Pridávanie obrázkov/fotografií do iPodu


Jednou z najviac frekventovaných otázok, ktoré sa pýtajú noví majitelia iPodov, je, ako vkladať obrázky alebo fotografie do iPodu. MacBlog fórum začína byť tiež touto otázkou mierne „zamorené“, preto som sa rozhodla rozobrať túto problematiku a skrátiť nováčikom čas hľadaním a vypytovaním sa.Podporované modely a formáty

Obrázky podporujú všetky tieto modely iPodov: iPod classic, iPod video (5G), iPod photo (4G), iPod nano (všetky generácie) a iPod touch resp. iPhone. Podporované sú tieto formáty: JPEG, BMP, GIF, TIFF, PNG a PSD (len pre Mac).

Pridávanie obrázkov

Pripojte iPod k počítaču a otvorte iTunes. Počkajte, kým iTunes iPod nájde a kliknite na jeho ikonku. Následne otvorte záložku Photos v hornej časti. Ak ste tak už nespravili, odškrtnite Sync photos from: a vyberte ľubovoľný priečinok z počítača obsahujúci obrázky, ktoré chcete do iPodu pridať. V prípade, že používate Mac, máte možnosť priamej synchronizácie z iPhoto alebo Aperture, podporované sú tiež Eventy z iPhoto 2008.

Hlavný priečinok (v mojom prípade !iPodPhotos) môže obsahovať podpriečinky, ktoré môžete a nemusíte synchronizovať všetky. Ak chcete pridať všetky podpriečinky s obrázkami, stačí nechať zaškrtnuté All photos (t.j. všetky fotografie); ak chcete niektoré podpriečinky vynechať, zaškrtnite Selected folders (t.j. vybrané priečinky) a odobrete nežiadúce priečinky zo zoznamu. Čo sa poradia podpriečinkov týka, je možné ich presúvať ako len chcete (primárne sú zoradené abecedne).

Pridávanie obrázkov v plnej kvalite

Pri pridávaní obrázkov ste si určite všimli možnosť zaškrtnutia Include full-resolution photos (pridať fotografie v plnom rozlíšení). Ak túto možnosť nevyužívate, možno ste si všimli, že v priečinku so synchronizovanými fotografiami sa vytvoril priečinok iPod Photo Cache, ktorý vytvára pre iTunes informáciu o skomprimovaných obrázkoch, pretože za normálnych okolností v iPode nie je potrebné mať obrázky v plnom rozlíšení. Takto síce zaberajú minimum miesta na iPode, ale iPod Photo Cache môže na disku zaberať viac ako dvojnásobok pamäte skutočnej hodnoty všetkých synchronizovaných obrázkov. (Ak cache z disku zmažete, nemalo by sa stať nič závažné a priečinok by sa mal vytvoriť znovu pri najbližšej synchronizácii.)

Ak Include full-resolution photos zaškrtnete, obrázky sa budú do iPodu kopírovať v plnom rozlíšení s plnou kvalitou (priečinok iPod Photo Cache však bude aj tak vytvorený). Veľkou výhodou je, že ak tiež zaškrtnete možnosť Enable disk use (záložka Summary), máte voľný prístup k fotografiám, čo môže byť užitočné ako záloha alebo využitie pri presúvaní fotografií z iPodu na iný počítač. Takto samozrejme zaberajú viac miesta na iPode, čo môže byť nevýhodou napr. pri iPodoch nano, ktoré majú menšiu kapacitu.

Poznámka: Fotografie v plnom rozlíšení iPod touch nepodporuje.

Potvrdenie zmien

Nakoniec nezabudnite potvrdiť zmeny kliknutím na ikonu Apply v pravom dolnom rohu, čím vyvoláte synchronizáciu, a teda uloženie dát.

Problémy s poradím obrázkov

Zdá sa, že viacerí užívatelia vrátane mňa majú problémy s usporiadaním obrázkov. Ich usporiadanie je chaotické a z nevysvetliteľných dôvodov nie sú uložené ani chronologicky, ani alfabeticky. Príčinu sa mi zatiaľ odhaliť nepodarilo aj napriek hľadaniu chyby v príspevkoch oficiálneho fóra Apple či na iných serveroch s poradenstvom. Ak si myslíte, že ste ste chybe „prišli na kĺb“, neváhajte k článku napísať komentár.

komentárov
 1. Chtěl jsem se jen optat, jelikož jsem odpověď na mojí otázku hledal už dost dlouho a nikde se o tom nemluví.
  Jakým způsobem iPod třídí fotografie?
  Ať je pojmenuji jak chci, tak stejně v iPodu nejsou popořadě.
  Hlavní problém je u čísel typu 1, 10, 100 ať je na začátku či na konci, tak to mašinka vůbec nerozezná. Nebude o tom někdy nějaký článek či nějaká rada?
  Dík moc

  0
  0
 2. Ano, pripajam sa ku otazke Mafeta. Fotografie v iPode su usporiadane chaoticky. Existuje sposob, akym mozem usporiadat fotky napr. ako v iPhoto Events (kedze mi automaticky synchronizuje fotky z iPhoto)…

  0
  0
 3. Tak som sa na to práve pozrela a priznávam, že ten chaos som si doteraz nevšimla. A naozaj to je chaos, obrázky nie sú usporiadané ani podľa dátumu, ani podľa názvov. Skúsim sa na to niekde spýtať a zistiť to, ale odpoveď nesľubujem.

  0
  0
 4. kto vie, ci niekto chysta Camera ipod conector aj na Ipody Klasiky?

  Je to dost zufale, ak mate 160 Gb miesta a z fotaku alebo kamery si bez notebooku nemozte nic stiahnut.

  Kto ma dobru spravu?

  .sm.

  0
  0
 5. to: Mafet
  podla mojho nazoru by mali byt fotky v iPode usporiadane podla datumu a casu kedy bola fotka spravena (myslim ze to je meta-data alebo exif)

  ked som importoval fotky do svojho iPodu tak som tam mal fotky ulozene pekne chronologicky podla eventov (iPhoto ’08) a dalej podla casu a datumu. iPod Nano 3G

  0
  0
 6. Zdravim
  Mohli by ste mi pomoc? pls
  Mam iPod classic. Nedaju sa mi donho dat fotky ani videa.Ked kliknem na ikonu iPod sa nič nestane. Mp3 som normalne iba preniesol do ikonky iPodu a bolo, ked tak spavim s videom nič sa nestane respekive mi ho neda do iPodu.
  Viete mi pomoc…?
  Vdaka

  0
  0
 7. Prosim vas mohli by ste mi pomoct..mam ipod touch a tiez mam problem s fotkami nakolko dam di ipodu fotky o kapacite cca 200MB ale v skutocnosti mi zaberaju cez 800Mb…suvisi to s tym “Include full-resolution photos” ale ja neviem kde to mam zaskrtnut rsp. vypnut pretoze mne to tam neukazuje…za skoru pomoc dakujem

  0
  0
 8. ja keď chcem dať nové obázky do môjho iPod-u 4G, a prídem až po zaškrtnutie políčka “Sync Photos From” tak sa mi tam vyhodí tabuľka že všetky momentálne fotky v iPod-e budú nahradené tými novými. a navyše, nedá sa mi dávať do iPod-u jednotlivé obrázky z jednotlivých priečinkov v počítači, ale len celý priečinok. =(( Je to hrozné, načo mám potom ten iPod? :( PROSÍM pomôžte :((

  0
  0
 9. Prosim vas pomozte mi niekto. neviem ako mam pridat fotky do ipodu. vsade sa pise ze mam ist do -Photos- lenze (mozno som slepa) ale ziadne photos tam nevidim. Som vazne zufala :(

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.