G5 iMac vs Intel iMac – konštrukcia

Užívatelia Macov, ktorí v minulosti vlastnili (alebo stále vlastnia a používajú) aj počítače Apple G4 a G5 sa častokrát v diskusiách sťažujú na nedostatočnú kvalitu konštrukcie a hardwarové „usporiadanie“ nových Intel Macov. Zhoršenie vnútornej stavby počítačov Apple teda niektorých odrádza od kúpy dnešných Intelov. Rozhodol som sa nájsť fotografie a ukázať aj ostatným užívateľom aká je skutočnosť.

Takto vyzerá iMac G5 zvnútra.

A takto vyzerá iMac Intel.

Už na prvý pohľad je jasné, že G5ky sa navrhovali s väčšou starostlivosťou (asi bezkonkurenčné zhotovenie). Káble krížom cez dnešný Intelácky iMac rozhodne nepôsobia dobre a celkovo je nejaký tesný. Je však zbytočné polemizovať, aký to má reálny dopad na funkčnosť alebo stabilitu celého stroja. Akýkoľvek zvýšený počet reklamácií podľa môjho názoru súvisí s veľkým nárastom predajnosti počítačov Apple. Je teda logické, že sa reklamuje cca dvakrát toľko strojov, ak sa podiel na trhu zdvojnásobil (napr. na Slovensku alebo v Česku). Taktiež sa vytýkajú menej kvalitné displeje v notebookoch či optické mechaniky.

Zhrnul by som to v obchodnom smere. Konkurencia je silná a s dnešnou low-endovou technikou sa vyrábaním top-kvality nedá udržať krok. Apple sa prispôsobil trhu – do vnútornej/vonkajšej konštrukcie sa investuje menej. Má to však jednú veľkú výhodu. Nižšie ceny prispievajú stále k väčšiemu podielu na trhu, čo znamená viac softwaru, viac hier, viac pozornosti zo strany vývojárov, mediálny rozruch, lepšia podpora, viac obchodov a väčšia „komunita“ a teda aj dostupná pomoc (vrátane MacBlogu). Na čom záleží viac?

komentárov
 1. hmm rozdiel je evidentny – videl som uz “krajsie” spravene PC zostavy ako je ten iMac (aj ked pravda nebolo to treba natesnat do takeho maleho priestoru) – skoda

 2. Ja som maxx spokojný a každý, kto ma ide presviedčať o tom, že PC je lepšie, nech sa nenamáha…

 3. Poslal bych vám fotku jak vypadají PC stavěné masově vevnitř, to byste tepr viděli, co je to za humus. Bohužel je to Confidental :-)))

 4. Skoda ze se to ubira timhle smerem a ne naopak:(
  Nikdy jsem je zive otevrene nevidel ale na tech obrazkach se mi zdaji celkove uvnitr soucastky mnohem nekvalitnejsi…

 5. Mikesh: Nuz tak asi je to v PCckach volnejsie a vsade su kable ale nebude to preto ze to tam vsetko nie je napratane do LCDcka?

  pierce: Ja som maxx spokojný a každý, kto ma ide presviedčať o tom, že MAC je lepši, nech sa nenamáha…

 6. obavam sa ze sa porovnava neporovnatelne…. G5 iMac (prva a druha generacia) boli koncipovne tak aby ze si  uzivatel moze sam dat dole zadnu stenu a pridat pamet… navyse podporovali VESA mount kit. III. generacia – iSight bol tensi ako predchadzajuce verzie a pamete sa pridavaju zo spodu do specialnej sachty ( podobne ako u intel iMac ) a tie uz boli vnutri rovnako ohavne ako intel iMac. Proste tam uzivatel nema co lozit a servis to zvladne aj tak.
  Prefect X

 7. uff, no mozno keby som videl totok foto pred casom, tak si mozno intelacky imac nekupim…naozaj so cakal, ze vo vnutri je high-end…chvalabohu aspon fici lepsie ako klasicke pc, ked uz vo vnutri vyzeraju skoro rovnako:(….musim zabudnut, ze som videl to foto..

 8. PETO:
  Mikesh: Nuz tak asi je to v PCckach volnejsie a vsade su kable ale nebude to preto ze to tam vsetko nie je napratane do LCDcka?
  pierce: Ja som maxx spokojný a každý, kto ma ide presviedčať o tom, že MAC je lepši, nech sa nenamáha…

  :-))))))) Nenamáhaj sa :-)))

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.Články, ktoré by sa vám mohli páčiť