Veľká hŕstka rôznych tipov pre Mac/Mac OS X (Software, Hardware, Triky)

Nasledujúce zmiešané krátke tipy pre Mac resp. Mac OS X mám poznačené v „post-it“ notesoch v Dashboarde už nejakú dobu, rád by som ich preto teraz spojil do jedného článku. Nemajú nejakú logickú naviazanosť, ale nazbieralo sa ich celkom dosť.

Software: Salling clicker, Colloquy, HamachiX, SuperDuper/Carbon Copy Cloner, NetNewsWire/Vienna, Internet Explorer pre Mac OS X, Paragon NTFS, Aperture tipy, PicLens

Hardware: Lacná a výborná externá DVD napaľovačka s LightScribe, Xerox Phaser 3117

Triky pre Leopard: Hodiny v Dashboarde, Jablko+Tab, Exposé, Front Row, Swap, Quick Look pluginy

Ostatné: Triky pre iPhone, reklamy Get a Mac, Adobe video workshop

Software

 • Salling clicker – Veľmi užitočný program, pomocou  ktorého môžete ovládať základné funkcie Mac OS X (prípadne vlastné,  ktoré si navolíte) vrátane Front Row & iTunes pomocou vášho mobilného  telefónu. Na ovládanie stačí Bluetooth spojenie. Konfigurácia je veľmi  jednoduchá, prakticky stačí vybrať váš model telefónu a  „connectnúť“ ho k programu. Takéto pohodlie však nie je zdarma –  program stojí 24 USD (homepage).
 • Colloquy – Colloquy je pravdepodobne najobľúbenejší  IRC klient pre Mac OS X. Priznám sa, že chatovanie nie je mojou veľkou  záľubou a medzi IRC klientami som si veľký prieskum nerobil, tento program  mi však na občasné spojenie s mojimi známymi plne postačuje a naviac je  zdarma. Existuje aj vo verzii pre iPhone a iPod touch! (homepage).
 • HamachiX – Vďaka Hamachi môžete vytvárať spojenia  aj medzi dvoma alebo viacerými počítačmi na internete aj bez externých IP  adries. Hamachi je VPN – virtual private network. Vytvoríte si vlastnú  miestnosť/sieť na heslo, do ktorej klientami vstúpite a každému klientovi  je pridelená IP adresa, ktorú „vidia“ aj ostatní členovia/klienti siete.  Užitočné napr. pre Remote Desktop, FTP server alebo hry. Hamachi je pôvodne  programovaný pre Windows, HamachiX je prostredie pre Mac OS X. Pozor –  zatiaľ GUI nefunguje v Mac OS X Leopard (spôsobuje problémy), preto ho  musíte ovládať len cez Terminál s Leopard kompatibilnými tun/tap  kext ovládačmi. Viac na oficiálnom  fóre.
 • SuperDuper / Carbon Copy Cloner – Niekoľkokrát sa vo  fóre objavila otázka, ako zduplikovať obsah pevného disku alebo partície na  nový disk. SuperDuper a Carbon Copy Cloner to dokážu dvomi kliknutiami a  pokiaľ duplikujete napr. primárny disk s Mac OS X na externý disk, môžete  z neho aj naďalej bootovať a mať tak pripravenú okamžitú zálohu  v prípade akéhokoľvek problému.
 • NetNewsWire – Tento program je môj najobľúbenejší  čítač RSS kanálov, poskytuje veľké pohodlie a množstvo užitočných  funkcií, vrátane integrovaného browsera a Tabov. Pre rýchle ranné  „preskenovanie“ internetových noviniek je ideálny, nemusíte totiž ani  zapínať prehliadač. Pohodlie znova nie je zdarma – 30 USD. Lite verzia  bez niektorých funkcií je zdarma. (homepage).  Odporúčam aj freewarovú čítačku Vienna, taktiež  sa s ňou pracuje výborne a obsahuje integrovaný browser.
 • IE5/6/7 pre Mac OS X – Ak potrebujete testovať svoje  webstránky v Internet Exploreri a bez použitia Parallels/VMware, zíde sa  vám tento linuxový  port IES4.
 • Paragon NTFS – Čitateľ nám zaslal tip na sharewarový  software pre plnú podporu čítania aj zápisu na NTFS partície. Nemal som  zatiaľ čas/možnosť vyskúšať, určite sa podeľte so skúsenosťami  v diskusii, ak nejaké nadobudnete (homepage). Zápis na  NTFS (zdarma) je možný už dlhšiu  dobu,  ale vyžaduje si trochu zručnosti a odvahy.
 • Aperture – 32 tipov, ako zrýchliť profesionálny  fotografický program Aperture – link.
 • PicLens plugin pre Safari/Firefox – Ak ešte stále  nepoznáte PicLens,  mali by ste mu venovať aspoň trochu pozornosti. Od prvej betaverzie prešiel  mnohými zmenami, podporuje už aj Firefox. Pomocou PicLensu môžete veľmi  efektne a rýchlo prehliadať vo full-screene fotografie na Flickri, MySpace,  Facebook, Yahoo, Google, Picasa a ďalších weboch s obrázkami.

Hardware

 • DVD napaľovačka s LightScribe – Ak by ste hľadali  lacné riešenie pre externé napaľovanie DVD s podporou LightScribe, môžete  zakúpiť externý USB box a vložiť doň vašu napaľovačku. Takéto  riešenie je lacnejšie ako kupovať hotovú externú napaľovačku napr.  značky LaCie. Finta je však v tom, že pre Mac OS X nie je žiadny program na  kreslenie LightScribe grafiky (poznám len sharewarový Disc Cover).  Riešenie je jednoduché, LaCie totiž používa vo svojich boxoch skvelú a  veľmi kladne hodnotenú SATA napaľovačku Samsung SH-S203N. Môžete ju  zakúpiť zvlášť v predajni PC komponentov (~980 Sk), vložiť do  hocijakého vlastného boxu a na kreslenie LightScribe grafiky použiť free  utilitu priamo od LaCie!
 • Xerox Phaser 3117 – Xerox má aktuálne v ponuke  low-endovú laserovú čiernobielu tlačiareň Phaser 3117. Stojí len  2200 Sk, sieť obchodov Metro ju predáva v akcii za 2000 Sk. Ak potrebujete  tlačiť len dokumenty, výhody laseru oproti inkjetu sú jasné – nižšie  náklady a vyššia rýchlosť. Konkrétne Phaser 3117 však nefunguje s Mac  OS X, nemá od výrobcu ovládače. Ak by ste náhodou túto fajn tlačiareň  chceli zakúpiť, bude vám fungovať s generickými ovládačmi Samsung.  Stiahnite obidva DMG súbory a tlačiareň nakonfigujte ako „Samsung  ML-210“.

Triky pre Leopard

 • Hodiny v Dashboarde – Vlastne tento trik nie je až tak  trikom, skúste si však v hodinách na Dashboarde zmeniť čas napr. na San  Francisco. Ručičky sa efektne pretočia a zastavia na cieľovom čase. Ak  nastavíte povedzme Austráliu, dokonca sa zmení aj označenie dňa/noci (biele  a čierne pozadie)
 • Jablko+Tab – Neviem, či to fungovalo aj v Tigrovi, ale  v Leopardovi môžete ťahaný súbor pustiť priamo na ikonu programu  v Jablko+Tab ponuke. Ak nechápete: spustite si viacero programov, chyťte a  ťahajte nejaký súbor, držte ho, držte Jablko, stlačte Tab a ťahaný  súbor pustite na jeden z programov.
 • Exposé titulky – Exposé All Windows (štandardne F9)  je veľmi užitočna funkcia, ak však máte otvorených až príliš veľa  okien a ich náhľady sú malé, držte tlačidlo Option a zobrazia sa titulky  všetkých týchto okien/aplikácií.
 • Front Row a filmy – Front Row prehráva vaše vlastné  videosúbory len ak sa nachádzajú v štandardnom adresári Movies. Ak máte  filmy na inom (externom, sieťovom) disku, stačí vytvoriť alias/zástupcu  adresára s filmami v adresári Movies. Tento trik zistil jeden  z užívateľov MacBlog fóra, osobne ma nikdy nenapadlo vyskúšať to. Malo  by to fungovať aj v Tigrovi. (Mimochodom – v Leopardovi nefungujú vo  Front Row s Perianom titulky, netrápte sa s tým, riešenie zatiaľ  neexistuje.)
 • Ako  premiestniť swap v Leopardovi
 • Quick Look – Quick Look v Leopardovi umožňuje  použiť rozširujúce pluginy a vďaka tomu spracovať aj ďalšie formáty  súborov pre rýchly náhľad. Môže sa vám zísť ZIP plugin pre náhľad do  ZIP súborov alebo Folder  plugin pre rýchly prehľad obsahu adresárov. Grafikom sa určite zíde EPS plugin pre  prehliadanie vektorových obrázkov. Pozor – nezabudnite po inštalácii  reštartovať Finder, prípadne celý systém.

Ostatné

komentárov
 1. Xerox Phaser 3117
  funguje to prosim aj pod Leopardom? Lebo mam Okipage 8im a neviem ju vobec rozbehat, tak by som snad kupil tuto. Dakujem za info.

 2. 1. co je to swap v leopardovi ?
  2. frontrow typ je super
  3. lacna laserovka je tiez zaujimavy napad, normalne o tom uvazujem ze kupim. Na dokumenty je to skvele

 3. Snilard – v QuickTime SRT titulky fungujú, vo FrontRow nie (namiesto videa vidieť len čieru plochu).

  jonatan – Virtuálna pamäť, netýka sa len Leoparda ale všetkých systémov

 4. Takže když budu překódovávat video pro iPod pomocí VisualHubu. A dám volbu force QuickTime encoding. Tak mi to vyrobí film i s titulky jako v Tigerovy?

 5. mIREZ: nech sa paci, ja som odpovedal na otazku vo fore, ocividne to viacero ludi nenapadlo. Ked to tak pouzivas uz davno, super. Ak mas viac takych tipov, tak sa podel, pre ostatnych blbych ako ja.

 6. Díky moc, najlepší člnok na Macblogu ever! Čo som switchol na Mac márne som hľadal funkčný spôsob ako sputiť IE6 bez windows, vizerá to tak že si Win na mac inštalovať nebudem, jediný dôvod bol IE6 a 7, aby som si mohol kontrolovať CSS. Ešte raz díky, ušetrím obrovské množstvo pracovného času.

 7. David – ten IE pri inštalácii cez Darwine sťahuje najprv nejaké dáta a až pozom inštaluje, mne to na fakt brutálne rýchlom nete trvalo asi 15 minút a to som mal niekoľko mega za sekundu k dispozícii dowload. Aele netreba sa báť že by to sťahovalo nejaké objemi dát, iba Win fonty – teda pár mega, ale Darwine to vie spomaliť z niekoľkých sekúnd až minút na niekoľko minút až hodín.

 8. Sorry, este som chcel dopisat, ale omylom som to poslal, takze:
  IE6 funguje vyborne, ale IE7 je strasne pomale a navyse to vyzera ako IE6 :)
  To Mac: skontroluj ci sa nepripajas k netu cez proxy, autor ies4osx uvadza, ze s tym mozu byt problemy

 9. ako toto ze frontrow otvora priecinok movies si vsimne kazdy blbec hadam ale co uz…

  ale skor k tom ie 6  … tu mam link pre tych ktory testuju strenky  je to Browsershots.org . na tejto stranke zadate link svojeje stranky a roboty ju otvoria vo vyse 60 prehliadavacov vsetkych moznych od firefoxu cez safari ay po tento pocitac :D  zobrazi vam screenshoty  :)

 10. Inak jednoduchá inštalácia Windows na ( v mojom prípade MAC mini ) je Virtual Box od Oracle – je zadarmo. A v tom sa dajú testovať všetky programy pre Windows, vrátane IE

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť