Growl – notifikácie o aktivitách aplikácií

Chcel by som vám predstaviť ďalšiu užitočnú aplikáciu pre Mac OS X, ktorá dokáže spolupracovať s veľkým množstvom ďalších aplikácií. Jedná sa o systémové notifikácie Growl.

Čo to pre nás znamená? Uvediem príklad: Idete sťahovať súbor z internetu a vďaka rozšíreniu a prepojenia s Growl vám browser oznámi, že začal súbor sťahovať a potom oznámi, že súbor bol stiahnutý. Tieto informácie sa dozviete bez toho, aby ste sa museli pozerať na Download manager browseru a pri tom kľudne môžete pracovať v inej aplikácii. Alebo iný príklad: iTunes vám prehráva pesničku a bez toho, aby ste sa pozerali do iTunes, čo práve prehráva, vám Growl vypíše názov práve hranej pesničky.

Pre lepšiu predstavivosť prikladám aj video ukážku z oficiálnej stránky, ako to vyzerá v praxi:

Existuje nespočetné množstvo aplikácií, ktoré dokážu spolupracovať s Growl a posielať mu rôzne informácie, ktoré potom zobrazuje na obrazovke bez nutnosti mať otvorené hlavné okno danej aplikácie. Najpoužívanejšie programy, ktoré dokážu spolupracovať s Growl sú: Adium, Safari, Camino, Mail, iTunes, iTerm, VirtueDesktops, RSS Menu, CyberDuck, Skype… a veľa ďalších. Pre programátorov je k dispozícii dobrá podpora vytvárania notifikácií do vlastných programov ako napríklad AppleScript, Perl, Python, TCL, Cocoa, Carbon, Ruby atď.

Po nainštalovaní Growl sa objaví nová ikona v System Preferences, kde je možné správanie Growl upravovať. Najviac bude asi každého zaujímať, ktoré aktuálne nainštalované aplikácie dokážu spolupracovať s Growl a nájdeme ich v záložke System Preferences → Growl → Applications. Na tomto mieste zároveň môžme upraviť, ktoré konkrétne notifikácie nás z danej aplikácie zaujímajú a tým pádom budú aj zobrazované.

Na internete nájdete veľa addon scripts, ktoré dokážu rozšíriť váš systém o ďalšie rôzne notifikácie. Zoznam podporovaných aplikácií je rozsiahly. Dúfam, že sa vám táto aplikácia zapáči a bude príjemným doplnkov na vašich systémoch.

komentáre
 1. no braskovy ide Qrowl v pohode ale mne nechce spolupracovat s iTunes, nech skusam co skusam tie okienka ni a nie vyskocit. Islo to ale to uz nebol Growl ale ked som ma Remote buddy tak to pekne fungovalo… Neviete niekto kde je chyba? Konfiguraciu mam nachlp rovnaku aku ma moj brat a jemu to ide…

  0
  0
 2. helow mam maca sice len dva dni ale skusam vsetky mozne srandicky, medzi ktore patri aj tento Growl

  tiez som bol najskor sklamany ze mi nenotifikuje iTunes a Safari ale treba tam pridat tieto pluginy manualne vsetko je pekne popisane na stranke http://growl.info/documentation/growlsafari.php co je postup pre safari a taky isty pre vsetky ostatne Extras

  dobry programek

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Vychází zcela nová aplikace SledovaniTV pro AppleTV

Uživatelé SledovaniTV, kteří využívají AppleTV, se mohou těšit na zbrusu novou aplikaci. Ta postupně nahradí tu stávající. Nová aplikace pro AppleTV přináší uživatelům této platformy nové funkce a celkově příjemnější a plynulejší zážitek ze služby.
pokračovanie článku

Telekom varuje pred podvodnou komunikaciou

Slovak Telekom počas uplynulého víkendu zaregistroval zvýšenú aktivitu nevyžiadaných e-mailov a SMS správ, ktoré vystupujú v jej mene a zneužívajú dôveru zákazníkov. Hlavným cieľom je od zákazníkov vylákať osobné údaje či ich donútiť k potvrdeniu objednávky, ktorá v skutočnosti neexistuje.
pokračovanie článku

Nepremeškajte advent plný knižných darčekov

Vianoce bez knihy pod stromčekom akoby ani neboli Vianocami. Pokiaľ stále rozmýšľate nad vhodnou voľbou pre vašu ratolesť, máme pre vás praktický tip. Vďaka slovenskej aplikácii KUBO – detské knihy nemusíte vyberať len jednu konkrétnu knižku. KUBO obsahuje už viac ako 1 500 kníh a každý deň pribúdajú ďalšie. Vaše dieťa bude môcť kedykoľvek čítať presne to, čo ho zaujíma najviac.