Tip: Ako vytvárať screenshoty okien v Mac OS X Leopard bez tieňa

Od príchodu Mac OS X 10.5 Leopard má každý vytvorený screenshot okna (Cmd + Shift + 4 + Space) relatívne veľký šedý tieň. Screenshoty môžy byť teda v niektorých situáciach síce krajšie, no nie vždy sa to musí hodiť, napr. pri použití do článku na internete, do tlačoviny a pod. Screenshot sa dá následne orezať v grafickom editore, no to je zbytočne zdĺhavé a neestetické riešenie.

Riešenie 1: jednorázové

Ak sa vám tiene páčia a iba občas chcete vytvoriť screenshot bez tieňa, otvorte aplikáciu Preview, vyberte File > Grab > Window. Ak chcete aby okno vyzeralo ako keď je v popredí, vytiahnite ho pomocou Exposé (pozor nekliknite myšou, použíte iba Exposé klávesu (štandardne F9) na zapnutie Exposé, aj na vybratie okna) a keď je na mieste, kliknutím myši ho odfotíte. Screenshot bude uložený automaticky na plochu vo formáte .TIF, bez tieňa.

Riešenie 2: trvalé

Pokiaľ sa vám tiene vôbec nepáčia a chcete, aby bol každý screenshot bez tieňa, otvorte Terminál (/Application­s/Utilities) a zadajte:

defaults write com.apple.screencapture disable-shadow -bool true

Potvrďte klávesou Enter. Následne sa odhláste a znovu prihláste. Teraz stačí vytvoriť screenshot okna klasickým spôsobom (Cmd + Shift + 4 + Space). Ak chcete tiene znovu zapnúť, použijete príkaz:

defaults write com.apple.screencapture disable-shadow -bool false

Alebo jednoducho vymažte súbor com.apple.scre­encapture.plist z ~/Library/Pre­ferences/.

komentáre
  1. Fíha :) táto stránka je úžasná. Kopu informácii o mojej záľube Apple :)… Toto si preštudujem… na Vianoce ma čaká v obchode iMac :)

    0
    0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.