HIG pre Mac OS X Leopard – Biblia pre vývojárov

Včera Apple aktualizoval svoj „Human Interface Guidelines“ dokument pre systém Mac OS X Leopard. Ak ešte HIG od Apple nepoznáte, je to dlhý dokument pravidiel pre vývoj aplikácií pre Mac OS X, ktorý opisuje a definuje, ako má aplikácia vyzerať, ako a kde by mala mať umiestnené jednotlivé elementy, ikony, medzery (spacingy) a podobne. Vývojárska Mac komunita nazýva HIG svojou „Bibliou“.

Dodržiavanie týchto pravidiel zabezpečí, že aplikácia vyzerá a zapadá do celého systému a neprekvapí užívateľa neštandardným ovládaním.

Osobne som si Mac OS X obľúbiľ aj práve preto, že zatiaľ evidentne ťaží z menšieho počtu vývojárov ako je to u Windows, vďaka čomu je medzi nimi väčšia „kultúra“ a disciplinovanosť pri vývoji aplikácií. Nechcel by som však na túto tému otvárať dlhšiu diskusiu či vojnu – jednoducho mám len pocit, že vývojári pre Mac OS X majú viac citu pre detail a jednoduchosť, keďže značka sa z počiatku budovala ako „Think Different“.

Veľkú časť dokumentu Apple venuje ikonám aplikácií a spôsobu, ako ich správne kresliť. Priamo však odporúča nechať si podľa HIG pravidiel ikonu nakresliť profesionálnym alebo pokročilým grafikom. Vďaka tomu sú potom naše Docky také pekné. :)

Pikoška z dokumentu, pre každého preklínača krútiacej sa plážovej loptičky: „The spinning wait cursor is displayed automatically by the window server when an application cannot handle all of the events it receives. If an application does not respond for about 2 to 4 seconds, the spinning wait cursor appears. You should try to avoid situations in your application in which the spinning wait cursor will be displayed. The Spin Control application provided with Xcode can help you eliminate code that is causing this cursor.“

Túto časť v Adobe asi prehliadli, prehliadajú ju už roky. 25 MB PDF nájdete na tejto adrese.

komentárov
 1. :D Ak by to malo brať Adobe do úvahy tak by na Photoshop by bola minimálna HW konfigurácia Mac Pro a v dokumentoch by bol absolútny zákaz používať 300 a viac dpi. Samozrejme nesmieme zabudnúť na to že polovica filtorv by zanikla. A to uža nai nehovorím o pokročilej práci s RAW a 32b obrazom :)

  0
  0
 2. To Mac: I když aplikace dělá náročné operace, může mít správně udělaný návrh tak, aby i v případě činnosti dokázal třeba jiným threadem přijímat události ze systému. To nenáviděné kolečko se zobrazí v případě, kdy aplikace nereaguje na události ze systému, ne když kvůli výpočtům nestíhá zobrazovat.

  0
  0
 3. Nemozem sa zbavit pocitu, ze prave CS3 nie je prave najlepsie odladena aplikacia a specialne prave Photoshop, lebo pocet a intenzita lopticiek aj pri trivialnych ukonoch je uplne otrasna.

  0
  0
 4. Co se tyce Fotokramu, pote co nam nacpali do firemnich masin 8 GB ramky, se duhovy koucek objevuje opravdu jen obcas. :-)

  0
  0
 5. [dr. Avalanche] Neříkej mi, že ho při Save for web neuvidíš? Tam nehraje roli velikost paměti ani typ a taktování procesoru, ale snad intenzita slunečních erupcí anebo něco podobně naprosto neovlivnitelného. Já si při tom občas chodím vařit kafe (a že ten MBP 2.16 GHz/2 GB RAM zase takové ořezávátko není).

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vychází zcela nová aplikace SledovaniTV pro AppleTV

Uživatelé SledovaniTV, kteří využívají AppleTV, se mohou těšit na zbrusu novou aplikaci. Ta postupně nahradí tu stávající. Nová aplikace pro AppleTV přináší uživatelům této platformy nové funkce a celkově příjemnější a plynulejší zážitek ze služby.
pokračovanie článku

Telekom varuje pred podvodnou komunikaciou

Slovak Telekom počas uplynulého víkendu zaregistroval zvýšenú aktivitu nevyžiadaných e-mailov a SMS správ, ktoré vystupujú v jej mene a zneužívajú dôveru zákazníkov. Hlavným cieľom je od zákazníkov vylákať osobné údaje či ich donútiť k potvrdeniu objednávky, ktorá v skutočnosti neexistuje.
pokračovanie článku

Nepremeškajte advent plný knižných darčekov

Vianoce bez knihy pod stromčekom akoby ani neboli Vianocami. Pokiaľ stále rozmýšľate nad vhodnou voľbou pre vašu ratolesť, máme pre vás praktický tip. Vďaka slovenskej aplikácii KUBO – detské knihy nemusíte vyberať len jednu konkrétnu knižku. KUBO obsahuje už viac ako 1 500 kníh a každý deň pribúdajú ďalšie. Vaše dieťa bude môcť kedykoľvek čítať presne to, čo ho zaujíma najviac.