Mini vMac (emulátor Macintoshu Plus z 1986) – vyskúšajte si Apple System 7

Ak si radi zaspomínate na staré dobré časy, potom je nasledujúci program práve pre vás. Mini vMac, o ktorom bude nasledujúci článok, je emulátor Macintoshu Plus, počítača vyrabáneho od roku 1986 do 1990. Aplikácia je dostupná takmer pre všetky rozšírené platformy/OS: Mac OS X, skoršie verzie Mac OS, Windows, Linux, Solaris a dokonca aj pre PocketPC a Nintendo DS. V nasledujúcom návode si popíšeme, ako ho spustiť pod Mac OS X.

Čo budete potrebovať?

 1. Emulátor
 2. ROM z Macintoshu Plus: pokiaľ vlastníte Macintosh Plus, môžete „dumpnúť“ jeho ROM pomocou aplikácie ako CopyRoms, prípadne si ho môžete stiahnuť tu
 3. 20 MB pevný disk s nainštalovaným Systemom 7 (System je pôvodný názov pre Mac OS do verzie 7)
 4. Alebo ak si chcete nainštalovať operačný systém sami, stiahnite prázdy diskinštalačné diskety Systemu (procesor motorola 680k, ktorý sa nachádza aj v Macintoshi Plus je podporovaný do verzie System 7.5)

Začiatok:

Na začiatok premiestnite všetky tri veci (emulátor, ROM a disk) do jedného adresára. Otvorte aplikáciu Mini vMac, ak je všetko ako má byť, začne blikať otáznik, chyťte vmac_hdd.dmg a potiahnite ho do okna. Objaví sa správa Welcome to Macintosh a po chvíli vás privíta prostredie Systemu 7. Ako si všimnete, rozhranie má niektoré znaky spoločné aj s najnovšou verziou Mac OS X. Pokiaľ ste však nepoužívali staršie verzie Mac OSu, niektoré veci/štýl UI zrejme poznať nebudete. Skúste sa spoľahnúť na intuíciu alebo kliknite na druhú ikonu sprava v menubare a vyberte Show Baloons.

Ovládanie:

Funkcie emulátora sa dajú vyvolať stlačením Ctrl + písmeno. Najdôležitejšie skratky sú:

 • Ctrl + H – Vypíše všetky skratky na ovládanie emulátora
 • Ctrl + S – Nastavenie rýchlosti
 • Ctrl + M – Zväčšenie obrazu
 • Ctrl + F – Full screen
 • Ctrl + Q – Vypnutie emulátora

Inštalovanie aplikácii:

Samozrejme, že Mini vMac nie je len o prezeraní starého prostredia, ale hlavne o klasických aplikáciach a hrách. Software pre System 7 nájdete na stránkach projektu alebo jaghouse.com (ak poznáte iné zdroje, kde sa dajú nájsť takéto aplikácie, neváhajte sa o ne podeliť v komentároch). Keď stiahnete aplikáciu, potrebujete ju dostať na disk, ktorý používa váš Macintosh Plus. To je veľmi jednoduché, stačí dvakrát kliknúť na disk vo formáte .dmg, ktorý používa Mini vMac a môžete aplikáciu skopírovať dovnútra. Následne disk odpojíte (vyhodením do koša) a zapnete Mini vMac.

Keď sa dohráte s vaším starým Macom a bude ho chcieť bezpečne vypnúť, vyberte z menubaru Special > Shut Down a následne stlačte Ctrl + Q.

Mini vMac, lemmings, lemingovia os
Mini vMac, oxyd, esprit, enigma
komentárov
 1. Kromě nostalgie má to i nějaký zajímavý přínos, třeba software, co stojí za to a dneska už nestojí nebo prostě není?

  0
  0
 2. No skúsim to aj ja, či to nebude rýchlejšie ako emulácia pod “Claccic-on-Intel” (ten je totiž dosť pomalý – emuluje zhruba na úrovni 100 MHz Powermacu)

  0
  0
 3. Tak ja som si dokonca vyskusal OS 7.0.1, nasiel som si prazdny disk 24mb a z apple stranok stiahol instalacku :) zaujimava skusenost heh

  0
  0
 4. Neviete niekto poradit, ako dostat do vMac OS 9? Mam doma dokonca aj svoj prvy OS 9.2.2 CZ, tak by som si rad zahral moje gamesky zo suflika :-)

  0
  0
 5. Dakedy cez Vianoce minulého roku sa na applegraf.blogspot.com objavil link na stiahnutie určitej verzie Mac OS, ktorý nepotreboval žiaden ROM. Verzia sa nakopírovala do Application, spustil som a bualá. Mal som old school Mac OS. Zábavné zistenie, že menu “networks” to malo priam identické s aktuálnym Mac OS X Leopard, samozrejme rozloženie a správu, nie grafiku :))

  0
  0
 6. Neviem ci pred kupou MBP si nevyskusam OS 7. Myslim, ze zaujimavejsie ako sa babrat s hackintoshom a hlavne na 1,2 GHz Celerone. :)

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.