Tip: vyhľadávanie Spotlightom aj v systémových adresároch

Spotlight v Leopardovi v základnom nastavení nevyhľadáva aj v systémových adresároch Mac OS X. Občas potrebujete vyhľadať kodek, plugin, súbor v Library alebo inú súčasť, ktorá sa nachádza v jednom zo systémových adresárov.

Otvorte rozšírený Spotlight [Option + Command (Jablko) + Medzerník], zadajte názov nejakého systémového súboru o ktorom viete, že sa v systéme nachádza.

Mac OS X Spotlight systémové súbory

Kliknite na ikonu „plus“ v pravej časti vyhľadávacieho okna a Kind zmeňte na Other. Vo vyrolovanej ponuke vyhľadajte slovo „System files“ a aktivujte nájdenú položku. Odteraz môžete vždy pri vyhľadávaní systémového súboru kliknúť na Kind a zvoliť System Files, Include. Rovnako ako na mojom screenshote.

Dal som vyhľadať súbor Perian, ktorý sa týmto spôsobom na pevnom disku našiel. Možnosti Spotlightu sú širšie, ako sa môže na prvý pohľad zdať, postup môžete zopakovať a nadefinovať si ďalšie rôzne kritéria vyhľadávania, napr. vyfiltrovanie fotiek podľa lokality (GPS v EXIF), kde boli odfotené a podobne. Možností je skutočne veľa a nájdete aj rôzne špecialitky, osobne však mám skôr opačnú skúsenosť – ak som nejakú konkrétnu vymoženosť individuálne potreboval, v možnostiach Spotlightu som ju nenašiel…

komentáre
  1. Vyhledavani v Leopardovi je v mnoha ohledech znacne nedodelane,  napr. ze v zakladnim nastaveni neni moznost vyhledavat soubory podle velikosti a kdyz uz je takto vyhledam, tak schazi jakakoliv moznost jejich setrizeni od nejvetsiho k nejmensimu .. v 10.4 tohle implementovano bylo:-( 
    Vyhodou 10.5 je, ze se Spotlightem muze sve soubory hledat konecne i sitovy uzivatel. V Tygrovi vyhledavani v Home adresari uzivatele umisten na serveru bylo velice nespolehlive.

  2. Ďakujem za tip, toto som potreboval, len je škoda, lebo tých niekoľko klikov čo na to potrebujem, to si radšej pre ten súbor prídem rovno cez finder. Totiž ja nepoužívam spotlight aby som hľadal (90% súborov viem presne kde mám uložených) ale preto aby som sa k nim dostal rýchlejšie ako sa preklikával cez finder.

  3. Osobne se mi hledani v Leopardovi vubec nelibi. Treba zminene razeni podle velikosti. Oproti Tigerovi mi celkove prijde jako krok zpet, coz je velka skoda…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Návod: Ako si nastavíte widgety v iOS 14

Apple včera vydal veľký update svojho OS pre mobilné zariadenia. Jednou z kľúčových noviniek sú widgety, na ktoré sa teraz pozrieme.
pokračovanie článku

Aká bude téma nového Apple eventu?

iPone, Apple Watch, iPad… To je len časť noviniek, ktoré nás môžu už budúci utorok čakať. Ktoré z nich majú väčšiu šancu stať sa súčasťou prezentácie?