SynergyKM – ovládanie viacerých počítačov pomocou jednej klávesnice a myši

Hľadal som spôsob, ako použiť jednu klávesnicu na ovládanie viacerých počítačov za najnižšiu vstupnú investíciu. SynergyKM je program, ktorý to umožňuje a obsahuje ešte niečo naviac. Je určený pre zdieľanie vstupných zariadení medzi viacerými počítačmi cez sieť. Stávalo sa mi, že som si priniesol notebook do práce a prenášal dáta medzi dvoma počítačmi, aby som nemusel používať striedavo dve klávesnice a myši.Synergia znamená spolupráca. V našom prípade viacerých počítačov za účelom šetrenia pohybov a zvýšenia efektivity práce.

Program potrebuje v prvom rade napojenie počítačov na sieť tak, aby na seba „videli“. U mňa to je pripojenie notebooku na WiFi router a stolných počítačov na ethernet kábel v rámci tej istej siete. Samozrejme, program nie je obmedzený len na dva stroje.

Ideálne je rozložiť si na stole počítače do stabilnej polohy. Napr. hlavný počítač v strede, notebook vpravo a prípadný ďalší počítač naľavo.

Keď už máme vytvorenú stálu polohu počítačov, potebujeme samotný program zo stránky projektu.

Inštalačný disk má 1,5 MB a inštalácia je jednoduchá – stačí kliknúť na súbor Installera, potom nasleduje výber, pre ktorého používateľa chceme program nainštalovať a na záver sa zobrazí obrazovka oznamujúca úspešnú inštaláciu s možnosťou vstupu do nastavení.

Nastavenia prebiehajú na dvoch záložkách. Prvá (General) sú všeobecné nastavenia. Tu si nastavíme umiestnenie, či chceme použiť Bonjour a to, či bude tento Mac server alebo klient. Umiestení môže byť viac – v práci, doma a podobne. Potom stačí vybrať správne umiestenie a nemusíte nastavovať znova IP adresy, názvy, ktorý počítač je server a podobne. Tiež je tu možnosť ukázať ikonku Synergy v stavovom riadku (hore v menu). Tak môžete ihneď vidieť, či sú počítače pripojené. Samozrejme je tu aj tlačidlo na spustenie zdieľania.

Ďalšia záložka slúži na samotné nastavenie polohy servera voči ostatným počítačom. Je dôležité popresúvať ikonky počítačov do správnej polohy, rovnako ako vedieť ich sieťové mená, resp. IP adresy. Pri pohybe myšou cez okraj obrazovky preskočí kurzor automaticky na vedľajšiu obrazovku. Ak je súčasný počítač nastavený ako klient, je v tejto časti možnosť zadať IP adresu servera.

Synergy pre Mac

Za zmienku stojí i zdieľanie schránky medzi počítačmi. Čo si vložíte do schránky na jednom počítači, je prístupné aj na druhom. Toto žiaľ nefunguje pre prenášanie celých súborov. Na to už treba použiť iný postup.

Verím, že program si nájde svoje uplatnenie v kanceláriách, kde je prenosný počítač používaný zároveň so stacionárnym. Ak z nejakého dôvodu potrebujete ovládať počítače bežiace na iných platformách ako Mac OS X, môžete si stiahnuť zo tejto stránky verziu nezávislú na OS.

Pre zaručenie správneho fungovania odporúčam používať IP adresy. Moje IP adresy sú však dynamické a preto som sa rozhodol použiť názov počítača. Taktiež musí byť povolená komunikácia medzi počítačmi cez firewall.

Synergy pre Mac

Program je zdarma a je open-source, čiže ak sa nájde niekto šikovný, môže pridať slovenčinu. Ak hľadáte alternatívu na prepojenie Macov, existuje aj softvér Abyssoft Teleport. SynergyKM však vyzerá byť jednoduchší a má výhodu vo svojej nezávislosti na OS.

komentárov
 1. synergy pouzivam uz niekolko rokov, aj ked nie tuto verziu s grafickym rozhranim, ale starsiu cisto textovu beziacu cez terminal.
  nemozem si vynachvalit – zapojene mam v sieti dva macy a jedno pc a vsetko bezi bezproblemov.

  0
  0
 2. @MartensPh> Áno, každý počítač má svoj monitor… Aspoň jeden :) Takže ak máš viac monitorov napojených na PC, tak šup do obchodu a kúpiť jeden Mac Mini.

  0
  0
 3. Super! Toto mi velmi pomoze a uz sa tesim kedy to vyskusam:) Po precitani prvych riadkov som uz cakal aka bude jeho cena, no ale je pravda ze nizsia investicia uz nemoze byt :)

  0
  0
 4. v tuto chvili mi jeden monitor schazi, ale kdyz uvazim, ze na notebook mam pripojenou externi 22tku, tak je to fifty fifty :-).

  0
  0
 5. Tak som to vyskusal, funguje to; V praci mam pred sebou PC a napravo od neho Mac a tymto programom som nadseny!!! Diky za tip!!!

  0
  0
 6. keby to malo este drag’n’drop funkciu na subory, ze tahas subor/precinok z jedneho pocitaca na druhy, to by bolo uplne brutalne …. :)

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Tajomstvo úspechu slúchadiel AirPods

Keď Apple v roku 2016 predstavil prvé bezdrôtové slúchadlá AirPods, odprezentoval ich s veľkou skromnosťou a venoval im len 5 minút času na pódiu. Bolo to veľmi neobvyklé, pretože nové produkty boli zvyčajne sprevádzané veľkolepými prezentáciami a masívnou mediálnou kampaňou. Aj napriek tejto skromnosti sa malé biele slúchadlá stali fenoménom a jednými z najpredávanejších v histórii. Aké je ich tajomstvo úspechu?
pokračovanie článku

Apple po 10 rokoch zrušil vývoj vlastného auta

Písal sa rok 2014. Svetlo sveta uzreli prvé hodinky Apple Watch, svet si robil srandu z ľahko sa ohýbajúceho iPhone 6 Plus a na internete sa objavili informácie, že Apple vyvíja vlastné auto.