Recenzia: NeoOffice vs. OpenOffice, alternatívy k Microsoft Office pre Mac OS X

Pred troma týždnami vypustila spoločnosť Sun Microsystems tretiu verziu svojho populárneho kancelárskeho programu OpenOffice. OpenOffice vznikol ako otvorená náhrada za Microsoft Office a jeho tretia verzia prináša niečo, v čo užívatelia Macov dúfali dlhú dobu – natívny beh v štýle „Aqua“ v Mac OS X. Doteraz bežal OpenOffice na Macu iba v nenatívnom prostredí X11, ktoré nie je veľmi dobre integrované s ostatnými súčasťami systému a na predošlých verziách Mac OS X sa muselo dokonca samostatne inštalovať. Aj preto väčšina užívateľov Macu spoliehala na NeoOffice, ktorý bol Java portom OpenOffice-u a bežal natívne. Teraz však proti sebe stoja dve možnosti, oplatí sa „upgradovať“ na OpenOffice 3 alebo radšej ostať pri starom NeoOffice 2?

Rozhranie

Na prvý pohľad vyzerá rozhranie oboch programov veľmi podobne. Mierne sa odlišuje design ikoniek (osobne sa mi viac páčia tie v NeoOffice, no to je každého osobná preferencia, prípadne si môžete ikonky nastaviť v Preferences → View). Položky horného menu sú tiež rovnaké, až na pár výnimiek. Po určitom čase používania si všimnete, že OpenOffice zapadá oproti NeoOffice trochu viac do „Macovského“ vzhľadu: kontextové menu po pravom kliknutí má štandardný vzhľad, pri upravovaní veľkosti okna celé nezbelie a zvýraznené tlačidlá (tie, ktoré sa dajú potvrdiť klávesou Enter) sú už naozaj celé modré, nemajú iba modré orámovanie. Niektoré prvky, ako napríklad vznášajúce sa okná (s niektorými toolbarmi), sú však lepšie spracované v NeoOffice. Ani jeden program do prostredia Mac OS X nezapadá úplne, ale zastávam názor, že ak niečo funguje, nie je rozhranie to najdôležitejšie.

OpenOffice 3.0 grafické užívateľské rozhranie

Funkcie

Najnovšia verzia NeoOffice (2.2.5) je založená na OpenOffice verzii 2.2.1, čiže je zrejmé, že oproti OpenOffice 3.0 jej budú nejaké funkcie chýbať. Na druhej strane, vývojári NeoOffice pridali do svojho programu niektoré funckie, ktoré vyžadovali používatelia Mac OS X a v OpenOffice ich nenájdeme.

Výhody OpenOffice sú zväčša funkcie, ktoré potešia náročných, no i bežných užívateľov:

 • Pri veľkom oddialení sa stránky dokumentu ukladajú aj do riadkov, nielen pod seba, čiže máte oveľa lepší prehľad o celom dokumente.
 • Pri výbere fontu vidíte názov v prislúchajúcom fonte, čo výrazne zrýchli výber a orientáciu v písmach.
 • Podpora Open Document Format (ODF) vo verzii 1.2.
 • Tabuľkové dokumenty v OpenOffice môžu mať až 1024 stĺpcov, oproti 256 v NeoOffice
 • Pridaná podpora niekoľkých typov grafov (regression equations, correlation coefficients a error bars).
 • Lepšie orezávanie obrázkov (Draw a Impress).

Výhody NeoOffice sú zväčša vychytávky, na ktoré sme zvyknutí z Mac OS X:

 • Obsahuje Media Browser, taký ako nájdeme v aplikáciách balíka iLife (prístupný cez Tools → Add-Ons → Show Media Browser).
 • Import obrázkov priamo zo skeneru alebo fotoaparátu pomocou Image Capture (prístupný cez Tools → Add-Ons → Paste Image from Camera or Scanner).
 • Multitouch gestá na priblíženie a posúvanie (dostupné samozrejme iba na Macoch s multi-touch trackpadom).
 • Pravý klik na záhlavie okna zobrazí, kde je dokument uložený.

Za krátku dobu požívania som narazil v OpenOffice aj na dva problémy. Uložené dokumenty sa nedali prehliadať QuickLookom (nepomohla ani zmena ODF z verzie 1.2 na nižšiu) a pri istom fonte sa z neznámych dôvodov nedal zvoliť „obyčajný“ štýl, iba bold alebo italic. V NeoOffice tieto veci fungovali.

OpenOffice 3.0 zobrazenie viacerých stránok dokumentu

Rýchlosť

Na fórach a v rôznych diskusiách sa často dočítate, že OpenOffice beží oveľa rýchlejšie ako NeoOffice. Ťažko povedať, aká časť z týchto komentárov je založená na pravde, a koľko je iba placebo efekt. Chcel som teda zistiť ako to je naozaj a tak som ich otestoval.

Pri studenom štarte (program sa zapína po reštarte prvýkrát) by vyhral OpenOffice, no po štarte treba ešte zvoliť aký dokument chcete vytvoriť, zatiaľčo NeoOffice vytvorí nový dokument automaticky. Keď sa časy zrátajú, NeoOffice má celkový čas 18 sekúnd a OpenOffice je o sekundu pomalší. Pri horúcom štarte (keď už bol program raz spustený) dosiahol OpenOffice čas 5,4 sekundy, NeoOffice je na tom o čosi horšie s časom 7,2 sekundy. Pri ukladaní 15 stranového dokumentu s obrázkami, tabuľkami a rôznym formátovaním nebolo možné zbadať v rýchlosti žiadny rozdiel. Pri bežnej práci oba programy stíhajú bez problémov. Viac porovnaní rýchlosti môžete nájsť tu, vo všeobecnosti však platí, že veľké rýchlostné rozdiely v týchto dvoch aplikáciách nie sú, dokonca NeoOffice o niečo vedie.

Inštalácia a aktualizácie

Inštalácia OpenOffice-u je veľmi jednoduchá, podobne ako sme zvyknutí pri menších aplikáciách, stiahneme .dmg súbor a potom samotnú aplikáciu iba potiahnme do zložky Applications. NeoOffice si vyžaduje o niečo zložitejšiu inštaláciu z .pkg balíka, aj toto by mal však zvládnuť aj začiatočník.

Problém nastáva pri updatovaní NeoOfficu, aj keď na update vás program automaticky upozorní, musíte sitahnuť samostatný patch súbor zo stránky a manuálne ho inštalovať. OpenOffice by mal mať updaty plne automatické, nemal som to však možnosť otestovať to, keďže k termínu uzávierky tohto článku zatiaľ žiaden update nevyšiel.

OpenOffice 3.0 jednoduchá inštalácia

Slovenčina v OpenOffice a NeoOffice

Mnoho ľudí dalo prednosť NeoOfficu aj pred platenými variantami ako iWork a Microsoft Office, práve kvôli možnosti nainštalovať plnú slovenskú podporu – nielen kontrolu pravopisu, ale aj rozhranie v materinskom jazyku. Kvalitnú slovenčinu teraz ponúka aj OpenOffice.

Ak chcete slovenský NeoOffice, nainštalujete si anglickú verziu programu a slovenský jazykový balík. Potom si v Preferences → Language Settings → Languages → User Interface nastavíte slovenčinu ako jazyk rozhrania. Reštartujte NeoOffice aby zmeny zaúčinkovali, z horného menu vyberte Súbor → Sprievodca → Inštalovať nové slovníky, otvorí sa vám nové okno s pofidérnym wordartom, v ktorom kliknete na Slovak → Štart DicOOo. Keď sa otvorí dialóg, zvoľte Inštalácia pre aktuálneho používateľa a Daľej. Kliknete na Zobraz zoznam, a vyberte slovenčinu, následne sa už iba preklikáte tlačítkom Daľej. Po daľšom reštarte NeoOffice už kontrola pravopisu funguje ako má.

Ak chcete slovenčinu v OpenOffice, stiahnete si priamo slovenskú verziu programu. Potom v Možnosti → Nastavenie Jazyka → Jazyky → Západné nastavíte slovenčinu. Program bude podčiarkovať všetky nesprávne napísané slová. Alternatívne, ak chcete mať kontrolu pravopisu, no rozhranie prekladať nechcete, môžete si stiahnuť anglickú verziu OpenOfficu a doinštalovať iba slovenský slovník.

Záver

Doteraz som používal takmer na všetky kancelárske práce NeoOffice. iWork ma sklamal svojou slabou kompatibilitou s MS Office súbormi a Micorosoft Office (verzia pre Mac OS X) nepoužívam zo zásady. Ak vás neočarili nové funkcie OpenOfficu, s kľudným svedomím môžte zostať pri NeoOffice, o nič podstatné neprídete. Ak ste nový používateľ Macu a nemáte ešte žiaden kancelársky balík, zvážte výhody oboch programov a vyberte si podľa toho, čo potrebujete viac. Uvidíme, čo prinesú nové verzie OpenOfficu a NeoOffice 3.0, ktorý je momentálne v štádiu testovania, podľa toho by sa mohol stať jeden balík jasným víťazom a druhý len horšou alternatívou.

OpenOffice môžete stiahnuť tu:

NeoOffice môžete stiahnuť tu:

komentárov
 1. No ja mam s openofficem porad problemy, ze spatne zobrazuje nektera slova s diakritikou (zrejme mu chybi font). Ovsem neooffice se takhle nechova. Ale jedna se o ceskou vrzi…

  0
  0
 2. Ja osobne mám často problémy s OpenOffice, pri spracovávaní veľkých dokumentov a tabuliek, ktoré boli vytvorené na Office MS, hlavne tie v Office 2003 pre Win. Nezobrazujú sa správne a niekedy je zmenené formátovanie a tak som nasilu donútený pracovať aj v openoffice aj v MS office for Mac 2008. Ale ak robím sám nejaký dokument tak ho urobím buď OO alebo v iWork 08.

  0
  0
 3. Mě se OO3 vůbec nelíběj, tak hnusný aplikace jsem na jabku ještě neviděl, používám iWork a tak to i zůstane, office nejsou pro mě tak důležitý.

  0
  0
 4. Doteraz som pouzival MS office. Pre dost vysoku narocnost, zabugovanost a zlozitost som nedavno presiel na iWork. Jednoduche, rychle. Na serioznejsiu pracu sa podla mna ale nehodi, chyba mu napr. equation editor, co je velmi dolezite a tiez mnoho mnoho dolezitych funkcii, ktore Office ponuka. OpenOffice ani NeoOffice som este neskusal, mozno casom…

  0
  0
 5. Mam s OpenOfficom ten isty problem, ako hulovka. Znaky s diakritikou v najpouzivanejsich fontoch ako Times New Roman a Arial sa zobrazuju v inom fonte. Ked som skusal niektore ine fonty, ktore su tymto dvom podobne, zobrazovali sa spravne. Vie niekto, ako tento problem vyriesit, alebo je to proste problem OpenOfficu? Myslel som, ze fonty su vecou systemu, nie programu. V NeoOffice sa samozrejme zobrazuju tie iste subory korektne.

  0
  0
 6. podla mna je to uplne nanic.. aj tak ked potrebujem spravit poriadnu pracu siahnem po dacom solidnom a nie po nejakych free softoch. Tolko asi moj nazor na tie Open veci.

  0
  0
 7. @petiar: no to je skutečně špatné – pro zajímavost jsem na svém nicextra HP notebooku pod WinXPpro zkusil Microsoft Office 2007 – studený start

  0
  0
 8. Mam nainstalovany openoffice aj neooffice. Co sa tyka rychlosti nejaky velky rozdiel som nezistil. S openoffice mam ale jeden problem a to taky ze neviem otvorit dokument obsahujuci v nazve diakritiku. Napríklad Životopis.odt ked sam ulozit ulozi ako %AEivotopis.odt ale uz sa neda otvorit. Tiez dokumenty napr Životopis.doc neotvorí a hlási, že dokument neexistuje. Vedel by niekto ako toto opraviť? Skúšal som preinštaláciu ale nepomohlo. Ďakujem. NeoOffice funguje bez problémov.

  0
  0
 9. OpenOffice jen kdyz fakt musim… na jednoduche textove dokumenty nedam dopustit na Bean a nebo iText Express. Oba navic umi ODF i zaklady OOXML, coz je docela prijemna vlastnost, napr. kdyz to pak chcete nekomu poslat.

  iWorku porad odolavam, jelikoz mam opravdu hodne dokumentu v ODF. Kdyby ale tenhle format slusne implementovali, nevahal bych. Je to pekny kousek SW.

  0
  0
 10. Ad rychlost: Ano studený start NeoOffice (OO nemám) je nervy drásající a trvá opravdu dlouho. Na druhou stranu mám průměrný up-time svého počítače 30 dní, takže se mě studený start týká jednou za měsíc. A jednou za měsíc už těch 18 vteřin počkám.

  Samotné otevření dokumentu je v NeoOffice naopak bleskové. Dokonce jsem si nastavil, aby se mi všechny .doc automaticky otevíraly v NeoOffice, protože je to rychlejší než ve Wordu 2008 for Mac.

  0
  0
 11. danocoys: vymenuj solidny soft, ktory pouzivas na poriadnu pracu. Rad sa necham poucit o niecom, co je pouzitelne v nasich koncinach. T.j. nema problemy so slovnikmi, ma podla moznosti slovenske rozhranie a nema nejake problemy pri otvarani inych formatov.

  0
  0
 12. @danocoys: mel bys vedet, ze vetsina neduhu OpenOffice (vcetne jeho pomalosti) pochazi z doby, kdy to byl uzavreny SW z dilny Sunu a otevreni mu zatim pouze pomohlo, pokud vim….. :)

  0
  0
 13. Osobně mi spíš sedlo OpenOffice, protože jsem ho občas zkusil i na PC. Ale přesto používám MS Office. Ať chci nebo ne, jak OpenOffice tak Neoffice mají problémy s kompatibilitou. Hodně dokumentů, s kterými přicházím do styku, mají prostě problém s OO nebo Neo. Nejedná se ani tak o problémy s fonty, ale hlavně o problémy s formátováním, tabulkami a jinými strukturami. Pracuji s dokumenty, kde rozhození těchto atributů znamená chybnost.
  Co mi ale vadí je obrovská pomalost textových editorů na Macu (vyjma TextEdit a iWork). Nabíhání, chod…u OpenO. a Neo. to neni tak zlé ale MS Office je přímo noční můra. Proto mám na práci stále ještě windows PC, na kterém je pro mě práce ve Worku a Excelu atp. rychlejší (jak uživatelsky-čeština tak systémově-rychlostí běhu). Je to škoda, ale bohužel…je to tak.

  0
  0
 14. OpenOffice mi prinasal same problemy, tak som sa vratil k NeoOffice. OO robi niektore neuveritelne veci pod OS X. Totalne ma vytacalo, ze k office dokumentom (.doc, .xls…) neukazoval ani ikontky, iba k nativnym open dokumentom. Taktiez nechapem, k co mu tam bola ta uvitacia hovadina, ked clovek na 80% ide pisat, alebo na 20% ide robit tabulky, takze vybrat si iny typ dokumentu nie je problem spravit aj dodatocne, ako je tomu u NeoOffice. Tak som sa odbavil aj ja na tuto temu :-)

  0
  0
 15. Mám OOo i Neo, diakritika u písem mi v OOo taky zlobí. Také mj. mi třeba chybí v nápovědě modré políčko pro vyhledávání v menu (v české verzi, anglická to měla). Čekám, že se takové věci časem vytříbí, že to vyřeší aktualizace.

  Gimp náhrada za Fotošop není, ale tyto balíky jsou do kanceláře dostatečné. Kompatibilita by se mohla časem zlepšit díky uvolnění specifikace MS formátů.

  Rád bych ještě přešel na formáty ODF, brání mi v tom Quicklook: náhled funguje jen u text. souborů a navíc jen u některých. Nevíte někdo, jestli se na tom pracuje? (“PC-spotlight” Copernic desktop search umí náhled i .ods!)

  0
  0
 16. Ak mate problem s diakritikou, prejdite si vsetky nainstalovane fonty cez Font Book a vypnite VSETKY fonty/rezy fontov ktore nezobratuju spravne diakritiku (zvolte vo Font Book pohlad na fonty Custom – a tam vpiste male a velke znamienka s diakritikov) a hned ste si na istom, ktore fonty zobrazuju spavne. Ja mam vypnute aj systemove fonty, kt slov. diakritiku nezobrazuju a taktiez mam vypnutu aktivaciu vypnutych fontov ako to aplikacia pozaduje. Od vtedy nemam problem zo spravnym zobrazovanim v OO/NeoO a ani pdf v Preview.

  Do z Mac ania.

  0
  0
 17. doplnění k appledont: Pokud jste někdy instalovali MS Office 2008 a nevypli jste instalaci fontů, budete asi mít v /Library/Fonts/ složku Microsoft s množstvím fontů. Je to mix kufříků a .ttf, kde základní fonty – Arial, Times New Roman apod. – jsou kufříky a některé z nich mají a některé nemají podporu Češtiny a Slovenštiny. Součástí instalace Leoparda přímo v /Library/Fonts/ jsou Arial.ttf, Arial Bold.ttf atd., které podporu Češtiny a Slovenštiny mají. Ve FontBooku se tyto fonty tváří jako duplikáty, proto může někde diakritika zlobit. Doporučuji ty majkrosoftí smazat, vyčistit font cache (třeba Onyxem) a raději restartovat.

  0
  0
 18. Díky za typ s diakritikou, už jsem to všechno deaktivoval, a hurá mám po restartu OOo jen písma s češtinou. Až nás např. zaplaví z východu a zavedou nám povinně čínštinu, stačí jen zpátky aktivovat, co bude třeba :D.

  Jinak ten náhled ODF v Quicklook jsem na quicklookplugins.com i jinde hledal a myslím, že (zatim) neexistuje. Škoda, škoda.

  0
  0
 19. Dovoluji si upozornit zde přítomné diskutéry že zmíněná aplikace Bean je nyní k dispozici v češtině.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.