Poznáte QuickTime VR?

Prehrávač QuickTime všeobecne medzi užívateľmi nie je veľmi obľúbený. Je fakt, že Apple tento prehrávač pre Windows dosť zanedbal. S tým súvisia aj negatívne ohlasy užívateľov Windows – pomalosť, nestabilita, „bloatware“, zlá integrácia pluginov s prehliadačmi a podobne. V Mac OS X je situácia opačná, QuickTime prehrávač v ňom pôsobí ľahko, jednoducho, rýchlo a využívajú ho na konvertovanie videa aj profesionáli. Vieme už aj, že QuickTime v Mac OS X spĺňa funkciu komplexnej multimediálnej vrstvy.

Steve Jobs pred niekoľkými rokmi oznamoval, že QuickTime ako prehrávač a jeho formát videa má zastúpenie na trhu okolo 30 percent. Povedal by som, že sa s ním medzi užívateľmi a na internete stretávam skôr v jednom z dvadsiatich prípadov. Niektorým technológiám od Apple bolo v minulosti venovanej málo pozornosti, preto by som chcel oboznámiť s tzv. „QuickTime VR“.

Špeciálnym fotoaparátom na kompatibilných stojanoch v súčasnosti firmy ponúkajú nasnímanie celého interiéru či exteriéru touto technológiou, a užívatelia si na webstránkach môžu následne prezerať namiesto fotiek 3D priestor. Účely sú teda skôr reklamné a komerčné – výhodné napr. pre webové prezentácie hotelov, luxusných interiérov, prírody a hôr atď. Tento formát panorámových fotiek zlepených do 3D priestoru existuje už od roku 1994, ale Apple ho príliš nemarketingoval, takže ostal trochu v zabudnutí. Momentálne sa Apple sústredí na výborný kodek H264, tým sa možno QuickTime dostane viac do pozornosti.

Nebudem to viac obkecávať, pozrite si QuickTime VR naživo (počkajte na načítanie, kliknite do priestoru a ťahajte myšou):

komentárov
 1. Ano je to panorama Marsu, jen nevím zda snímky pochází z projektu “Mars Pathfinder” nebo z projektu “Mars Exploration” (vozítka: Spirit a Opportunity).

  Pro OS 9 byla aplikace na výrobu QTVR a QTVR 3D prezentací, ovšem pro OSX nic takového neznám. Tahle technologi je u nás nejvíc uplatnitelná pro realitní kanceláře.

  0
  0
 2. metal: No já QTVR dělám a software je dost. Ovšem vše placené. Nicméně celé vytváření QTVR je složitější než se zdá, pokud člověk chce produkovat kvalitní virtuální prohlídky.

  jenda: no QTVR nevyžaduje Pro verzi QuickTime a ani žádné nastavení. Funguje i na starších verzích QuickTime, nenapadá mne proč ti to nejede, ale zkusil bych se podívat do nastavení prohlížeče, jestli tam nemáš zakázané pluginy nebo do doplňků prohlížeče, zda něčím QuickTime neblokuješ

  0
  0
 3. 2Jenda – QTVR je mozne zobrazit az od QT verze 5, mozna v tom bude problem, jinak jak pise Vita, Pro verze neni nutna.

  Taky se zabyvam “vyrobou” QTVR a musim souhlasit s Vitou, sw je dost, ale vse placene.

  Pokud by nekoho zajimalo… moje galerie http://www.czech360.com

  Martin

  0
  0
 4. 2 Martin – moc pekne 3D. Uz jsem mnohokrat premyslel nad tim, jak se to dat “takto” nafotit, predevsim co musi clovek udelat s objektivem … jak jej zaostrit a zda se pouzije siroke ohnisko a malo fotek, ktere se “slepi” jen na nekolika mistech, ale budou mit znacnou deformaci … nebo se pouzije ohnisko kolem 50 mm (pripadne jeste vetsi) a fotek bude vice s mensim zkreslenim.
  Kolik fotek vlastne clovek musi udelat, aby pokryl celych 360 stupnu?

  Ales

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.