne zahraničné servery, na obrazovke pre upload je miesto fotky zmienené video, rovnaké je to aj v slovenskej verzii. Keďže je veľmi nepravdepodobné, že by sa sem toto slovo dostalo čistou náhodou, je celkom možné, že Apple túto chybu urobil naschvál, aby vznikol rozruch okolo možného natáčania videa v novom firmwari. Upload prebieha veľmi rýchlo, cez WiFi sa fotka odošle za niekoľko sekúnd. Po uploadnutí vyskočí pop-up okno, ktoré vám ponúkne poslanie linku na fotku cez email alebo otvorenie Safari s fotografiou.

Druhou novinkou je možnosť označenia viacerých fotografií naraz (maximálne 60). Takto ich môžete hromadne odstraňovať, posielať alebo kopírovať do schránky. Táto funkcia poteší asi každého, už len na odstránenie nepodarených fotiek z camera rollu.

Messages

Správy vo firmwari 3.0

Aplikácia na posielanie SMS správ Text bola v novom firmwari premenovaná na Messages, zmenila sa jej ikona a bola obohatená o množstvo nových funkcii. Okrem všeobecne známej podpory MMS nájdete v novom firmwari aj možnosť preposielať a odstraňovať jednotlivé správy. Toto bol tiež jeden z nedostatkov, ktorý bol iPhonu vytýkaný. Rozhranie sa však nezmenilo, čiže pokojní môžu zostať aj prívrženci bublinkového zobrazenia. Keď po novom odosielate SMS, progressbar vám neprekryje celú klávesnicu, ako tomu bolo vo firmwari 2.x, ale zobrazí sa hore, čiže môžete ďalej písať.

V nastaveniach pribudla pre túto aplikáciu celá nová sekcia. Dá sa tu nastaviť, či chcete zobraziť náhľady správ na lockscreene, či má prijatá správa o sebe upozorňovať zvukom trikrát v prípade, že ste ju nezaregistrovali, vypnúť alebo zapnúť podporu MMS a zobrazenie predmetu správy.

Zhrnutie

Po čase musím povedať, že v novom firmwari sa nachádza viac bugov a iných malých prekvapení, ako sa pôvodne zdalo. Taktiež stabilita niektorých 3rd party aplikácii je otázna, vývojári však majú čas do leta, aby to vyriešili. Iba pred pár hodinami však Apple uvoľnil novú betaverziu (7A259g), ktorá by mohla aspoň časť týchto problémov riešiť a kým sa firmwari dostane k užívateľovi, určite po nich nezostane ani stopa. Čo sa týka funkcií, určite sa je na čo tešiť.

komentárov
  1. Mohol by niekto s pristupom k beta verzii potvrdit ci v3.0 ma k dispozicci 11 stran pre instalaciu app t.j. o 32 aplikacii viac ako je mozne nainstalovat momentalne (OS v2.2 povoluje max 9 stran t.j. 9×16+4 =148)

    0
    0
  2. caesar: bude to mozne, Google Calendar podporuje CalDav. Uz teraz si to mozes overit v iCale, staci si pozriet URL svojho kalendara na Google

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Tajomstvo úspechu slúchadiel AirPods

Keď Apple v roku 2016 predstavil prvé bezdrôtové slúchadlá AirPods, odprezentoval ich s veľkou skromnosťou a venoval im len 5 minút času na pódiu. Bolo to veľmi neobvyklé, pretože nové produkty boli zvyčajne sprevádzané veľkolepými prezentáciami a masívnou mediálnou kampaňou. Aj napriek tejto skromnosti sa malé biele slúchadlá stali fenoménom a jednými z najpredávanejších v histórii. Aké je ich tajomstvo úspechu?
pokračovanie článku

Apple po 10 rokoch zrušil vývoj vlastného auta

Písal sa rok 2014. Svetlo sveta uzreli prvé hodinky Apple Watch, svet si robil srandu z ľahko sa ohýbajúceho iPhone 6 Plus a na internete sa objavili informácie, že Apple vyvíja vlastné auto.