Popis a praktický test: Airport Express Base Station 802.11n

Spoločnosť Apple má momentálne v predaji 3 WiFi routery pre domáce použitie. WiFi zariadenia označuje ako Airport, routery sa teda volajú od najnižšieho modelu po najvyšší (1) Airport Express Base Station, (2) Airport Extreme Base Station a (3) Time Capsule.

Express je kompaktný model pre bežné bezdrôtové zdieľanie internetu (a hudby) v domácnosti, Extreme obsahuje aj ethernetový swith 1Gbit pre káblovú sieť a podporuje pripojené USB disky. Time Capsule je rovnaký ako Extreme, ale zároveň obsahuje aj pevný disk a zariadenie je plne kompatibilné a primárne určené na automatizované zálohovanie pomocou softvéru Time Machine v Mac OS X Leopard.

Time Capsule je na trhu len od začiatku roka 2008, Express aj Extreme boli spoločnosťou Apple upgradované na nový draft-štandard bezdrôtového prenosu dát 802.11n. Nasledujúci praktický test nového Airport Express Base Station 802.11n vám môže pomôcť pri rozhodovaní o kúpe.

V článku používam skratku AEBS pre Express, AEXBS pre Extreme.

Prvý recenzovaný kus, ktorý sme obdržali na test sa nepodarilo stabilne rozbehnúť ani po niekoľkých hodinách skúšania a resetovania firmwaru podľa manuálu. Sieť pravidelne vypadávala, prakticky nebolo možné dostať sa ani po konfiguráciu nastavení. Upgrade firmwaru zlyhával s chybou. Tento kus bol testovaný na dvoch rôznych vzdialených miestach a vykazoval rovnaké známky nestability. Nie je známe, z akého dôvodu, ale podľa predajcu neboli zatiaľ na tento nový model AEBS žiadne reklamácie. Druhý vymenený kus fungoval okamžite bez problému, takže sa pravdepodobne jednalo o náhodný (?) nefunkčný kus.

Dizajnová funkčnosť, konfigurácia

Airport Express Base Station sa svojim kompaktným spracovaním (veľkosť a vzhľad ako aktuálny MagSafe adaptér pre MacBooky) hodí aj na jednoduchý prenos pri cestovaní, napr. ak potrebujete zdieľať internet v hoteli a podobne. AEBS sa dodáva bez akýchkoľvek káblov, zapája sa priamo do elektrickej siete. Konektor je rovnako ako u MagSafe adaptérov vymeniteľný, takže ak si zakúpite kompletnú sadu konektorov, router by mal byť kompatibilný so všetkými elektrickými sieťami na svete. Router je nutné jedným ethernetovým káblom spojiť s modemom. Typicky sa AEBS pripája do káblového alebo DSL modemu s priamou konektivitou do internetu, ale firmware podporuje aj takzvaný bridge mód, kedy je AEBS pripojený do ďalšieho switchu alebo routeru, ktorý nemusí byť pripojený na internet. V tomto prípade slúži AEBS ako WiFi „most“ pre rozšírenie siete pre WiFi zariadenia/po­čítače.

Ak už doma máte iný router od Apple, AEBS môže slúžiť aj ako „extender“ siete, tzn. rozšíri dosah bezdrôtovej siete aj na mieste, kde už prvý router v priestoroch nemá dostatočný signál/dosah.

AEBS sa konfiguruje rovnako ako všetky Apple routery utilitou dodávanou na CD (pre Mac OS X aj Windows). V Mac OS X Leopard je Airport Utility už predinštalovaná a inštalačné CD nie je nutné použiť.

Po prvom zapojení AEBS do elektrickej siete a spojení s modemom sa router snaží prevzať od poskytovateľa internetu IP adresu (DHCP). Sieť je verejne dostupná a čaká na konfiguráciu spomínanou utilitou. Stav siete a konektivity signalizuje silná LED.

Konfiguráciu môžete prejsť pomocou veľmi jednoduchého sprievodcu (v EN), ktorý informuje o možných módoch, nakonfiguruje router podľa potrieb a informuje o akýchkoľvek kolíziach v sieti. Tento spôsob konfigurácie je ideálny pre menej znalých užívateľoch a vo väčšine prípadov sa stačí sprievodcom preklikať a zdieľanie internetu funguje. AEBS teda nepodporuje vzdialenú administráciu z externej siete a administráciu cez webové rozhranie, čo môže byť pre istú skúsenejšiu užívateľskú skupinu nevýhodou.

AEBS podporuje 10 simultánne pripojených klientov: Mac, PC, mobilné zariadenia, iPhone, iPod touch – prakticky akékoľvek kompatibilné 802.11a/b/g/n zariadenia. Možnosti zabezpečenia siete sú nasledujúce: WPA, WPA2, 128-bit WEP, okrem toho má zariadenie vlastný firewall.

Kompletnú špecifikáciu nájdete na stránke produktu na Apple.com (kliknite na obrázok).

Apple Airport Express Base Station recenzia

Klonovanie MAC adresy

Za malé mínus zariadenia osobne považujem nemožnosť v administračnom softvéri Airport Utility zmeniť a napevno nastaviť MAC adresu na WAN vstupe. Túto funkcionalitu už obsahujú aj všetky najlacnejšie routery na trhu. Vzhľadom na infraštruktúru sietí nie len našich poskytovateľov internetu je klonovanie resp. pevné nastavenie MAC adresy jediným riešením, ako sa v istých situáciach pripojiť bez problémov do internetu. AEBS som chcel pôvodne testovať cez víkend, kedy poskytovateľ zväčša nemá v prevádzke call centrum a technickú podporu, preto som sa so zariadením nedokázal pripojiť do internetu. Server poskytovateľa neakceptoval MAC adresu nového routra a neposkytol teda ani správnu IP adresu. Po spojení s technikom poskytovateľa cez pracovný deň bol problém vyriešený. Profesionálny názor na klonovanie MAC adresy nechám na profesionálov, v každom prípade to považujem za malý, avšak vyriešiteľný nedostatok. Na internete som nenašiel ani neoficiálne postupy pre zmenu MAC adresy, pravdepodobne by bolo nutné zasahovať do firmware.

USB tlačiareň, USB disk, Time Machine

Express verzia Base Station nepodporuje USB disky. Dostupný USB port je použiteľný len pre zdieľanie tlačiarne cez sieť. Záložka USB je neaktívna a nie je možné pevný disk konfigurovať, partície sa nepripoja a disk sa celkovo tvári ako nepripojený. S Time Machine s diskom na sieti teda tento router nemôžete použiť. Pravdepodobne nejde o obmedzenie čipu, ale o úmyselné softwarové obmedzenie z obchodných dôvodov kvôli odlíšeniu produktov v produktovej rade, tento názor si však rád necham vyvrátiť skúsenejšími užívateľmi. Pripojená USB tlačiareň Epson fungovala na sieti bez problémov. Zaujímave je, že pri pripojení disku s odberom 0.6A dokázal sprievodca oznámiť, že pripojené USB zariadenie podtrebuje adaptér a vyššiu amperáž ako udáva špecifikácia USB technológie (štandardne 0.5A).

Airtunes

AEBS ako jediný router od Apple obsahuje funkciu Airtunes – „hudba cez vzduch“. Okrem USB a WAN Ethernet RJ45 portu nájdete na spodnej strane zariadenia aj štandardný jack na pripojenie audio sústavy/repro­duktorov. Ak máte AEBS aj modem povedzme v obývačke, do jacku môžete pripojiť správnym káblom vaše domáce stereo. V Airport Utility a v iTunes aktivujete funkciu Airtunes a následne môžete cez iTunes spúšťať hudbu na akomkoľvek počítači (PC, Mac, MacBook), ktorá sa digitálne prenáša do routra cez WiFi a prehráva na domácom stereu alebo reproduktoroch. S Airtunes som nemal žiadne problémy a túto funkciu považujem za primárny benefit zariadenia oproti konkurencii.

802.11n

Nový štandard „n“ mal priniesť technicky dvojnásobne väčší dosah bezdrôtovej siete a zvýšenie rýchlosti z teoretického maxima 19 Mbit/s na 74 Mbit/s. Test dosahu 802.11n je trochu komplikovanejšou záležitosťou, preto by som si dovolil prebrať graf z CNET, kde už recenzent kvalitne porovnal dosah AEBS a ďalších routrov 802.11n „draft“ pri vzdialenosti 70 metrov. Rýchlosť je udávaná v Mbit/s, frekvencia 5 Ghz.

Airport Express Base Station – dosah 802.11n

V transferoch pri veľkej vzdialenosti a fyzických prekážkach teda AEBS nevyčnieva z radu. Ako je to so zvýšenou rýchlosťou? 802.11n štandard s týmto routrom na Slovensku nie je možné plne prevádzkovať. Legislatíva nepovoľuje technické špecifiká štandardu. Firmware je Applom pre náš región zrejme nastavený tak, že napriek zvolenému módu 802.11n nie je možné dosahovať uvedený dosah ani plné prenosové rýchlosti štandardu. Aj keď softvér je možné obísť a porušovať tým zákon, v mojom vlastnom teste pri legálnom nastavení transfer neprevýšil rýchlosť 3 MB/s (500 MB súbor z MacBooku Pro na Mac Mini). Rýchlosť sa mi zdala nízka, no rovnaký výsledok dosiahol aj server Macworld.com pri automatickej voľbe kanálu pri 2,4 GHz.

V Česku je od roku 2005 povolené aj 5 GHz pásmo a štandard 802.11n nie je obmedzený. Na frekvencii 5 Ghz dosahuje AEBS rýchlosti prenosu okolo 7 MB/s za ideálnych podmienok na krátku vzdialenosť. Ak nechcete na Slovensku prevádzkovať AEBS ilegálne, budete sa musieť uspokojiť s nižšími prenosovými rýchlosťami.

UPDATE: Tieto informácie sú už neaktuálne, 802.11n je možné bezproblémovo legálne prevázdkovať na frekvencii 5 Ghz pri plnom výkone.

Záver

AEBS je vhodný router do domácností, kde rýchlosť dátových prenosov medzi počítačmi nie je prioritou. Názorné využitie v domácnosti prezentuje Apple krátkym videom (klik na obrázok). Veľkou výhodou zariadenia sú jeho kompaktné rozmery, portabilita a hlavne jednoduchosť inštalácie pre užívateľa s nižšou znalosťou problematiky domácej siete. Konfigurácia softvérom Airport Utility je komfortná a jednoduchá aj vďaka dôslednému sprievdcovi. Nevýhodou je nekompatibilita s USB diskami a nemožnosť klonovania MAC adresy. Airtunes považujem za najlepšiu vychytávku zariadenia a samostatný dôvod na kúpu.

Aktuálna cena AEBS sa pohybuje okolo 3300 Sk. Spoločnosti Software Partner, s.r.o. ďakujeme za poskytnutie zariadenia.

Fotografie

Airport Express Base Station – recenzia foto Airport Express Base Station – recenzia foto Airport Express Base Station – recenzia foto Airport Express Base Station – recenzia foto Airport Express Base Station – recenzia foto Airport Express Base Station – recenzia foto Airport Express Base Station – recenzia foto
komentárov
 1. ja som si to kupil ihned, ked Software Partner uz ho mal na sklade. namiesto 3300 Sk mali zadefinovanu cenu 3100 Sk na webshope a dostal som na to aj studentsku zlavu, takze mam to za 2940 Sk! hned po zakupeni aktualizovali webshopsku cenu… :)

  0
  0
 2. Express mam a bez problému jsem používal víc než rok, jen ji teď nemůžu využít, protože mam internet přes USB modem a ten nejspíš musim mít připojen k NTB. Nebo je jiná cetsa jak zprovoznit USB modem přes Airport Express? Asi ne…

  0
  0
 3. Mám Airport Extreme (tedy ne přímo Express, který je tady recensován) a mohu jen doplnit, že reálné přenosové rychlosti v bytě jsou 8-9 MByte/s – tedy shodné, jako při použití “stovkového” ethernetu. Pro přetahování hodně velkých dat (DVD apod.) mezi počítači se ale ještě pořád vyplatí se připojit na drát (on je Extreme i 1GB/s router – jak bylo zmíněno v článku). Píšu to jen proto, že v článku je uvedena reálná přenosovka poněkud menší (7MB/s), než má reálná zkušenost (9MB/s).

  0
  0
 4. Caute, Airport Express pouzivam uz asi rok a je to fakt parada. Cez WDS som rozsiril dosah wireless routera od t-comu, takze v izbe mam na staruckom PB G4 12″ perfektny signal, lan mam vytiahnuty do macu pro, cize nemusim kupovat airport upgrade kit pre mac pro alebo, celym domom tahat kabel. Najlepsie na tom ale je, ze som ho dostal brand new cez ebay za 1600 Sk vratane dovozu, nebudem predsa podporovat nenajedenych apple dilerov na slovensku.
  Co sa tyka filtrovania mac adries, funguje perfektne.
  Nejaka moznost ako k nemu pripojit Disk existuje, je tam USB, bohuzial firmware tuto moznost nepodporuje, takze usb posluzi iba pre tlaciaren.

  0
  0
 5. prosim o pomoc.
  mam Visty + router SMC, zadal som donho MAC adresu Expresu, ale tym som skoncil. neviem nijakym sposobom z PC najst Expres a vytvorit spojenie.
  Len dufam, ze mi nikto nepovie, ze to funguje len s AirPort Extreme…..

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.