Mini Tip: Home/End v Terminale

V Mac OS X sa kurzorom v textových editoroch a textových poliach na začiatok riadka dostanete kombináciou Jablko (command) + šípka doľava/doprava. Je to trochu odlišné správanie oproti Windows, kde na to slúžia klávesy Home a End. V Mac OS X vás Home a End prehodia až na začiatok alebo koniec dokumentu.

V Terminale však Jablko (command) + šípky nefungujú a na začiatok riadka sa nemáte ako dostať. Priznám sa, v Terminale nie som žiadny expert, a aj keď som si CSH už celkom vycustomizoval (prispôsobil) cez .cshrc, doteraz som nevedel, ako okamžite presunúť kurzor na koniec/začiatok riadku.

Stačí držať Shift a následne stlačiť Home alebo End. Pravdepodobne už väčšina z vás o tejto skratke vedela a po tomto tipe budem vyzerať ako amatér, ale skutočne som to nevedel a ani ma nenapadlo vyskúšať to.

Snáď sa vám tento tip bude hodiť, ak ste doteraz tiež nervózne držali šípku doľava, pokiaľ sa kurzor nepresunie až na začiatok dlhého príkazu.

komentárov
  1. Ja myslim, ze tohle je docela dobry tip. Sam jsem o tom nikdy nepremyslel, moc jsem to nepotreboval, ale takhle jsem zase o neco chytrejsi :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Návod: Ako si nastavíte widgety v iOS 14

Apple včera vydal veľký update svojho OS pre mobilné zariadenia. Jednou z kľúčových noviniek sú widgety, na ktoré sa teraz pozrieme.