Recenzia externých pevných diskov LaCie

Jednou z najzaujímavješích noviniek v aktuálnej verzii Mac OS X Leopard je funkcia Time Machine, ktorá sprístupňuje zálohovanie veľkej skupine domácich užívateľov. Okrem zálohovacieho softwaru však potrebujete aj médium, kde budú zálohy v bezpečí. Nie každý má však doma Mac Pro, kde môže vnútorne osadiť ďaľší disk, a nie každý má chuť zálohovať na druhú partíciu disku, čo je riešenie účinné len proti chybám filesystemu, nie proti hardwarovému zlyhaniu. Najrozumnejšie sa preto javí použitie externého disku, ktorý si nájde aj mnoho iných využití. Dnes sa pozrieme hneď na dva modely od firmy LaCie. Každý stojí na inej strane výkonnostného spektra, ale len podľa osadeného disku. Aký má na výkon vplyv použité rozhranie? Oplatí sa investovať do 3.5″ modelov, alebo je USB príliš veľká brzda výkonu? Má cenu použiť FireWire? To sú otázky na ktoré budeme hľadať odpovede.

Predstavme si najskôr jednotlivých kandidátov. Prvý model nesie názov LaCie Little Disk. Parametrami bežný kúsok, ktorý ukrýva 2.5″ disk s 5400 ot/min s kapacitou 320GB a vyrovnávacou pamäťou 8MB. Disponuje rozhraním USB a dvomi FireWire 400 portmi. To znamená, že ak pripojíte disk cez jeden FW port, stále môžete reťaziť zariadenia a cez disk pripojiť napríklad kameru. Zaujímavý je však hlavne dizajn, ktorý navrhoval Sam Hecht. Keď disk nepoužívate, je z neho perfektný kváder, nikde nič nepretŕča a porty sú zakryté a chránené proti omrvinkám a iným darom vášho batohu.

Nemusíte so sebou dokonca ani ťahať USB kábel či napájanie. Po odklopení krytu totiž kábel môžte vytiahnuť, čo považujem za jeden z najzaujímavejších nápadov na celom produkte. Pekný vzhľad má však aj jedno negatívum, a tým je čierny lesklý povrch. Vidieť na ňom každý škrabanec a odtlačok prsta. Plastové telo taktiež príliš dobre nevedie teplo, i keď notebookové disky sú zvyčajne na stiesnené nevetrané priestory pripravené.

laciedisk

V krabici však nenájdete len samotný disk, prikladá sa pomerne bohaté príslušenstvo. Okrem manuálu nájdete priložený aj USB kábel určený na napájanie disku v prípade, že dotyčný počítač nevie poskytnúť dostatok energie cez jeden port. Ďalej je priložený aj FireWire kábel, ktorý vie disk dostatočne napájať aj sám, pretože FW port zvláda oveľa väčšie prúdové odbery. Príjemnou vlastnosťou LaCie diskov tiež je, že nikdy neprídu do vašich rúk prázdne. Po pripojení disku k počítaču si vyberiete formát súborového systému pomocou graficky pekne spracovaného a jednoduchého asistenta. Následne získate prístup k mnohým užitočným utilitám pre Mac aj Windows spojených prevažne so zálohovaním a zabezpečením dát. Tento komfort vás bude stáť približne 5 500 Sk. K dispozícií sú však aj lacnejšie modely s rovnakým vyhotovením a výbavou, len v nižších kapacitách, ktoré začínajú už na cene 2 000 Sk za 80GB model, či 2 700 Sk za 160GB. Výkonovo si budú stáť rovnako ako testovaný 320GB model, pretože úzke hrdlo je rozhranie, nie disk. Prídete len o kapacitu, ktorá je ale často dôležitejšia než prenesené MB za sekundu. Výhodou tohto disku je ale aj tak výborná mobilita, disk môžte nosiť ako kompaktný celok hoci aj vo vrecku. Poďme sa preto pozrieť na druhú stranu poľa k najvýkonnejším externým diskom, aké sa dajú zohnať.

Tu stojí model Lacie D2 Quadra s kapacitou 1000GB, teda 1TB. Už na prvý pohľad je jasné, že sa jedná o celkom inú triedu diskov s úplne iným účelom, ako je cestovanie. Je to síce externý disk ako každý iný, ale jeho masívne hliníkové telo a s ním spätá hmotnosť ho k tomu nepredurčujú. Jeho devízou je kapacita, výkon, a bohatá ponuka rozhraní. Na zadnej strane nájdete USB, 2× FireWire 400, FireWire 800 a aj eSATA s priepustnosťou až 3Gbps. Pomocou nich si zabezpečíte dostatočne rýchly prístup k internému disku, ktorý má 3.5″ platne rotujúce rýchlosťou 5400 otáčok za minútu a k dispozícií 16MB vyrovnávacej pamäte. Cez to všetko sa disk bezproblémov dokáže uchladiť pasívne, bez pomoci vysokofrekvenčne „bzučiacich“ ventilátorov, aké sú často používané u konkurencie. Teplo odvádza do svojho 1,5 kg vážiaceho hliníkového tela s rebrovaním.

laciedisk

V balení nájdete rovnako ako u prvého modelu všetko, čo budete potrebovať. To znamená – kompletnú sadu káblov na pripojenie sa cez každé rozhranie, manuál a na disku predpripravený software pre oba operačné systémy. Zaujímavosťou tohto disku je veľká modrá LED dióda, ktorá neslúži len na to, aby vás v noci oslňovala. Slúži aj ako tlačidlo na instantné spustenie vybranej aplikácie. Toto všetko vás bude stáť 9 800 Sk za recenzovaný model s kapacitou 1TB, alebo môžte siahnuť po lacnejších modeloch s kapacitou 320GB za 4 300 Sk či výhodnejší 500GB model za 4 900 Sk.

Najdôležitejšou otázkou je však ako sa tieto disky budú správať v prevádzke, a či ich rýchlosti naozaj stačia len na zálohovanie, alebo sa hodia aj ako odkladový priestor pre strih HD videa. Na testovanie poslúžila aplikácia AJA Kona System Test 2, testy boli opakované vždy 3× a rýchlosti spriemerované. Pre porovnanie sú uvedené aj rýchlosti interného disku v MacBooku Pro, na ktorom boli všetky testy vykonané. Výsledky pre rozhranie eSATA sú však prebraté z internetu, pretože ním MacBook Pro nedisponoval.

laciedisk

Začnime najskôr Little Diskom. Výmenou za mobilitu z celkom pochopiteľných dôvodov nemôže konkurovať stolným diskom, ale v porovnaní s interným diskom MacBooku Pro príliš nezaostáva. Aspoň nie pri použití rozhrania FireWire 400. Výhodou oproti USB je aj nižšie zaťažovanie CPU pri práci s diskom, keďže USB takmer výlučne obsluhuje procesor. Pre porovnanie, zápis na USB si vyžadoval od každého jadra 10 až 15 % procesorového času, zatiaľ čo FireWire v priemere 8 %. Tento údaj však treba brať s rezervou, pretože vo vyťažení CPU hrá rolu aj mnoho iných faktorov. Neznamená to ale, že sa cez USB disk nedá používať, i keď je ním disk viac brzdený.

Quadra len potvrdila náskok rozhrania FireWire, pretože rýchlejší vnútorný disk jasne ukázal na limity oboch rozhraní. Z hľadiska výkonu je pri použití USB či FW400 úplne bezpredmetné, či sa v case nachádza 2.5″ alebo 3.5″ disk, úzke hrdlo disk nebude. Pri použití FW800 je 3.5″ disk oveľa rýchlejší než interný v notebookoch, a hodí sa aj na úpravu videa pre ľudí, ktorý nechcú, alebo nemôžu kupovať Mac Pro a vlastnia MacBook Pro. Pri použití rozhrania eSATA (External SATA) bude disk dosahovať rovnaké rýchlosti, ako keby bol zapojený interne, ale štandardne sa žiadny Mac s týmto rozhraním nevyrába.

Ak to zhrnieme, každý z testovaných produktov bezozvyšku spĺňa účel, na ktorý bol vyrobený. LaCie Little disk je kompaktný, ľahký a dobre prenosný disk s dostatočnou kapacitou i výkonom na zálohy a prenos súborov medzi viacerými počítačmi. Plastové telo je síce náchylnejšie na odtlačky prstov a škrabance, ale to je daň, ktorú musíte zaplatiť za oku lahodiaci dizajn.

LaCie D2 Quadra je zase výborný model pre ľudí, ktorý vyžadujú maximálny možný výkon. Bolo by hriechom na tento harddisk robiť len zálohy a ukladať pár súborov, ktoré sa vám už nezmestili na interný. Na to sa dajú kúpiť aj lacnejšie riešenia. U Quadry platíte hlavne za dostupné rozhrania, rýchlosť a v neposlednom rade výborné pasívne chladenie, ktoré zaručene zvýši spoľahlivosť a životnosť disku v náročnej prevádzke, aspoň v porovnaní s bežnými riešeniami. Práve tieto vlastnosti zdvihli cenu na danú úroveň, čo je aj jediným negatívom tohto modelu.

Záverom by som chcel ešte zodpovedať na otázku, ktorú si zrejme položí väčšina z vás po prečítaní tohto článku. Neoplatí sa viac kúpiť si disk a box samostatne, a potom ich doma poskladať? Áno, oplatí, ale len v prípade, že máte dostatočný prehľad v oblasti diskov a viete, že box ktorý si chcete kúpiť nie je hliníkový len na povrchu, a že váš disk v sebe neupraží pomocou plastového vnútra. Na trhu je totiž nepreberné množstvo možností a rozhodnúť sa pre tú či onú si žiada dosť času. Nehovoriac o tom, že pri lacnejších boxoch je montáž disku pomerne stresujúci zážitok.

Za zapožičanie oboch diskov ďakujeme spoločnosti Software Partner s. r. o – autorizovaný predajca značky Apple na Slovensku.

komentárov
 1. som uzivatelom vacsieho mnozstva lacie diskov, x krat som sa snazil najst lacnejsiiu alternativu ale nakoniec som sa vratil k Lacie, takze odporucam

  0
  0
 2. Ja mam starsi LaCie Mobile Hard Drive a som s nim maximalne spokojny. Hlavne som rad, ze bezproblemovo funguje cez USB 2.0 bez externeho zdroja alebo dalsieho kablika.

  0
  0
 3. Bolo by super keby ste mohli spravit recenziu aj na WD My Book a My Passport Externe HD. Zda ze su popularne kvoli cenam a su aj seria priamo pre mac formatovane. Eventualne porovnanie s Lacie by bolo pekene tiez.

  Vdaka

  0
  0
 4. 2elekropionier: Ja mam WD My Book Home 750GB. Je sice formatovany na Windows ale ma aj mac podporu a aj FW400 a eSATA. WD MB Studio som nekupil len kvoli cene, co ma teraz trochu mrzi, lebo cena eSATA karty je viac ako 400SKk a to bol cenovy rozdiel medzi Home a Studiom. Zatial este nemam maca a tak data taham cez USB 1.1 cize ziadne rychlostne limity som zatial odhalit pochopitelne nemohol. Ale ak by ste velmi chceli tak mozem spravit u kamosa recenziu len potrebujem dobre linky na meraci soft.

  0
  0
 5. Zdravim, poridil jsem si externi WD My Book II (1TB) a asi po trech mesicich uzivani se mi znenadani, bez jakehokoliv varovani, odporoucel do kremikoveho nebe.
  Zjistoval jsem na forech, jak z neho dostat zpet data. Nikde jsem nenasel zadnou poradnou odpoved (krome placeneho pochybneho WD supportu), ale za to spoustu negativnich ohlasu na externi WD disky jako takove.
  Shanim nejakou alternativu a jak to vypada, zkusim recenzovane LaCie disky…

  Diky za tip

  0
  0
 6. bobbin: WD Support není placený! Pokud si koupíš WD disk, tak se zaregistruješ na WD stránkách a zaregistruješ i disk – lze zde jednoduše sledovat vypchávání záruky, stahovat sw přímo pro registrovaný model a samozřejmě využívat support. Problém WD supportu je (jako asi i jinde) v tom, že se vše nejdříve a zdlouhavě řeší přes “běžné” problémy a řešení. No bohužel mě osobně WD support moc nepomohl.

  0
  0
 7. bobbin: Nepředpokládám, že LaCie si vyrábí vlastní disky, takže tam strká stejně Seagate, WD nebo něco podobného. Takže ve kvalitě disku jako samotného si možná nepomůžete.

  0
  0
 8. Pavel. F : LaCie síce nevyrába disky, používa zvyčajne WD, ale rozdiel je hlavne v konštrukcií casu, veľmi často práve na WD MyBook odchádza elektronika casu, i keď samotný disk je v poriadku. Z tohto pohľadu by možno bol Bobbin spokojný. Jeho disk (ak je to spomínaná chyba) by sa dal zahchrániť tým, že by ho osadil vnútorne, hoc aj do PC a dáta vylovil, nevadí že bol naformátovaný na HFS+. Pri scane platní špecializovaným softwérom sa filesystem ignoruje, i keď to trvá niekoľko hodín.

  ims: MacBook Pro budem mať až zajtra, tak ho rozoberiem a poviem vám, ale zrejme bude fungovat osvedčená klasika, disk miesto mechaniky. Ale pripojenie bude najskôr cez PATA, ale aj takých diskov je na trhu stále dosť. Mám v pláne napísať recenziu MBP, tak to tam začlením.

  elektropionier: Ak ich niekde ukradnem, alebo mi ich niekto dá na recenziu, tak určite áno. Tiež si myslím že sú zaujímavou konkurenciou nie len pre LaCie.

  0
  0
 9. ims > ano, ta možnost tu je. nejlepší jak tam dát druhý disk je položit MBP na silnici, na něj dát ten disk a pak to tak dvakrát, třikrát přejet autem…

  0
  0
 10. já jsem si nedábno koupil LaCie 750 GB v tom Porsche designu a celkem zklamání. rozmýšlel jsem se mezi WD My Book a zvolil jsem LaCie kvůli menší velikosti, lepšímu designu a doměnce, že oproti poměrně hlučným WD bude tišší. po vybalení jsem zjistil, že to provedení není nic moc, nemá režim spánku jako WD (prostě buď jede nebo je vyplý). sice je asi trochu tišší, ale to mi teď už může být fuk, protože po dvou měsících užívání začal chrčet ventilátor (stačí nechat 2-3h v zátěži a chrčí). takže ve výsledku bych teď asi spíš koupil WD. tento LaCie se zdál být ideálním kompromisem mezi mobilitou a výkonem, protože disk často přenáším, ale současně potřebuji velkou kapacitu a výkon. bohužel to provedení a zpracování není odpovídající… :(

  0
  0
 11. rad sa necham inspirovat k dalsej kupe. ako majitel dvoch my bookov som predpokladal ze kupim treti-studio version, no aj ked mne na rozdiel od inych ani jeden disk neblbne a funguju oba bezproblemovo, tak sa nebranim novym veciam..pre D2ku hovori konstrukcia, kt.je bez ventilatora, to jedine je na WD minus, trocha to lezie na nervy, no priznam sa, ze funkcia auto vypinania by mi chybala, to je dost podstatne u mna, si neviem predstavit, ze casom budem mat 5-6kuskov a kazdy by som solo musel dat vypinat…

  0
  0
 12. adam>
  ak sa nemylim porsche design su starsie desktopove disky od lacie a tie nemaju ventilator
  lacie disky z mojej skusenosti maju rezim spanku, snad jedine ethernetove disky s tym maju problem

  0
  0
 13. marekv > ventilátor mají. a začal pěkně hučet: :( projeví se to až třeba po dvou hodinách provozu, ale i to je nepříjemné. možná mám vadný kus. který typ LaCie disku má spánkový režim? tady tento disk ho asi nemá – při nečinnosti se akorát trochu ztiší, ale pak se ten ventilátor sám zapína. moc to nechápu. ještě to otestuji, ale je to divné…

  0
  0
 14. Kedze mam asi jeden z najhlucnejsich strojov tak mozem povedat, ze WD mi vobec nevadi. Hluk je na pomerne nizkej urovni. Jedine co je problem je, ze ten zvuk ma vysoku frekvenciu cize ventilator je malicky na vysokych otackach. To je aj pri pocuvani hudby dost problem prehlusit(hudbu dost casto pouzivam prave na prehlusenie ventilatorov PC:)).

  0
  0
 15. Vobec sa to neoplati, je to drahe riesenie, platite polovicu ceny za image. Boxy MacPower nie su sice najlacnejsie, su velmi kvalitne, ale hlavne lacnejsie ako LaCie. Montaz vobec nie je stresujuca, normalna, mozete bez problemov menit disky a nie po case kupovat zas cely novy box co stoji skoro 10tisic Sk. Akurat ich treba objednavat z ciech, pretoze na Slovensku ich niet. :( FW400, FW800, eSata, Usb ziadny problem. Date si don kvalitny disk Hitachi a nie nejake lacniaky. Mimochodom v recenzii chyba udaj, aky disk sa nachadza za tu cenu vo vnutri LaCie. Boli by sme velmi prekvapeny, ak za disk v cene 10tis je disk za cca 2000 Sk. :)))

  0
  0
 16. Mojim riesenim je

  – i-Tec externy 2.5 hlinikovy box s Firewire 800/400/USB2, ktory sa da kupit od 42e a je k tomu vsetko co treba okrem disku.

  Pouzivam ho od piatku s vlozenym WD 500GB za necelych 60e.

  Funguje je to absolutne bezchybne, automaticky, ziadne drivers nepotrebujete.

  Celkovo je to aj esteticke riesenie.

  Dosahujem rychlosti: zapis 55 MBs / citanie cez 60 MBs.

  Mam MacBookPro 2.66 s 5400 ot. 320GB internym diskom .

  Toto riesenie vrelo doporucuje.

  Skusal som externy WD passport essential 1TB. Musel som ho vratit. Tento vyrobok je cista katastrofa ako Mac tak na PC. Ma problem vobec sa mountnut a vypadava.

  Momentalka laborujem s moznostou slim estata II karty a externy disk, ale to este nemam vyriesene.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť