WWDC 2008 – report z keynote Steva Jobsa

Včerajším dňom sa odštartovala WWDC 2008 WWDC 2008 (World Wide Developers Conference). Celý event, ktorý sa bude konať až do piatka 13.6. bol tradične zahájený “Wow” prezentáciou Steva Jobsa, ktorá sa začala pár minút po 19. hodine nášho času a trvala približne hodinu a trištvrte. Videozáznam si môžete pozrieť tu.

Tradične odetý Steve Jobs sprevádzaný búrlivým potleskom na začiatku spomenul niekoľko detailov o tohtoročnej konferencii. Tej sa tento rok zúčastnilo 5200 návštevníkov a kvôli kapacite priestorov Mocsone Center West v San Franciscu sa nemohli ďalší zúčastniť. Návštevníkom bude v priebehu týždňa k dispozícii až 1000 inžinierov z Apple a spoločne sa stretnú na 147 konferenciách, z ktorých bude 85 venovaných Macom a 62 iPhonu.

Tohtoročná prezentácia (keynote) Steva Jobsa bola výhradne zameraná na iPhone a možno ju rozdeliť do troch častí. Prvá časť sa zaoberala iPhone software 2.0 updatom, druhá sa zaoberala službou Mobile Me a tretia sa venovala očakávanému iPhonu 3G.

iPhone firmware 2.0

1. iPhone firmware 2.0

Na začiatku prvej časti Steve podobne ako na SDK evente hovoril o tom, že iPhone sa stáva plnohodnotným prístrojom aj pre zákazníkov v biznis segmente. Plnohodnotne podporuje Microsoft Exchange a Cisco VPN security. Prináša tak napríklad „push“ e-maily, kontakty a push kelandár, „global address list“, Cisco IPsec VPN podporu alebo WPA2/802.1×. Väčšina funkcií firmwaru 2.0 už bola odhalená pred niekoľkými mesiacmi.

Po Stevovi sa na stage postavil aj Scott Forstall, nový Vice President of Platform Experience, ktorý divákov previedol cez iPhone SDK. Ukážky boli veľmi podobné tým z marcového eventu o iPhone SDK a Scott na developerských nástrojoch všetkým demonštroval aké je jednoduché programovať aplikácie pre iPhone. Bola spomenutá architektúra Mac OS X pre iPhone a prezentovaná demo ukážka. Po nich nasledovali ukážky samotných developerov, ktorí prezentovali svoje vlastné aplikácie pre iPhone a skúsenosti z programovania.

Z developerov prezentovali svoje aplikácie pre iPhone tieto firmy:

 • Sega – verzia hry Super Monkey Ball
 • eBay – natívnu aplikáciu, ktorá svojim grafickým rozhraním umožňuje pohodlné nakupovanie a draženie cez iPhone
 • Loopt – aplikáciu, ktorá prostredníctvom WiFi alebo GPS nájde vašich priateľov v okolí a umožní vám nadviazať spojenie cez telefón alebo textovú správu
 • TypePad – mini CMS systém na aktualizáciu vášho blogu
 • AP Associated Press – aplikácia, ktorá pomocou GPS alebo WiFi zistí vašu polohu na svete a podľa toho vám prinesie tlačové novinky z danej lokality
 • Moo Cow Music/Band – aplikácia pre komponovanie a  mixovanie hudby (prednedávnom sme publikovali vi­deo)
 • Modality a MIMvista – aplikácie pre doktorov a  študentov medicíny s kompletnou anatómiou tela človeka
Mobile Me

2. Mobile Me

V druhej časti sa ujal slova Phil Schiller, Senior Vice President of Worldwide Marketing, ktorý predstavil novú službu Mobile Me. Táto služba nahrádza doterajšiu službu .Mac a umožňuje udržovať váš iPhone, Mac a dokonca aj PC stále up-to-date alebo teda synchronizovať tieto prístroje a udržovať v nich aktuálne dáta.

Synchronizácia sa týka aplikácií Mail, iCal, Address Book a pre PC je to Microsoft Outlook. Mobileme vám umožňuje mať vaše e-maily, kontakty a eventy v kalendári vždy perfektne zosynchronizované medzi iPhonom, Macom a PC (ako Push contacts/email­s/calendar cez Microsoft Exchange).

Mobile Me so sebou prináša aj nové Web 2.0 rozhranie založené na Ajax-e. Na stránke me.com máte po prihlásení k dispozícii e-mail klienta, kontakty, kalendár a foto galériu, takže prístup k svojim dátam máte aj z počítača, ktorý sa pomocou MobileMe nesynchronizuje.

Me.com prináša podľa Apple perfektnú “user experience”, a aj keď sa jedná o webové rozhranie, tak užívatelia majú pocit ako keby ani neopustili svoj desktop. Grafické rozhranie me.com je skoro totožné s aplikáciami Mail, iCal a Address Book a na tomto webe dokonca funguje funkcia drag and drop napríklad pri presúvani kontaktov, e-mailov alebo fotiek.

Fotogaléria na me.com podporuje rovnaké funkcie ako iPhoto a umožňuje napríklad vytvárať eventy alebo si prezerať fotografie v niektorom evente prejazdom kurzorom nad daným eventom. Mobile Me ďalej ponúka 20 GB priestoru na iDisk-u a bude dostupná za 99 USD za rok. Samozrejme k dispozícii bude aj 60 dňová skúšobná verzia. Phil túto službu nazval jednoducho „Exchange – for the rest of us“.

iPhone 3G

3. Nový iPhone 3G

V treťom bloku na stage prišiel opäť Steve Jobs. Na začiatok spomenul niekoľko faktov o doterajšej verzii iPhone. 29. júna oslávi iPhone svoje prvé narodeniny, predalo sa ho 6 mil. kusov, dosiahol 90% spokojnosť u zákazníkov, 98% zákazníkov na ňom prehliada internet, 94% mailuje, 90% posiela textové správy a 80% používa viac ako 10 aplikácií, ktoré im iPhone ponúka (koľko používate vy?).

Steve predstavil nový iPhone 3G, ktorý okrem 3G podporuje aj tzv. A-GPS. Najväčšia pozornosť sa venovala výkonu/rýchlosti prenosu dát cez 3G. Nový iPhone je 2,8× rýchlejší než jeho predchodca. Rovnakú stránku priamo na prezentácii stihol iPhone stiahnúť cez EDGE za 59 sukúnd, cez 3G za 21 sekúnd a cez WiFi za 17 sekúnd. Bolo uvedené aj porovnanie s priamou konkurenciou od Nokia a Treo, kde sa ukázal iPhone o 36% rýchlejší v sťahovaní dát cez 3G.

Nový iPhone podporuje určenie polohy prostredníctvom antén operátora, WiFi a najnovšie aj GPS. Umožňuje tiež navigáciu a vaša aktuálna poloha sa premieta na Google Maps z internetu.

Za zmienku stojí výdrž batérie, ktorá sa zvýšila na 300 hodín v standby móde, 10 hodín 2G hovoru, 5 hodín 3G hovoru, 6 hodín prehliadanie webu. 7 hodín pozerania videa a 24 hodín počúvania hudby.

3G iPhone bude podľa slov Steva Jobsa do konca roka dostupný v 70 krajinách sveta a z toho v 22 najvýznam­nejších pre Apple už 11. júla. Mezdi krajinami sa samozrejme objavilo aj Slovensko, ktoré bolo prezentované (medzi inými) aj priamo počas prezentácie na plátne. Slovensko nájdete už aj priamo na stránke Apple s odkazom na dvoch operátorov, Orange a T-mobile. Presný dátum príchodu iPhonu na Slovensko zatiaľ nie je známy a Apple stále operuje so slovíčkom “soon”.

Steve ohlásil aj nové ceny, ktoré umožnia iPhonu preniknúť k širším masám. iPhone 8GB bude stáť 199 USD a 16GB dostupný aj v bielej farbe bude stáť 299 USD. Steve po ohlásení cien garantoval, že nikde na svete sa nebudú predávať za vyššie ako tieto ohlásené ceny. Otázkou zostáva, či sa všade na svete budú ceny upravovať a prepočítavať tak aby nepresiahli túto čiastku. Na konci prezentácie bola uvedená aj nová reklama na iPhone 3G, ktorú su môžete pozrieť priamo na stránkach Apple (odporúčam).

Stevova keynote je teda úspešne za nami. Keďže sa jedná o developerskú konferenciu, boli predstavené hlavne developerské projekty a až druhá polovica bola marketingovo zameraná viac na produkty a služby. Steve Jobs na začiatku spomenul, že developeri na konferencii budú oboznámení aj s novou verziou operačného systému nazvanou Snow Leopard (Serverová verzia Snow Leopard má podporovať ZFS súborový systém), ale priamo v prezentácii sa k tomu už nevyjadril. O tejto novinke ako aj o podrobnejších informáciach o službách a produktoch, ktoré boli predstavené vás budeme v blízkej budúcnosti určite informovať.

Na povrch samozrejeme postupne prenikajú rôzne kontroverznejšie informácie, ktoré sa presne nezhodujú s niektorými marketingovými materiálmi alebo hlavnou keynote, ako napr. nutnosť aktivovať iPhone priamo v obchode, nemožnosť kupovať iPhone cez internet, vyššia cena za paušál, „mystické“ A-GPS, hrúbka iPhonu, predaj Snow Leoparda do jedného roka a iné. Aj o týchto detailoch budeme čitateľov informovať.

komentárov
 1. Jsem se těšil, že už dneska budu zkoumat předělaný .Mac a ono nic…. Až za další měsíc… Vypadá to totiž bombasticky.

  0
  0
 2. To Vojtin: To jo…ale škoda, že neudělali nějakou odlehčenou verzi, která by byla free. Myslím, že by byl úspěch zaručen :)

  0
  0
 3. ako sa tak pozeram na ten obrazok iPhoneu, nevidim ziadnu kameru na videohovory… mam to brat tak ze nebude mozne tieto hovori vykonavat prostrednictvom iPhone?

  0
  0
 4. Nie nebude. Myslim ze videotelefonovanie by nemalo nejky uspech. Na svojom telefone som to v zivote nevyuzil a ani nehcem. Ide mi len o rychlost 3G internetu.

  0
  0
 5. .Mac za 99 dolaru na rok je hodne? Kdyz vidim, co to umi, ja osobne do toho jdu :-) v ceskych na stole je to neco pres 15 set.

  0
  0
 6. MartensPh: hodně to rozhodně neni, kde můžu mít hosting stránek, 20GB prostoru, udělaný web album, synchronizaci PIM, IMAP (od doby co mam .Mac nemam spamy) a to vše na pár kliknutí v OSX. Toto všechno (kromě 20GB) mam už na .Mac a me.com bude ještě lepší=aplikace na webu.

  0
  0
 7. som zvedavy kto bude vyuzivat tu navigaciu s GPS, ked mapy budeme musiet tahat z internetu z google maps. Orange world mini (10 MB) sa mi rozplynie pri prvej odbocke a potom hura platime za data. Ale asi to treba brat tak, ze je to telefon s navigaciou a nie navigacia s telefonom :-) Hoci sposob navigacie sa mi paci aspon z toho videa co maju na webe.

  0
  0
 8. Ze zvyku jsem MobileMe oznacil jako .Mac, ostatne se to tak stale jmenuje :-), zatim…

  Kdo nekdy synchronizoval 2 Apple stroje a iPhona, tak vi, ze je to konecne k necemu :-) Btw. konecne si i nasynchronizuju WM PDA pres Outlook, takze budu mit stejne kontakty a bookmarky i na pda. Coz je proste dobre .-)

  0
  0
 9. aach, uz viem co si v auguste zozeniem ked budem v USA :) len jedna otazka, bude stale ofocialne predavany iba na x rocnu viazanost?

  inac, po takom roku sa z itelefonu stane asi iba obycajna tuctovka.. :(

  0
  0
 10. no som zvedavy ci aj u nas bude stat iphone tolko co v US ako steve slubil… lebo dat 4 tisic za iphone nieje zle… :D:D

  0
  0
 11. Na tom keynote Jobs povedal “And in ALMOST everyone of these countreys the price is a maximum of 199. All around the world.”

  To trochu uvádza na pravú mieru to “Steve po ohlásení cien garantoval, že nikde na svete sa nebudú predávať za vyššie ako tieto ohlásené ceny.”

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.