Pixelmator – alternatíva k Photoshopu

Dnes vyšla finálna verzia programu Pixelmator, ktorý má ambície nahradiť Adobe Photoshop pri jednoduchých prácach s grafikou. Program bol veľmi očakávaný, spomedzi ostatných grafických editorov (Acorn, ešte nevydaný Iris od tvorcov Interarchy) asi najviac.

Program môže byť zaujímavý hlavne svojou cenou 59 USD. Klávesové skratky sú nastavené ako v Photoshope, takže ovládanie neprekvapí, okienka, lišty, menu, celkovo program kopíruje Photoshop. Chválim tento ťah, je zrejme zbytočné vytvárať nový prístup ku GUI a rozvhrnutiu elemenetov a nútiť tým užívateľov učiť sa program ovládať inak, keď štandard aj tak určuje Photoshop.

Autori však nasadili laťku sami sebe príliš vysoko, vytvorili vysoké očakávania ešte pred vydaním programu a nakoniec program nie je to, čo mnohí čakali. Vyzerá efektne, pracuje sa s ním jednoducho, no nemá takmer žiadne nastavenia a kuriózne nepodporuje žiadny farebný mód, pracuje len s RGB. Index, Grayscale a hlavne CMYK v programe neexistuje, čím sa stáva medzi väčšinou grafikov (aj negrafikov) nepoužiteľný. Core Image v Mac OS X umožňuje jednoduchšie programovanie takýchto „lite“ grafických editorov, no zložitejšie konverzie a farebné modely si už evidentne vyžadujú inú triedu programovania. Pixelmator dokáže otvárať PSD súbory, prezerať databázu iPhoto a údajne je aj bohato využítý GPU grafickej karty na grafické výpočty.

Demoverziu si môžete stiahnuť zdarma na www.pixelmator.com.

.

Podrobne sa Pixelamatoru venuje Netmania.

komentárov
 1. Suhlasim hlavne s poslednym odstavcom.
  Tento program je skor sklamanim, chybaju tam velmi poctatne veci.
  Ale zas ako verzia 1 je to OK.

  0
  0
 2. 59 USD neni tak pravda. S VAT to vyjde na 71USD. Ae jinak vypada v pohode, nepada a vcera jsem vstal, zjistil, ze vysel, tak ho i koupil (:

  0
  0
 3. Me osobne sklamala kompatibilita s Photoshopem, v podstate neumi spravne nacist ani velice trivialni PSD s 6 vrstvama a nejakou maskou :(( a slozitejsi PSD kolem 30MB s asi 40 vrstvama jednak vyrendruje spatne a hlavne to pak totalne nestiha, jakakoliv cinnost pak trva na mem MB Pro 2GB ram nekolik seknund, kdy je program zasekly a vubec nereaguje… jednoznacny zklamani…

  0
  0
 4. No tak do tohto programu som vkladal noazaj velke nadeje, bohuzial len RGB mi nestaci – stiahol som demo – mozno ma este presvedci…

  0
  0
 5. O pixelmatoru jsem také před časem psal, sám jsem ho zkoušel. praceuje se v něm opravdu výborně, ale je pravda, že spoustu věcí mi u něj chybí. doteď jsem nepřišel na to, jak dělat efekty vrstvy (kromě průhlednosti).

  Ale i tak tvůrci pixelmatoru svoji odměnu ode mě nejspíše uvidí. Pro “negrafiky” je to totiž to co potřebují.

  0
  0
 6. Uzivatelske rozhranie aj pomer cena/vykon s k nakusnutiu. Zial, ake bolo moje sklamanie, ked mi tento softik neotvoril spravne hned prve PSDcko (CS3). :-/

  0
  0
 7. Mikesh: ale aj ked si negrafik to neznamená, ze nim neskor nemozes byt. kedze sa pixelmator ovláda takisto ako photoshop a fakt, ze neskor sa moze stat, ze sa budes zaoberat grafikou aj v inom rezime ako cmyk znamená, ze aj tak zamieris do photoshopu.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vychází zcela nová aplikace SledovaniTV pro AppleTV

Uživatelé SledovaniTV, kteří využívají AppleTV, se mohou těšit na zbrusu novou aplikaci. Ta postupně nahradí tu stávající. Nová aplikace pro AppleTV přináší uživatelům této platformy nové funkce a celkově příjemnější a plynulejší zážitek ze služby.
pokračovanie článku

Telekom varuje pred podvodnou komunikaciou

Slovak Telekom počas uplynulého víkendu zaregistroval zvýšenú aktivitu nevyžiadaných e-mailov a SMS správ, ktoré vystupujú v jej mene a zneužívajú dôveru zákazníkov. Hlavným cieľom je od zákazníkov vylákať osobné údaje či ich donútiť k potvrdeniu objednávky, ktorá v skutočnosti neexistuje.