Podpora Flash-u v iPhone (SDK) – bude alebo nebude?

Po uvedení iPhone na trh sme zistili, že napriek marketingovému benefitu (v znení „prvý skutočný internet v mobilnom zariadení“) toto zariadenie nepodporuje technológiu Flash od spoločnosti Adobe. Podľa mojich vedomostí neobsahuje plnú podporu najnovšej verzie Flashu žiadny aktuálne dostupný smartphone, na tom však nezáleží. Nezakomponovanie, alebo skôr úmyselné odstránenie podpory Flashu z mobilnej verzie prehliadača Safari v iPhone má svoje výhody aj nevýhody, k tým sa dostaneme neskôr.8 mesiacov po začatí predaja iPhone sa objavujú dohady a chýry, či Apple pridá podporu Adobe Flash pre iPhone v SDK (Software Development Kit) pre vývojárov. Ak nie, vďaka SDK bude zrejme možné Flash plugin doinštalovať. SDK má byť uvoľnený v najbližších týždňoch a umožní vývojárom programovať OS X aplikácie pre iPhone či ďalej rozširovať jeho možnosti.

Môj osobný názor je, že SDK ako taký nedovolí nie len z hľadiska bezpečnosti a stability zasahovať vývojárom do „pevných“ a kritických aplikácií ako je Mobile Safari, preto Flash podporu od tretej strany nevidím pozitívne.

Apple buď v aktualizácii firmware (alebo SDK) podporu Flashu pridá sám dobrovoľne, alebo bude nútený podporu pridať na žiadosť trhu (tlak konkurencie a pod.).

Prečo by mal Apple zakopomonovať podporu Flashu?

 1. Množstvo internetových stránok je kompletne vo Flashi a bez podpory Flashu nie je iná možnosť ich ovládania. Vo Flashi je taktiež naprogramovaných veľa internetových aplikácií, ktoré sú pre fungovanie (účel) konkrétneho webu nevyhnutné. Napríklad dizajnovanie vlastného trička, hranie malých zábavných online hier alebo hudobné prehrávače priamo na stránkach.
 2. Vo Flashi je dnes na internete enkódované takmer každé video na video-zdieľacích weboch.

Prečo by nemal iPhone podporovať Flash?

 1. Najnavštevovanejší videoserver je YouTube, ostatné majú relatívne zanedbateľnú návštevnosť, hlavne v USA. YouTube skonvertoval svoje videá do kodeku H.264, ktorý samozrejme iPhone podporuje. Naviac H.264 video je na iPhone (aj iPod touch) oveľa detailnejšie a krajšie, vďaka nižšej kompresii a vyššiemu rozlíšeniu. Na počítači nie je možné kvôli ochranám sledovať YouTube videá v kodeku H.264, takže sa jedná o exkluzívnu iPhone/iPod touch záležitosť.
 2. Flash je relatívne náročný na výkon CPU a môže výrazne znižovať výkon batérie.
 3. Na internetových stránkach je veľa Flashových bannerov, ktoré užívateľa obťažujú (hlavne lietajúce iLayery priamo nad textom a  obsahom). Množstvo zle optimalizovaných bannerov sa môže podpísať práve na výkone batérie.
 4. Evidentne absencia Flashu vôbec nespomaľuje predaj iPhonov, nie len kvôli nevedomosti užívateľov. Jednoducho väčšina z nás proste Flash oželie.
 5. Adobe a Apple sú priami konukrenti.

Zatiaľčo nepríjemnejšie flashové bannery a YouTube sú jasné argumenty, ktoré netreba rozoberať, bod 4 a 5 si zaslúži malé rozpracovanie.

Koľkých z vás, majiteľov iPhone, napadla myšlienka: „Ešte nad tou kúpou pouvažujem. Bez Flashu pre mňa toto zariadenie nemá zmysel“. Pravdepodobne takto neuvažoval nikto. Buď vás dotykové funkcie nadchli tak, že ste s kúpou neváhali, alebo vám naopak chýba kopa ďalších nevyhnutných funkcií (3G, GPS), naviac iPhone nenávidite a absencia Flashu je len červivá čerešnička na torte. Ľudia v Apple to vedia. Pozitívne výsledky predaja jasne hovoria, že Flash sám o sebe vôbec nie je kľúčom k predaju resp. predaj priamo neovplyvňuje.

Podľa vysoko uznávanej autority v komunite Apple, žurnalistu Johna Grubera, sú naviac Adobe a Apple priami konkurenti, napriek tomu, že aktívne spolupracujú. S tým môžeme súhlasiť, ak vezmeme do úvahy napr. aplikácie Apple Aperture či Adobe Lightroom. V minulosti bolo medzi oboma spoločnosťami isté napätie. Konkurenti sú taktiež aj na teoretickej úrovni. Adobe (resp. v tom čase Macromedia) vytvoril technologický štandard na internete, ktorý sa za niekoľko rokov masovo rozšíril a vytvoril pre Adobe kľúčový internetový biznis. Nestalo sa tak však aj na mobilných zariadeniach. Flash zatiaľ v mobilných zariadeniach prakticky neexistuje, takže stále je miesto pre nového hráča, ktorý situáciu využije a nasadí vlastnú technológiu.

Práve Apple je „hráč“, ktorý má bohaté skúsenosti v oblasti softwaru, masívne a rýchlo prevzal veľkú časť Smartphone trhu v USA, udáva trend a má šancu rýchlo presadiť vlastnú technológiu. Potiaľ môžeme s Johnom Gruberom súhlasiť.

John však ako konkurenčnú technológiu od Apple medzi riadkami označil Apple QuickTime. Napriek rešpektu voči Gruberovi si však myslím, že QuickTime je súčasnej dobe v porovnaní s Flashom (a ActionScriptom) zlý argument. Video-streamovacia-animačná technológia resp. aj QuickTime VR sa s Flashom v tejto chvíli nemôže porovnávať ani v 10 % funkcionality. Ako napíše programátor hru v QuickTime? Ako naprogramujete celú webstránku?

Apple dnes nemá konkurenčnú technológiu, ktorú by mohol nasadiť. Napriek silnému potencionálu QuickTime (VR) v kombinácii s Core Image Flashu nekonkuruje. QuickTime na Windows nie je obľúbený. Apple by musel vytvoriť lepšiu ekvivalentnú aplikáciu k programu Adobe Flash (aj Windows verziu) a vymyslieť vlastný formát. Formát by musel mať oproti Flashu veľké výhody, aby ho animátori a programátori začali používať a nakoniec najzložitejšia úloha – presvedčiť desaťtisícky konzervatívnych animátorov a programátorov zo zabehnutého workflowu k prechodu a investícii na nové riešenie od Apple. Otázka neznie, či to Apple dokáže (určite áno, bohaté softwarové skúsenosti s vývojom vlastných API, skúsenosti aj v oblasti motion ako Final Cut, Shake a pod., silný marketing a silné meno), ale koľko času na to potrebuje a kedy by software a hotovú technológiu vôbec stihla spoločnosť kompletne dostať na internet. Muselo by to byť skôr, než už bude Flash v mobilných zariadeniach štandardom.

Záver vidím v troch možnostiach. (1) Podpora Flashu bude pridaná podľa náhodnej nálady Steva Jobsa v blízkej dobe, (2) Apple sa nebude plašiť, úmyselne bude brzdiť podporu Flashu a v najbližších rokoch uvedie kompletné konkurenčné softwarové riešenie nahradzujúce Adobe Flash, (3) Apple vytvorí exportný plugin, ktorý len flashové zdroje uloží do Apple/QuickTime formátu, ktorý bude v iPhone/Mobi­leSafari fungovať a tým sa len pripraví na postupný prechod k predošlému bodu 2.

Osobne vidím v QuickTime potenciál rovnako ako John Gruber a nevylučujem, že na Flash vďaka (alebo kvôli) Apple o pár rokov zabudneme, ale nateraz by som sa len priklonil k „náhodnemu“ rozhodnutiu Steva Jobsa.

Celá absencia Flashu však nemusí mať žiadne podnikateľské a strategické pozadie, jednoducho môže ísť len o výkon batérie, bannery a trochu škodoradosti voči Adobe.

komentárov
 1. V mnohém můžu souhlasit, u něčeho bych byl radši, kdybys neměl pravdu. Především s tím, že chce Apple prosazovat vlastní technologii. Když jsem zkoušel (tehdy ještě) Macromedia Flash, docela mě překvapilo, že v něm je možné exportovat do MOVu, a to i s nějakou interaktivitou – ne jen jako animaci/video. Spolupráce s Applem v této oblasti tedy musela být a snad stále je. Je fakt, že u jiných programů si ty dvě firmy konkurují. Ale přesto doufám, že tady tomu tak nebude. Nemám rád, když je moc konkurenčních formátů pro stejnou činnost. (Nejklasičtějším příkladem jsou instant messengery.) Snad je problém opravdu technického rázu – Flash prý běží na dost nízké úrovni v operačním systému, takže je nutné ho pro iPhone upravit a taky je důležitá zmíněná výdrž baterky.

  0
  0
 2. No ja sa musim priznat ze iphone nekupujem zatial len preto, ze nepodporuje flash. Nakupujem hudbu na internete a tieto weby su napisane komplet vo flashi, preto ak chcem mobilne v autobuse aspon vypocut novu skladbu, mam smolu, preto by som flash veru urcite chcel.

  0
  0
 3. Quicktime podporuje interaktivitu a parametricke animacie rovnako, ako Flash, dokonca bol prvy, ktory ich mal. Podpora Flash 5 je v QuickTime takisto zakomponovana. Riadenie je mozne cez interny jazyk povodom z HyperCardu (ach, blaha pameti) alebo cez JavaScript.

  v tom by som problem nevidel. Apple vsak QuickTime prestal pretlacat ako primarne riesenie interaktivity na internete, tam jednoznacne podporuju OTVORENE STANDARDY ako HTML (5), JavaScript a AJAX + SVG. Flash NIE JE otvoreny standard.

  Z tohto dovodu neverim, ze Apple podpori Flash. Dalej, musel by ho vytvorit Adobe, nie Apple – nepritomnost zdrojovych kodov.

  No a napokon – QuickTime v iPhone OS X nie je to iste, co QuickTime v Mac OS X. Na Mac OS X (a v celom priemysle) Apple jednoznacne pretlacil QuickTime ako spickove riesenie na authoring (Final Cut Studio, iLife, Aperture, Shake, Logic Studio, Digidesign Pro Tools) a aj na prehravanie (H.264). V iPhone vsak existuje len urcity subset QuickTime, prakticky len vybrakovane kodeky H.264 a MPEG-4 + AAC (kvoli podpore Broadcom cipu). V 1.1.3 zaimplementovali aj titulky a jazyky, ktore su vo “velkom” QuickTime uz cele roky

  0
  0
 4. Tak uvaha je to zajimava, ale podle meho celkem pomiji primarni aspekt – obchodni. Proto zejmena veta “Podpora Flashu bude pridaná podľa náhodnej nálady Steva Jobsa…” je dle meho zcestna.
  Steve ma moc dobre spocitane, co se jemu a akcionarum lepe vyplati. Zjednodusene – bude radsi, kdyz s rozvojem iTunes pujcovny budou lidi platit za filmy jemu, nebo na ne budou koukat zadarmo ve flashi na ruznych strankach (viz. http://www.abc.com – zdarma epizody napr. Lost)?
  Tohle resil pred par dny Wall Street Journal – http://www.9to5mac.com/apple-tv-iphone-ipod-touch-adobe-wsj-flash-63454357

  0
  0
 5. Jaaj a keby nemalo Flash podporu nejake ine zariadenie a iPhone ano tak to by bolo zase reci co vsetko zvlada ale kedze zatial nevie Flash tak ludia okolo iPhone spravia ako super vec ze to tam vobec nieje :) preberte sa …

  A co ten fotacik co nevie ano video tocit ?

  Google mapy u nas celkom nepresne, ziadna hlasova navigacia … nieje nad
  klasicku GPS mapu …

  Smiesne 3G len som zvedavy ako spravis videohovor ….

  Nepodporuje MMS ani T9

  a tak dalej :)

  0
  0
 6. Hello,

  Tech4server is offering Managed VPS servers under the
  following packages:

  User coupon code: 754WHK

  [url=http://www.tech4server.com/vps.php]VPS hosting[/url]

  VPS 200
  Space 20 GB
  Bandwidth 200 GB
  Guaranteed Memory 256 MB
  IP’s 2
  Burst RAM 512 Mb
  Cpanel $15/month
  Monthly Price $15

  VPS 300

  Space 40 GB
  Bandwidth 400 GB
  Guaranteed Memory 256 MB
  IP’s 3
  Burst RAM 1024 MB
  Cpanel $15/month
  Monthly Price $20

  CPanel VPS 400

  Space 20 GB
  Bandwidth 400 gb
  Guaranteed Memory 512 mb
  IP’s 3
  Burst RAM 1536 MB
  Cpanel Free
  Monthly Price $35

  CPanel VPS 500

  Space 40 GB
  Bandwidth 400 GB
  Guaranteed Memory 512 mb
  IP’s 3
  Burst RAM 1536 MB
  Cpanel Free
  Monthly Price $40

  CPanel VPS 600

  Space 60 GB
  Bandwidth 400 GB
  Guaranteed Memory 1024 MB
  IP’s 3
  Burst RAM 1536 MB
  Cpanel Free
  Monthly Price $55

  [url=http://tech4server.com/vps.php]Click
  here to choose your plan and order![/url]

  We currently offer management of No control panel , with cpanel,with
  lxadmin virtual server only.

  Cpanel is free on plans 400 and above .

  We also setup new vps servers with lighttpd , php-cgi , and optimize
  for best perfomance on request .

  We offer a vps control Panel with following functionality:
  * Start, stop, reboot, rebuild VPS
  * Reset Root password
  * Free Os Reloads
  * Much more!
  We currently offer only Linux VPS servers .

  We also include our server management with 24*7 support and monitoring.
  You can find reviews of our services at:
  http://www.webhostingtalk.com/showthread.php?t=605357

  Server Configurations:

  Dual Intel Xeon Quad Core 2.33Ghz
  6GB RAM
  250*2 SATA 10k RPM hard drives

  Any Questions Mail them to sales at tech4server.com or submit a ticket
  at http://tech4server.com/support/

  Thanks

  0
  0
 7. This is my first time i visit here. I found so many entertaining stuff in your blog, especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the leisure here! Keep up the good work. Welcome to visit my blog: cheap watches

  0
  0
 8. Rozhodol som sa na najvplyvnejšou voľbu svojho života v deň , kedy som sa rozhodol naučiť španielsky . Dal som veľké množstvo príležitostí , ktoré sa nikdy by sa realizovala , keby som ktoré nie sú uvedené učiť nový jazyk. Ak chcete niekoho , kto má záujem o učenie cudzieho jazyka , táto webová stránka poskytuje skvelé informácie , ktoré sa ukázalo ako nevyhnutné stať sa plynule v cudzom jazyku : [ url = http://whatlanguagetolearn.com ] , aký jazyk sa učiť [/ url ] .

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.