App Store: Aplikácie na prenos súborov v/z iPhone (Discover, Folders, MobileStudio, Air Sharing, Files)

Pred príchodom iPhonu a iPodu touch mali všetky prehrávače od Apple možnosť pripojenia v tzv. Disk Mode – tieto zariadenia bolo možné pripojiť ako bežný USB disk a pristupovať tak k dátam. Na hudbu a iný multimediálny obsah je stále potrebné použiť iTunes, no funkciu Disk Mode ste mohli využiť na zálohy, prenos dokumentov medzi viacerými počítačmi a podobne.

Bol som tede prekvapený, keď táto funkcia v iPhone a iPode touch chýbala. Pred príchodom App Storu ste veľa možností nemali, najobľúbenejšia metóda bola SSH (resp. SFTP) a vyžadovala jailbreak zariadenia. Dnes máme k dispozícii množstvo aplikácii z App Storu, ktoré umožnujú „simulovať“ Disk Mode. Sú to väčšinou WebDAV servery, na ktoré sa pripojíte cez počítač a pristupujete tak k dátam. Oproti Disk Modu v ostatných iPodoch, poskytujú tieto aplikácie aj prehľadné rozhranie, pomocou ktorého si uložené veci môžete prezerať priamo v iPhone/iPode touch. Výber formátov je naozaj slušný a medzi aplikáciami sa veľmi nelíši. Otvoríte všetko, čo aj zabudované iPhone aplikácie, ako napr. Safari, Mail a iPod, čiže MS Office dokumenty, video, hudbu, obrázky, PDF, textové dokumenty a podobne. Niektoré aplikácie dokážu otvoriť aj MS Office 2007 (.docx, .xlsx) a iWork dokumenty.

Naneštastie, k iPhonu sa môžete pripojiť iba cez WiFi (z technických príčin nie je možné použiť USB rozhranie). Základom je teda mať počítač aj iPhone pripojený na jednej WiFi sieti, ak takáto sieť nie je k dispozícii, no váš počítač disponuje WiFi kartou, môžete z neho vytvoriť Ad-Hoc sieť, čiže sieť medzi dvoma zariadeniami. Pod Mac OS X kliknete na WiFi vejárik v menubare a zvolíte možnosť Create Network. Na Windowse XP je možné takúto sieť vytvoriť cez Network Connections v Control Panely. Vo všetkých nižšie opísaných aplikáciách sa dá nastaviť heslo, aby sa vám na telefón nepripojil niekto iný, vo väčšine prípadov je to však zbytočné, keďže pripojiť sa je možné len vo chvíli, keď aplikácia beží.

Keďže výber týchto aplikácii je veľký, a rozhodnúť sa je ťažké, pozrel som sa a otestoval 5 pravdepodobne najznámejších utiliít na prenos súborov: Discover, Folders, MobileStudio, Air Sharing a Files.

Discover

Cena: zadarmo | Oficiálna webstránka | Link na App Store

Discover je ako jediná z týchto aplikácii dostupná v plnej verzii zadarmo (Files ponúka voľné demo). Daňou za to je, že pri zapínaní sa musíte 3 sekundy pozerať na reklamy a keď prehliadate súbory, na vrchu obrazovky je vždy reklamný pásik. Prekvapivo, ponúka mnohé funkcie, ktoré nenájdeme ani u niektorých drahších programov. Dokáže pristupovať k už odfoteným fotkám, vďaka čomu si ich môžete stiahnuť cez WiFi do počítača. Vie vyhľadávať a spravovať súbory (premenovanie, presunutie, odstránenie a vytváranie priečinkov). Môžete ho zamknúť pred lokálnym prístupom a taktiež dokáže prehliadať ostatné iPhony s Discoverom na rovnakej WiFi sieti. Chýba podpora iWork a Microsoft 2008 dokumentov.

Aplikácia komunikuje cez protokol WebDAV, čo poskytuje celkom pohodlné kopírovanie súborov. Na Mac OSe sa na ňu môžete pripojiť zadaním IP adresy (Discover vám povie IP adresu zariadenia vždy pri štarte) do Connect to Server (⌘ + K). Potom si môžete vytvoriť skratku na pripojený disk do Docku, aby ste k nemu mali vždy rýchly prístup. Vo Windows vyberiete Add New Map Drive a zadáte tiež rovnakú adresu. Každá z nasledujúcich aplikácii sa dá alternatívne pripojiť aj cez webový browser, Discover nie je vínimkou.

Čo sa týka rýchlosti a stability, Discover na mňa nespravil príliš dobrý dojem. Všade kde sa dá, sú použité najrôznejšie 3D efekty, ktoré iba spomaľujú prácu. Aplikácia celkom často padá a vždy, keď som chcel skopírovať väčší súbor (nad 40–50 MB), zamrzla tak, že som musel reštartovať celý iPhone.

Konečný verdikt: Stabilita a rýchlosť nakoniec “zakopali! celkom solídne pôsobiacu aplikáciu. Ak nemáte účet registrovaný na kartu, ale iba na aplikácie zdarma, siahnite radšej po deme aplikácie Files.

Discover Discover Discover

Folders ikona Folders

Cena: 1.79 € (55 SKK) | Oficiálna webstránka | Link na App Store

Folders má o niečo menej funkcií ako Discover. Kladom je možnosť zamykania a skrývania jednotlivých adresárov a importu fotiek z albumu. Veľmi zaujímavou funkciou je aj možnosť stiahnuť ľubovoľný súbor z internetu (pokiaľ je link na súbor priamy).

Aplikácia však ponúka spomedzi všetkých spomenutých aplikácii najhoršiu možnosť pripojenia. Najprv treba aktivovať na Macu službu Web sharing, a do zložky Sites v domovskom adresári umiestniť všetky veci, ktoré chcete zdieľať. Keďže na Windows nič ako „Web sharing“ štandardne nie je, musíte siahnuť po programe tretej strany ako napríklad HTTP File Server. Potom sa s iPhonom pripojíte na IP adresu počítača a postupne stiahnete, čo chcete. Veci z iPhonu sa sťahujú zase naopak, vo Folders ťuknete na ikonu vejárika a potom sa s prehliadačom na vašom počítači pripojíte na vypísanú IP adresu. Neviem ako vy, ale nechcem si predstaviť, ako by som takto kopíroval 50 fotiek alebo dokumentov. Keďže nemôžete pristupovať priamo k súborovému systému, jediná možnosť ako spravovať súbory je priamo v aplikácii. Napriek tomu vám toho veľa nedovolí, môžete iba premenovávať súbory a vytvárať nové priečinky (iba v koreňovom priečinku, podpriečinky sa nedajú tvoriť).

Konečný verdikt: Veľmi zložitý prístup k súborom robí z kopírovania nočnú moru. Rozhodne za to nestojí.

Folders Folders Folders

MobileStudio ikona MobileStudio

Cena: 1.79 € (55 SKK) | Oficiálna webstránka | Link na App Store

MobileStudio je priamy potomok MobileFinderu, obľúbenej aplikácie pre jailbreaknuté iPhony a iPody ešte za čias firmvéru 1.x. Možno aj preto je aplikácia skutočne nabitá funkciami. Okrem toho, že vie presúvať, kopírovať a mazať po viacerých súboroch, zipovať a odzipovať, importovať fotky z albumu a zakladať nové priečinky, dokáže vytvárať a upravovať textové súbory (s akoukoľvek príponou), vďaka čomu ho môžete používať aj ako jednoduchý textový editor. MobileStudio nemá problém otvoriť ani iWork a Microsoft Office 2007 (.docx, .xlsx) dokumenty.

Na pripojenie k počítaču používa MobileStudio protokol FTP. Najprv je potrebné ťuknúť na tlačítko v pravom dolnom rohu a začať zdieľať súbory. IP adresu, ktorú zobrazí, zadáte do ľuboľného FTP klienta, tým môže byť Cyberduck na Mac (treba zaškrtnúť Anonymous login) alebo WinSCP na Windows. Napriek tomu, že FTP klient je zabudovaný aj v Mac OS X (Finder), nepodporuje možnosť zápisu. Väčšina webových prehliadačov sa dokáže tiež pripojiť na FTP server, no tiež bez možnosti zápisu.

Aplikácia nepadá ani nemrzne, no môže sa vám stať, že ak sa pripájate cez Finder, po odpojení ju na niekoľko minút nebudete môcť pripojiť, lebo port bude ešte obsadený. Tiež zvládne otvoriť veľké súbory (napríkad 70 MB video), vďaka čomu už kvôli kopírovaniu krátkej epizódy seriálu či videoklipu nebudete musieť otvárať iTunes. Rýchlosť kopírovania sa mi zdala o niečo nižšia ako pri WebDAV aplikáciách, no stále je to celkom dobré.

Konečný verdikt: Ideálna pre ľudí, ktorí využijú všetky funkcie, ktoré aplikácia ponúka. Tí, čo hľadajú čo najjednoduchší a najrýchlejší spôsob, nech čítajú daľej.

MobileStudio MobileStudio MobileStudio

Air Sharing ikona Air Sharing

Cena: 5.49 € (165 SKK) | Oficiálna webstránka | Link na App Store

Air Sharing bude mnohým známy vďaka promu, keď bol zadarmo a ocitol sa tak na prvom mieste v App Store medzi aplikáciami zdarma. Filozoficky sa od predchádzajúcej aplikácie líši, výrobcovia chcú poskytnúť hlavne funkcie, ktoré zjednodušia používanie aplikácie. Nájdete tu teda možnosť slideshowu fotiek, upravenie veľkosti ikon v zozname dvoma prstami (pomocou tzv. pinch gesture) a programátorov poteší farebné zvýraznenie syntaxe v textových súboroch. Správa súborov je však obmedzená iba na odstraňovanie. Podobne ako MobileStudio, aj Air Sharing dokáže otvoriť dokumenty z iWorku a Microsoft Office 2007.

Aplikácia používa protokol WebDAV, podobne ako Discover, čiže ju môžete pripojiť cez Connect to Server (⌘ + K) v Mac OS X alebo cez Map Network Drive vo Windows. IP adresu máte vždy napísanú v panely v dolnej časti displeja.

Stabilita a rýchlosť tejto aplikácie je skvelá, používam ju už dlhšiu dobu a nemal som jediný problém. Keďže narozdiel od Discoveru nemrzne pri kopírovaní väčších súborov, môžete cez Air Sharing uložiť a prehrať napríklad aj 900 MB film bez akýchkoľvek problémov. Air Sharing bol menovaný Applom za aplikáciu týždňa a nachádza sa aj medzi featured aplikáciami App Storu.

Konečný verdikt: Jednodúchy a rýchly spôsob, ktorý funguje všade bez inštalovania akéhokoľvek iného softvéru. Aj keď cena je vyššia, je to určite dobrá kúpa.

Airsharing Airsharing Airsharing

Files ikonaFiles

Cena: 5.49 € (165 SKK) | Oficiálna webstránka |Link na App Store

Files je v mnohom podobný ako Air Sharingu. Ani tu teda nemožno súbory kopírovať či premenovávať, iba odstraňovať. Aplikácia ponúka slideshow, dokonca s nastaviteľným prechodom a fotky môžete vyexportovať priamo do albumu v iPhone. Práve s nimi som mal však aj malý problém, pretože vertikálne fotené fotky sa mi zobrazovali roztiahnuté na šírku. Files ponúka aj možnosť vyhľadávania súborov (avšak iba v aktuálne otvorenom priečinku, nie v rámci celej štruktúry) a možnosť vytvárať záložky vo vnútri dokumentov, čo by mohlo uľahčiť napríklad čítanie knihy. Môžete tiež nastaviť kvótu, ktorá sa nedá presiahnuť, aby ste omylom nezabrali všetko voľné miesto na iPhone. Ak máte vo Files citlivé dáta, poteší vás funkcia zamknutia na heslo aj pri priamom prístupe. Podobne ako predchádzajúca aplikácia, aj táto dokáže otvoriť iWork a Microsoft Office 2007 dokumenty.

Pripojenie k počítaču funguje úplne rovnako ako pri Discover a Air Sharing. IP adresa sa zobrazí pri štarte a vždy, keď ťuknete na guličku v ľavom dolnom rohu. K stabilite a rýchlosti tejto aplikácie nemám žiadne výhrady, podobne ako u Air Sharing.

Ako bolo spomenuté už predtým, výrobca Files ako jediný spomedzi týchto aplikácii ponúka aj demo, vďaka ktorému si môžete aplikáciu zadarmo vyskúšať pred kúpou. Files “lite! nie je obmedzený časom, ale má limitovanú kvótu na 200 MB a neobsahuje všetky funkcie plnej verzie, ako napríklad uzamknutie aplikácie, vyhľadávanie či bookmarky.

Konečný verdikt: Taktiež veľmi jednoduchý a rýchly spôsob s mierne odlišnými funkciami ako Air Sharing. Kúpu ani v tomto prípade neoľutujete.

Files Files Files

Záver

Pri programoch tohto typu platí, že čím je aplikácia drahšia, tým je spoľahlivejšia a tým lepšie sa používa. Najlepšie je teda vybrať si medzi Air Sharingom a Files, prípadne MobileStudiom. Ak za aplikáciu nechcete utrácať peniaze, môžete vyskušáť demo aplikácie Files, buďte však vedomý obmedzeniami, ktoré prináša.

Všetky dáta uložené v takýchto aplikáciách sa pri pripojení k počítaču odzálohujú. V prípade, že máte v iPhone veľa súborov, bude backup trvať skutočne dlho. Vďaka veľmi zriedkavému bugu v systéme sa tiež môže stať, že pri update aplikácie sa vymažú jej dáta. Ak teda máte uložené súbory, o ktoré by ste veľmi neradi prišli, určite si ich odzálohujte ručne.

komentárov
 1. mne ten airsharing nejak nefunguje, ja som ho kupil ked bol este zadarmo ale odvtedy sa mi stale nepodarilo vytvorit kominukaciu medzi iPhone a PC…chyba bude asi vo Viste

  0
  0
 2. Já použvám Air sharing ještě z dob kdy byl zadarmo. potěšilo mne, že přestože se stal placenou aplikací, pro ty kdo jej instalovali před zpoplatněním zůstávají updaty zadarmo. Souhlasím s autorem článku, jedná se o jednoduchou a spolehlivou aplikaci, ke které nemám výhrady.

  Č

  0
  0
 3. nechapem tej vete “Ak nemáte účet registrovaný na kartu, ale iba na aplikácie zdarma, siahnite radšej po deme aplikácie Files.”
  da sa ucet zriadit bez karty iba na aplikacie zdarma?

  0
  0
 4. Skoda ze jste zapomneli na prvni a dosud asi nejlepsi aplikaci tohoto typu: DataCase – zejmena jeji spoluprace s Macy je vynikajici diky podpore Bonjour :)

  0
  0
 5. @Peter: prajem dobre ranko :)..

  air sharing je inak celkom dobry :) odporucam kazdemu,kto si nevie vybrat, u mna to bezi vsetko v pohode, chyba nebude asi v Mac OS X ;)..

  0
  0
 6. Ďakujem za reakcie.

  Veľmi rád by som spracoval aj ostatné programy ako FileMagnet, DataCase, Briefcase atď. (je ich veľké množstvo). Potom by som sa im však nemohol tak podrobne venovať. Ďakujem za pochopenie.

  LS: Podporu Bonjouru majú aj minimálne Air Sharing a Files, keď si však pripojené disky dáte do docku, poskytuje to aj tak najrýchlejší prístup.

  Peter: Prirodzene, stačí kliknúť na ľubovoľnú free aplikáciu a potom vybrať možnosť, že ešte nemáte účet. Ak sa to už nedá, ospravedlňujem sa, zrejme to Apple zrušil.

  0
  0
 7. Peter: Ano, dá. Vyber si aplikaci zdarma, dej Get a v registraci se ti mezi možnostmi platby nabídne None. Dřív to nefungovalo (nepřišel potvrzovací e-mail), nyní už ano.

  0
  0
 8. to Peter
  to Alexander

  už to Apple zrušil. Včera jsem se to pokoušel asi tři hodiny obelstít a nakonec jsem musel vytáhnout kreditku. :-(

  0
  0
 9. Michal Kysel: Pred hodinou som to znovu odskúšal a všetko mi išlo. Na slovenskom iTunes Store samozrejme, možno na českom je to iné. Taktiež je možné, že máme iný postup, pokúsim sa spraviť v najbližšších dňoch videonávod, keďže s tým má viac ľudí problémy.

  0
  0
 10. Na Iphone sa da pripojit aj cez USB kabel. Treba mat jailbreaknuty iphone, nainstalovane open ssh, a potom si na PC nainstalovat program IPhone Tunnel Suite. Je to free program. A fakt to funguje.

  0
  0
 11. asi najvetsi nepriatel tychto aplikacii su proxi siete, mam vlastne wifi, cez neho som napojeny aj svojim mackom aj iphonom, ale ani jedna aplikacia sa nespoji s pocitacom, proxy to nepovoli (nepomoze ani vytvorenie wifi pripojenia z macka), kedze som to testoval u kamarata a tam to v pohode ide, tak chyba nie je v mojom primaci, ale nejdu mi ani ine aplikacie ktore vyzaduju siet, trebars YouTube alebo fring, samozrejme mail, a safari bezia v poriadku, bud to niako apple vyriesi alebo sa budem musiet vzdat alternativneho (a lacneho) internetu a prejst ku komercii…, nakolko mi nahravanie suborou dost chyba

  0
  0
 12. wow, tak to je fakt ze super to konto bez karty…funguje to, konecne mam dosah na americke aplikacie (napr. Google Earth) sice iba tie co su zadarmo ale aj tak…aj free songs :) dakujem, velmi uzitocna informacia

  0
  0
 13. Pouze u DataCase mi v okamziku spusteni na iPhonu vyskoci ikonka v liste disku ve Finderu na Macu a muzu okamzite pracovat s daty. U ostatnich aplikaci (AirSharing, Files,…) musim slozite pripojovat pres cmd+k, musim rucne zadavat IP adresu iPhonu, ktera navic muze byt pokazde jina, podle toho co mi prideli wifi router.

  0
  0
 14. Ako ste dosli na to, ze AirSharing ma free upgrades? Ja ho mam tiez este ako free app, ale odvtedy mi iTunes ani AppStore neponuka ziadny upgrade…

  0
  0
 15. Kazda aplikacia ma aktualizacie zadarmo. Neda sa to ani inac spravit. Jedine ze by to autor premenoval napr. na Lite a full by sa musel znovu kupit. Toto nie je pripad AirSharingu.

  0
  0
 16. “Jednoznacne airsharing ;-)”

  testujem to na iPad new a nepripojim sa na tu adresu co mi zobrazi, neviete niekto, v com moze byt problem? Mam iMac 27″. Inak program vyzera dobre len ked nefunguje, je to na nic.

  0
  0
 17. Pouzivam Files … lenze ked mam zapnute video, stale mi tam ostava pruzok s nazvon videa … neda sa to nejak nastavit aby to tam nebolo … ?

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť