iTunes: Ako organizovať soundtracky a “výberovky”

Posledné dva týždne som strávila dosť intenzívnym hľadaním jednoduchej informácie, ako správne ukladať soundtracky a „výberovky“ v iTunes Library. Vždy mi vadilo, keď sa mi medzi artistov „nahádzalo“ mnoho takých, od ktorých mám len jedinú pesničku, nehovoriac o tom, že keď som si všetku hudbu prehľadávala pod „Artist“, artwork zo soundtracku sa mi porozhadzoval po celej Library (abecedne podľa každého pôvodného umelca zvlášť) a nebolo z toho nič viac, ako veľký neporiadok.

Začala som sa pýtať. Pýtala som sa na fórach, ale tam mi nikto nevedel dať odpoveď, ktorú som chcela. Hľadala som v manuáloch pre iPody (tam som sa dozvedela len o Compilations – vysvetlím neskôr); nakoniec som túto informáciu našla spomenutúiTunes Help – podotýkam, spomenutú, nebola príliš obšírna – na fungovanie som už musela dôjsť sama. Aj keď som musela urobiť zopár zmien v Library, výsledok je viac než povzbudzujúci. Chcete vedieť, ako na to? Čítajte ďalej.Vloženie soundtracku

Začnime vložením ľubovoľného soundtracku do iTunes Library. (File>Add Folder to Library). Predpokladám, že hudbu máte zoradenú podľa autorov (Artist). Ak máte soundtrack správne otagovaný a pod Artist máte pôvodného tvorcu, všimnete si, že album sa vám „rozhádzal“ po celej Library abecedne podľa mena autorov.

Podobne si všimnite, že pod Quickly bowse your iTunes library sa objavili všetci noví autori zo soundtracku. Môže to byť mierne iritujúce, ale rýchlo sa to dá napraviť.

„Jednopesničkoví“ autori sa zobrazia medzi Artists.

Nastavenie kompilácie

Vyznačme teda soundtrack v Quickly bowse your iTunes library. (v mojom prípade American Beauty OST). Teraz označíme všetky tracky tohto albumu a v nastaveniach Get Info zaškrtneme Compilation; zmeny uložíme kliknutím na OK.

Kompiláciu nastavíme zaškrtnutím v Get Info>Compilation.

Teraz, keď máme album označený ako kompiláciu, poďme sa zbaviť „jednopesničkových“ autorov. V ovládacom paneli kliknite na Edit>Preferen­ces a zaškrtnite Group compilations when browsing.

„Jednopesničkoví“ autori sa zobrazia ako „Compilation“ po nastavení Edit>Preferences>Group compilations when browsing.

Znovu si všimnite zmenu pod zoradením autorov v Quickly bowse your iTunes library.. „Jednopesničkoví“ autori „zmizli“ a sú zoradení pod jedným pomenovaním Compilations. (Samozrejme, že ak máte od niektorého z autorov viac skladieb/albumov, skladba z tejto kompilácie sa zobrazí medzi jeho ostatnými albumami, pretože Artist je stále rovnaký.)

Compilations ako náhrada za pôvodných autorov.

Grouping

Ak si teraz Library zoradíte podľa autorov, kompilácie budú ešte stále „rozkúskované“. Tomuto sa dá zabrániť už len jediným spôsobom: pridaním nových tagov k albumom. Ak si potrpíte na detaily, problém vám to robiť nebude, ale ubezpečujem aj menej náročných užívateľov, že celá táto operácia pri cca 115 albumoch/41 autoroch trvá asi 5–8 minút.

Začnime však poporiadku. Najskôr do zoradenia albumov pridáme novú kategóriu – Grouping (t.j. zoskupovanie).

Pridanie kategórie „Groping“.

Po zobrazení tejto kategórie ju vyznačíme ako spôsob zoradenia albumov. Predpokladám, že ID tagy Grouping vyplnené nemáte. Albumy sa vám teraz zobrazia abecedne zoradené podľa názvov albumov (aj keď máme albumy zoradené pod kategóriou Grouping!).

Zoradenie Library podľa kategórie „Grouping“.

Neľakajte sa, aj toto sa dá ľahko obísť. Vlastne prichádzame k záveru. Ako prvého „autora“ budete mať Compilations, začnime teda priamo tu. Označte si Compilations, vysvieťte všetky skladby a hromadným editovaním pod Get Info v kolónke Grouping zadajte napr. Original Soundtrack, Compilation alebo niečo podobné, čo vám najviac vyhovuje.

Hromadné pridávanie tagu „Grouping“ pod „Get Info“.

Pri albumoch s rovnakým autorom (podobne ako pri soundtrackoch) vyznačte všetky albumy a do tagu Grouping zadajte meno autora. Hneď ako pod Grouping zadáte meno autora, posunie sa vám úplne na vrch Library a všetky albumy bez Grouping tagov ostanú zoradené pod ním. Rovnako postupujte pri ostatných autoroch a ich albumoch. Ako som už spomínala, pri 115 albumoch/41 autoroch vám to bude trvať asi 5–8 minút.

Keď budete mať všetky Grouping tagy zapísané, môžete očakávať pozitívny výsledok. Pod zoradením Grouping budú albumy zoradené najskôr podľa tagu Grouping (čiže prakticky podľa autora), a potom abecedne podľa albumov. Vyžaduje si to síce trochu práce, ale každému perfekcionalistovi to zlepší náladu.

Finálny výsledok: albumy zoradené podľa „Grouping“.

Na záver by som ešte chcela podotknúť, že návod je spracovaný v iTunes pre Windows a od Mac verzie sa líši len dizajnovo, takže užívatelia ktorejkoľvek verzie by nemali pocítiť odlišnosti v použití.

komentárov
 1. Ja osobne mám Mac 3 dni. Mal som rovnaký problém a po bádaní v iTunes som prišiel na to, že stačí zadať pre všetky pesničky zo soundtracku album artist napr. soundtrack. A už ich zobrazuje spolu, ale pri vyhľadávaní podľa autorov, tak mám všetkých vrátane soundtrackov.

  0
  0
 2. Pepigon: Ak si do soundtrackov dáš rovnaký názov pre Album Artist (ako napr. Soundtrack) a zoradíš Library podľa tejto kategórie, síce sa celý soundtrack “ucelí” do jedného albumu pri browsovaní v Library, ale hneď to prináša jeden malý problém: pesničky soundtracku nebudú v predvolenom poradí (čiže 01, 02 atď.), lebo sa zoraďujú abecedne podľa pôvodného autora.

  0
  0
 3. To Hanka: Ale budou. Pořadí písniček na albu přeci určuje Track Number a Disc Number, pokud jsou tato pole správně vyplněná, budou se písničky řadit podle nich. Amigos

  0
  0
 4. dik hanka, mne vzdy vadilo to, ze som si ce mohol dat do artist iba OST aby mi ten album zobrazoval spolu, no problem bol potom v tom, ze som niekedy nevedel kto tu pesnicku spieva lebo tam uz na miesto mena autora bolo iba OST. takto je to vyriesene pekne;)

  0
  0
 5. Teší ma, že si dá niekto ešte tú prácu niečo vyskúmať a prezentovať, a nie len prekladať zahraničné články. Ďakujem, skúsim.

  0
  0
 6. nemusite vyplnovat grouping aby ste nemali vyberovky rozhadzane – staci nastavit zoradenie v library “album by artist” – interpreti aj ich jednotlive albumy budu zoradene abecedne a ak ste zaskrtli “Group compilations when browsing” v Preferences, tak je vsetko pekne pokope.

  0
  0
 7. Tak myslim, ze jsem nasel jeste lepsi zpusob :-) Vyse popsane ruzne navody totiz bud funguji v iTunes nebo ve FrontRow, ale nikdy v obou naraz.

  Ja na kompilaci nebo soundtracku proste prekopiruju jmeno interpreta do zavorky za nazev tracku (Name).

  Do Artist pak dam Soundtrack a i kdyz mam takovych alb vic, pekne se mi radi v iTunes a hlavne ve FrontRow, kde si proste mezi interprety vyberu Soundtrack a pak jedno z nabizenych alb :-)

  0
  0
 8. Ahoj Hani…. :)

  Přemýšlel jsem jestli nestačí řádně (podobně jako Grouping) vyplnit Album Artist.
  Pokud to bude kompilace, kde jsou různí Artist (např. Album “Best of Indies”) a vyplním Album Artist a současně Compilations + zatrhnu Grouping v předvolbách, tak mám seřazené album.
  Když to je Soundtrack, tak si myslím, že stačí u Album Artist napsat Soundtrack OST a pak třídit Library podle Album by Artist.
  Na to ta položka tam je, připadá mi vlastně to samé ještě dělat znovu u Grouping?…???
  Nestačí to?

  To Oriesko:
  Zbavujete se moznosti v iTunes najit interpreta té které písně. Mě by třeba vadilo, že nevím, že závěrečnou píseň u filmu “Finding Forrester” zpívá Israel Kamakawiwo’ole.

  0
  0
 9. pinochico: Je to zvláštne a niečo na tom možno bude; ja som sa pri prvotných pokusoch snažila tiež použiť zoradenie Album Artist, presne, ako hovoríš. Do Album Artist som dala Soundtrack OST (alebo čosi podobné) a následne som Library podľa Album Artits dala zoradiť. Akurát sa mi vyskytol jeden problém: Album sa nezačal zoraďovať podľa číselného poradia, ako som chcela, ale abecedne podľa pôvodného autora (napr. Betty Carter, Bill Withers atd.; pozri obrázky/linky)

  http://i196.photobucket.com/albums/aa310/hankajariabkova/soundtrack2.png
  (Takto to vyzeralo, ak som mala len jeden Soundtrack OST album v Library.)

  http://i196.photobucket.com/albums/aa310/hankajariabkova/soundtrack1.jpg
  (A takto to vyzerá, keď ich tam mám dva a viac.)

  Ako som už spomínala, pýtala som sa na veľkých Apple fórach a tam mi tiež poradili zoradenie podľa Album Artist, ale z neznámych a nevysvetliteľných dôvodov to u mňa nefunguje. Ak to funguje všetkým ostatným, tak gratulujem, mne to zaručene fungovalo s Groupingom, takže preto som aj Grouping dala do tutoriálu.

  0
  0
 10. Caute ipod mam asi 4dni a mam mensi problem s iTunes..
  Za tych par dni som si tam uz stihol nahadzat slusne mnozstvo hudby, a pri vacsine nazvov pesniciek sa mi zacali objavovat drobne vykricniky v kruzku?!
  Najhorsie je ze ked chcem prehrat danu pesnicku s “vykricnikom” pesnicka nejde prehrat a objavi sa doslovny napis
  “The song 02. could not be used because the original file could not be a found. Would you like to locate it?”
  Vo windovse som nic nepremenoval, nepremiestnil..maximalne tak v iTunes, co myslim na to vplyv nema..
  Vie niekto co s tym?

  0
  0
 11. ahojte, ja mám taký problém. že vždy keď si chcem preniesť nejaký album do iPodu z iTunes tak sa mi vymaže to čo už tam mám a pritom tam mám aj dosť miesta. Neviem čo už mám robiť. Dík

  0
  0
 12. Špeciálne poďakovanie pre Hanku, veľmi mi to pomohlo.
  Vaše meno Gitu: ja som si myslel, že mi to robí to isté, ale….nezabudni si v iTunes-DEVICES-názov tvojho iPodu-MUSIC:podľa toho čo tam budeš mať označené ti bude potom v iPode ukazovať pokiaľ necháš len Selected Playlists tak budeš mať v iPode len tie odfajknuté Playlisty, ale pokial All songs and Playlists a v pravom dolnom rohu dáš Sync tak ti bude v iPode zobrazovať všetko. Stačí sa s tým len pohrať a prídeš na to. Ja mám iPod druhý deň a hudbu si už dokážem dokonale potriediť.
  Akurát menší dotaz, dajú sa tam obrázky triediť do albumov?

  0
  0
 13. 2Hanka & ostatni: podarilo se Vam nekomu rozchodit to pres album artist? Ja kdyz to zaradim takhle tak se mi stane presne to co Hance. Soundtrack je sice serazeny ale proste ciselny razeni nejde a soundtrack se seradi podle jmena interpreta. Je to neprijemne hlavne z hlediska, ze se soundtrack neprehraje podle ciselnyho poradi. Diky

  0
  0
 14. Ahoj vsetci,neviem,ci sa mi to podari,ale chcela by som vam s tym iTunes poradit. Ked chcete aby vam rozdelovalo pesnicky tak tu je postup ak napriklad mate nejaku kompilaciu. Napr: Bravo Hits 59. Do vyhladavania ( v pravom hornom rohu ) si napiseme BRAVO HITS 59, oznacime si vsetky pesnicky ( na Macu je to: apple A, ale bohuzial na windowse neviem ).Ked mame vsetky pesnicky oznacene su modrou farbou.Klikneme pravym tlacitkom na myske a zadame GET INFO. Do ALBUM ARTIST napiseme VARIOUS ARTISTS ( cize viacero interpretov ) a oznacime compilation YES a klikneme na OK. Tak by sa vam to Cd malo dat pekne dohromady.Sikovne co?Ak mate cd napriklad od SEAL a ma tam pesnicky aj s inymi interpretmi,tak to znamena,ze vam to opat poprehadzuje,ale ked do ALBUM ARTIST napisete SEAL.Sup a cd by malo byt kompletne.
  Ak chcete k cd pridat obal kliknite pravym tlacitkom na myske na GET INFO, ARTWORK a ADD ( pridat ).
  Odkaz pre Libora,ale pre kazdeho komu sa stane to co jemu: Ak vam ukazuje v iTunes ! pri pesnicke znamena to,ze ste jej adresar presunuli niekde inde,alebo tu pesnicku vymazali a preto ju iTunes nemoze najst a pyta sa Would U like to locate it? Ci chcete ten subor pesnicky nahradit,najst,vyhladat!
  Ak mate este nejaky problem mozte mi napisat email: lilian31@email.cz ak budem vediet velmi rada vam s iTunes aj s iPod poradim.
  Vela stastia!

  0
  0
 15. To Hanka: Tak už jsem na to přišel. Ty se totiž snažíš třídit kompilace podle Album Artist a pak Ti to tak dopadá. Důležité je mít vedle sebe v quick browseru sloupečky: Artist/Album Artist/Album, u album artist vyplněno třeba The Beach OST a pak třídit sloupeček Album podle Artist – Album by Artist (jeden klik a druhý klik)

  http://i286.photobucket.com/albums/ll118/pinochico/iTunes2.png

  Pak se Kompilace řadí dle Album Artist nebo názvu soundtracku abecedně od A a dále v pořadí písniček od jedné do konce.

  http://i286.photobucket.com/albums/ll118/pinochico/iTunes1.png

  Tím pádem odpadá vyplňování nové položky Grouping. Samozřejmě zůstává rada ohledně Označení kompilací a groupingu kompilací v předvolbách.

  Takhle jsi to chtěla třídit Hani?

  0
  0
 16. velmi pekne dik super vec a este sa chcem opytat ci niekto neviete ze ako by sa dali dat pesnicky v albume do originalneho poradia. Lebo mam dost takych albumov kde mam uplne poprehadzovane pesnicky, teda nemam ich tam v originalnom poradi. dost ma to stve lebo ked pocuvam nejaky albuma zrazu mi v strede zacne intro… dik

  0
  0
 17. Ako taketo triedenie ma efekt a iphone. Kedze tam sa podla skupin triedit neda… ako by som mohol zoradit skladby podla skupin v iPhone?

  0
  0
 18. mam verziu itunes 10 a netusim ako si mam upravit tie albumy resp. vyberovky roznych autorov…pricom v navode sa spomina veta:V ovládacom paneli kliknite na Edit>Preferen­ces a zaškrtnite Group compilations when browsing.=>co neviem vobec najst.dakujem…

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vychází zcela nová aplikace SledovaniTV pro AppleTV

Uživatelé SledovaniTV, kteří využívají AppleTV, se mohou těšit na zbrusu novou aplikaci. Ta postupně nahradí tu stávající. Nová aplikace pro AppleTV přináší uživatelům této platformy nové funkce a celkově příjemnější a plynulejší zážitek ze služby.
pokračovanie článku

Telekom varuje pred podvodnou komunikaciou

Slovak Telekom počas uplynulého víkendu zaregistroval zvýšenú aktivitu nevyžiadaných e-mailov a SMS správ, ktoré vystupujú v jej mene a zneužívajú dôveru zákazníkov. Hlavným cieľom je od zákazníkov vylákať osobné údaje či ich donútiť k potvrdeniu objednávky, ktorá v skutočnosti neexistuje.