Zlepšenie kompatibility systému Windows Vista v Boot Camp

Systém Windows Vista je na trhu dostupný od januára 2007. Začiatkom roka 2008 by sa mal dočkať prvého voľného balíka Service Pack (1), ktorý opraví niektoré problémy či bezpečnostné diery. Okrem iného je aj dôležitým marketingovým prvkom, keďže veľa ľudí a firiem/IT manažérov má viacmenej neopodstatnený „predsudok“, že vydanie SP1 je tá správna chvíľa a medzník pre hromadnejšie nasadenie v korporácii. Nečudo, že sa Microsoft snaží o promptné dokončenie.

Trochu som však odbočil, pre užívateľov počítačov Apple môže mať SP1 pre Windows Vista ďalší dôležitý význam, a to je pridaná podpora EFI. Pri prechode na Intel totiž Apple opustil štandardný BIOS (oprava: opustil Open Firmware), aký nachádzame v počítačoch resp. ich základných doskách. EFI je moderná náhrada BIOSu vytvorená spoločnosťou Intel a predpokladá sa postupný kompletný prechod na tento systém komunikácie a konfigurácie fyzického hardware v modernom počítači. Je teda celkom pravdepodobné, že Vista s podporou EFI bude pre Apple jednoduchšia na prispôsobenie v Boot Campe, keďže odpadne najväčší problém, a to emulácia zastaralého BIOSu. Vo výsledku by sme sa teda mali dočkať ešte lepšej podpory, konfigurácie a funkčnosti hardware a periférii. Windows Vista je moderný systém a jeho existenciu a veľký trhový význam by nemal ignorovať ani najzarytejší jablčkár – ešte dlho bude určite jediný spôsob ako si (okrem iného) zahrať moderné DirectX 10/10.1 hry.

komentáre
 1. Rád by som sa obhájil, Apple používal pred EFI (pred prechodom na Intel procesory) tzv. “Open Firmare”:http://en.wikipedia.org/wiki/Open_Firmware, tiež už 10 rokov starý. OF je 25 ročná koncepcia BIOSu, bootloader “v ružovom”. Ale viac by som to nepitval, predsalen toto nie je moja najsilnejšia stránka. Článok som opravil. V každom prípade Vista s podporou komplexného EFI je krok vpred.

  0
  0
 2. Mate v tom riadny gulas. Open Firmware pochadza od firmy SUN, kdezto BIOS je povodne od IBM (a nasledne reverzne vytvoreny Compaq-om a kopirovany dalsimi firmami).

  Open Firmware je svojim sposobom operacny system a programovaci jazyk v jednom, volne dostupny a pouzivany firmamy Sun, Apple, IBM (v architekture POWER pracovnych stanic a serverov).

  Jedna sa o nieco totalne ine. OF umoznuje programovanie vlastnych ovladacov alebo dokonca aplikacii (je znamy Tetris pren), umoznuje komunikaciu cez seriove rozhranie BEZ nastartovania samotneho OS.
  Jedna sa o velmi pokrocilu architekturu pod BSD licenciou.

  BIOS je na druhu stranu vzasade proprietarny, uzatvoreny a neumoznuje ziadne zasahy mimo toho, co povolil vyrobca. Je velmi limitovany vo svojich moznostiach, jedna sa len o zakladnu kontrolu HW a spustenie zavadzaca.

  Nastudujte si to, zdroje su volne dostupne!!! Porovnavat BIOS a Open Firmware je porovnavanie Trabantu (a to doslovne aj vekom aj moznostami) s najnovsim Audi R8.

  Ach jaj…

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Apple vydal iOS 16.0.2

Iba pár dní po vydaní veľkej aktualizácie iOS 16 prichádza prvá menšia aktualizácia, opravujúca chyby aj na najnovších zariadeniach.