Všetko o oprave práv súborov


Zaujíma vás, prečo by ste mali po každom update systému opravovať práva súborov? Aký to má vôbec význam a prečo to spôsobuje problémy? Rovnako sa dozviete, či je nutné kontrolovať ich každý deň a čo vlastne tieto práva znamenajú.Čo sú práva súborov?

Súbory majú okrem práva na vlastného advokáta aj skupinu prístupových práv, ktoré určujú ich vlastníka a to, čo s imi môže vykonať. Bežne tieto práva nevidíme, ale to nie je prekážka. Stačí si otvoriť Terminál (Appliactions/U­tilities) a napísať „ls -l“ (LiSt Long). Uvidíte výpis súborov a priečinkov vo vašom domovskom priečinku. Hneď prvá časť označuje prístupové práva, s výnimkou úplne prvého písmenka, ktoré označuje typ súboru. (Pre zaujímavosť, „d“ je priečinok, „-“ je súbor a „b“ je disk)

Mac OS X zahŕňa pravidlá UNIX-u, ani oblasť práv súborov na tom nie je inak. Výpis sa skladá z troch častí a každá z nich obsahuje súbor práv pre istú skupinu užívateľov.

 • Vlastník – Najčastejšie je tvorcom súboru a má obykle plné práva na manipuláciu s ním.
 • Skupina – Ich práva označuje druhá trojica písmen. Každý užívateľ je aspoň v jednej skupine. Pokiaľ sa jedná o bežného užívateľa, ktorý nemá administračné práva, patrí do najvšeobecnejšej skupiny zvanej „staff“. Pokiaľ sa jedná o administrátora, tak ten je v dvoch skupinách, a to „staff“ a „admin“. Na základe príslušnosti tvorcu súboru sa prideľujú aj práva jednotlivým skupinám. Výnimku tvorí jedine super užívateľ (root), ktorý je príslušníkom každej skupiny a má plné práva robiť s každým súborom čo chce.
 • Ostatný – Práva užívateľov, ktorý nepatria do skupiny tvorcu a ani nie sú vlastníkmi, majú práva vyjadrené poslednou trojicu písmen.

Teraz keď vieme, komu ktorá trojica písmen prináleží, bude najlepšie objasniť si aj ich význam.

 • r (read) – Ak máte toto právo, môžte súbor otvoriť a prezerať si ho.
 • w (write) – Právo zápisu vám umožní súbor zmeniť alebo vymazať.
 • x (execute) – Vyjadruje možnosť spustiť súbor. To znamená, že v prípade priečinku môžte cez Terminál nazrieť do jeho podpriečinkov. Ak sa jedná o aplikáciu, môžte ju spustiť.

Pomlčka označuje, že dané právo nemáme. Občas sa práva označujú aj numericky. Napríklad aj Disk Utility to má vo zvyku. Vtedy čísla 777 označujú plný prístup pre všetky skupiny a 000 úplný zákaz prístupu. Každé číslo je súčet hodnôť práv pre jednotlivú skupinu, pričom Read=4, Write=2 a Execute=1. Takže napríklad práva „rwx r-x —“ budú mať označenie 750.

Pre lepšiu predstavu o tom, ako to funguje, uvediem malý príklad. Vytvoríte si napríklad obrázok a uložíte ho do svojich Dokumentov. Obrázok samotný bude mať štandardne takéto práva: rw- r– r–. To znamená, že ktokoľvek si ho môže pozrieť, ale len vy ho môžte zmazať. Lenže priečinok Dokumenty má práva nastavené na rwx — —, takže v konečnom dôsledku budete obrázok môcť vidieť len vy a to až do chvíle, keď ho dáte do zdieľaného priečinku. Na záver tejto kapitoly už len zoznam štandardných práv.

 • Priečinky: rwx r-x r-x
 • Súbory: rw- r– r–

Prečo je nutné ich opravovať?

Práva sú zapísané pre každý súbor zvlášť a pri jeho nahradení iným sa prepíšu. A to aj v prípade, že má rovnaké meno. Môže to zabrániť aplikáciam a užívateľom otvárať ich a pri väčšom množstve takýchto chýb sa spomalí celý počítač. Ale príliš sa neodporúča opravovať ich preventívne, bez toho, aby ste pozorovali problémy. Niekedy sa totiž môže stať, že práva sa zmenia z dobrých na zlé. (Najčastejšie je to chyba programátora aplikácie, keď zadefinujú zlé práva v „Bill of Materials“ súbore, viď. nižšie) Výnimkou je len fakt, že ste updatovali počítač, alebo že ste inštalovali nový software. Aj samotný Apple odporúča preventívnu opravu práv len v týchto prípadoch. Na druhej strane, oprava práv, alebo celého disku je mimoriadne užitočná, ak vám počítač nechce nabootovať. V takom prípade naštartujte z inštalačného CD/DVD a spusťte Disk Utility.

Oprava práv cez Disk Utility má ale dosť obmedzené použitie. Neexistuje zázračný algoritmus, ktorý by povedal, že práva pre niektorý súbor sú zlé. Namiesto toho sa používa trochu iný systém kontroly. Spočíva v tom, že pri inštalácií aplikácie cez Apple Installer Utility (majú .pkg príponou) sa zapíše tvz. „Bill of Materials“ súbor s príponou „.bom“ do priečinku /Library/Receipts. V ňom sú uchované práva jednotlivých súborov aplikácie a ak sa líšia od tých, ktoré sú zapísané v samotnom súbore, Disk Utility ich zmení. Čo to v praxi znamená?

 • Aplikácie, ktoré sa inštalujú Drag and Drop systémom, nemôžu byť opravené
 • Ak zmažete /Library/Receipts/, všetky aplikácie stratia možnosť opravy práv
 • Ak aplikáciu presuniete z pôvodného inštalačného umiestnenia (zvyčajne priečinok Applications), opäť už nebude oprava práv možná
 • Bežné súbory sa neopravujú
 • Ak programátor zle zadefinuje práva v „Bill of Materials“, ale aplikácia samotná ich má správne, pri najbližšej kontrole sa prepíšu na zlé a môže to znefunkčniť aplikáciu. Stáva sa to zriedkavo, ale keď už k tomu dôjde, budete si musieť počkať na opravný patch.

Existujú však ešte výnimky, ktoré má na svedomí Apple. Jeho software nepodlieha vyššie uvedeným pravidlám s odkladaním balíčkov do Library/Receipts. Ak Apple chce zmeniť práva svojich aplikácií globálnym spôsobom, vydá neškodný update. V ňom je nenápadný súbor HintFile.plist, ktorý sa inštaluje do /System/Libra­ry/PrivateFra­meworks/DiskMa­nagement.frame­work/Versions/A/Re­sources. Obsahuje práva pre Apple aplikácie, ktoré sa zmenia pri najbližšom spustení Disk Utility. Tento súbor je nadradený balíčkom, ktoré si vytvoria aplickácie pri svojej inštalácií. Aj preto Apple odporúča opravu po každom update systému. Z toho určite pre Apple plynú isté výhody, ale my, užívatelia si to zase odnesieme. Disk Utility, ktorý je na inštalačnom CD tento súbor neprečíta a tak môže opätovne prepísať práva týchto aplikácií na neaktuálne podľa štandardných balíčkov. Preto používajte Disk Utility na pevnom disku s Mac OS X vždy, keď je to možné! Existujú aj iné aplikácie ktoré to dokážu, ale podliehajú rovnakým neduhom ako Disk Utility.

Ako ich opravovať?

Na opravu práv je ku každému systému Mac OS X od verzie Jaguár dodávaný program Disk Utility (Appliacation­s/Utilities). Po jeho spustení si vyberte požadovaný disk a stlačte „Repair Disk Permissions“. Ale opravu práv disku zvládne takmer každá utilita na údržbu systému. Veľmi účinné nástroje sú zdarma ponúkaný Onyx či MainMenu. Ďalej môžte siahhnuť aj po platených programoch ako Tiger Cache Cleaner. Tieto aplikácie zvyčajne ponúkajú aj obšírnejšie funkcie, ktoré vám uľahčia starostlivosť o systém.

Záver

 • Pokúste sa opravovať práva vždy po updatoch systému a inštalácií nového softwéru.
 • Práva opravujte, pokiaľ pozorujete problémy s otváraním súborov, alebo rýchlosťou počítača.
 • Nerobte preventívne opravy práv každý deň, nie len že je to zbytočné, ale môže to v niektorých prípadoch spôsobiť problémy.
 • Vyhnite sa oprave práv z inštalačného CD, pokiaľ je to možné.

Nenechajte sa zlákať utilitami, ktoré vám ponúkajú opravu práv ako súčasť každodennej údržby. Oveľa výraznejší dopad na rýchlosť počítača má zmazanie starých cache súborov, spustenie cron scriptov či prelinkovanie, a aj to robte s mierou.

komentárov
 1. Tak jsem se dozvěděl něco nového, ale v zásadě je mi to stejně k ničemu. V údržbě systému se po tomto nevyznám o mnoho lépe. Nebylo by možné, pokud tyto zkušenosti máte, popsat například MainMenu jednotlivé funkce. Taky abychom věděli co vlastně děláme? U mne se například po smazání cache uživatele a systému objevují problémy s uloženými hesly, kterán se často ztrácí a musím je znovu zadávat. Údržbu samozřejmě dělám právě když se objevují problémy s rychlostí.

  0
  0
 2. to vita: po smazání cache je nutné restartovat systém a pak všecko šlape jak má. taky se mně vždycky “ztratily” hesla, ale restart to napraví. nevim proč…

  0
  0
 3. K tým heslám: Všetky heslá v každom programe sa ukladajú do priečinku Cache, ktorý je pravidelne čistacimi aplikáciami vymazaný. Iba aplikácií, ktoré na ukladanie hesiel využívajú Keychain, sa to netýka. Najčastejšie by mali miznúť heslá z browserov.

  K tomu spomaleniu kvôli právam: Napríklad ak sa aplikácia nemôže dostať k svojmu cache súboru, musí vytvoriť nový, alebo ak sa nedostane k priečinku s cache, tak si ani vytvoriť nemôže. Pre hlbšie poznatky vás môžem iba odkázať na support Applu.

  0
  0
 4. Na OSXku som nedavno spustil bootovatelne CD iDefrag a defragmentoval som disk systemu.
  Potom nesiel nabootovať tak som sputil z CD Disk Utility (to mi poradil MACuser :-) ) a opravil prava a uz system naskocil.

  0
  0
 5. Dost ma zarazila tato veta:
  “Vyhnite sa oprave práv z inštalačného CD, pokiaľ je to možné”,
  aky je na to dovod? mal som skor pocit,ze by to malo byt “naopak”

  0
  0
 6. JV: Spúšťajte ho, keď máte pocit, že by váš počítač mohol ísť aj rýchlejšie. Čo sa týka prevencie, tak u ja sa chopím Onyxu raz za dva mesiace, s Cocktailom je to podobné.

  0
  0
 7. Až na ten pravopis dobrý článok:

  Mn.číslo: ktoríííí, mnohí, ostatní !!

  Sorry, prof. deformácia ;-)

  0
  0
 8. Mohli by ste Skladka zamestnat ako jazykoveho redaktora?

  (Nech kazdy robi to co vie dobre, a spolu na bude fajn)

  0
  0
 9. Veď nie v zlom ;-) Ale myslím, že by nebolo zlé mať akéhosi jazykového redaktora poruke, keď už taký portál riešim…

  0
  0
 10. Slysel jsem, ze pokud pracujete s uctem s omezenymi pravy, je lepsi misto Onyx pouzivat MainMenu. Co je na tom pravdy, pripadne jaky je pro to duvod?

  Predem diky za odpoved.

  0
  0
 11. Velmi dobrý článek. Nedávno jsem se přestěhoval na Slovensko a pravděpodobně se přestěhuji i ze stránek mujmacku :-)

  Každopádně palec nahoru.

  0
  0
 12. xNat: Neber to v zlom .. ale ty si asi prvy obcan CR o ktorom viem, ze sa prestahoval z CR na SR. :) .. vacsinou to je opacne :D

  0
  0
 13. DK: :-) to víš kvalita vyrovnává kvantitu :-) …

  to byl samozřejmě pokus o vtip. Mě prostě východ slovenska učaroval a manželka to doma má ráda více, než já to mám rád v Pze, která mi jako moravákovi k srdci nikdy nepřirostla :-)

  0
  0
 14. xNat: Napodobne .. tiez si nemozem zvyknut na Prahu.. :( a manzelku mam tiez z vychodu :) a viem o com hovoris

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.