DRM ochrana konečne opúšťa iTunes Store a nástup v SR a ČR

Steve Jobs mal dnes tlačovú konferenciu v Londýne s popredným hudobným vydavateľstvom EMI, a obe firmy sa dohodli na odstránení DRM ochrany z hudobných súborov tohto vydavateľstva. Všetky piesne budú enkódované v 256kbps kvalite AAC, za cenu 1.29 USD.

„EMI Music spúšťa sťahovanie digitálnych hudobných súborov bez DRM ochrany v špičkovej kvalite zvuku zo svojho celého digitálneho repertoára.“

Hovorca z EMI sa v interview vyjadril, že sa už pracuje aj na zaradení hudby od Beatles (bez DRM ochrany). Je to jednoznačný krok vpred, esej o DRM od Steva Jobsa evidentne zapôsobila a ľudia v EMI zvážili novú stratégiu. Uvidíme, ako sa k tejto zmene postavia ostatní vydavatelia ako Sony a Warner, keďže EMI bude ponúkať kompletne nechránené súbory a teda zaujímavejší tovar za prakticky rovnakú cenu. Mnoho ľudí uprednostní radšej nákup iných piesní bez DRM.

Ak máte pocit, že sa nás tieto správy netýkajú a ešte dlho nebudú, možno Vás poteším – podľa časopisu Trend sa chystá iTunes Store pre Slovensko (a zrejme aj Česko) po zmene meny na Euro, čiže niekedy v roku 2009. Hypoteticky by v tom čase mohol byť iTunes Store už kompletne bez DRM.

komentárov
 1. [PM]

  Řekl bych, že efektivitu. Kvůli dvě zanedbatelným zemičkám se samostatnými měnami se jim nejspíš nechce do spuštění provozu dvou nových specifických shopů.

  0
  0
 2. @Pavel Kout

  Ja myslím, že im to môže byť šumafuk. Keď sú ceny v € alebo USD – celé náklady a problémy sú na ťarchu kupujúceho. Keď platím kreditkou je mi +/- jedno v čom sú ceny uvedené. Alebo ten tovar chcem alebo nie a je to na moje náklady. Už dávno mohol byť jeden iTS pre “EU” s cenami v € a mohlo to byť vybavené. Skôr si myslím, že nie je záujem zo strany Apple.

  0
  0
 3. [PM]

  Sorry, ale co se týče EK/EU, mám svůj názor: nelíbí se mi zásahy do fungování firem, jejich marketingu a strategie. Ať se to týká Microsoftu, Apple nebo kohokoliv jiného. Beztak ty regulace v důsledku vedou ke zvýšení ceny dané služby/produktu. Je to stejně absurdní, jako kdyby žalovala EK mě, že jsem odmítl designovat web nějakého koloniálu ve Zlámané Lhotě nad Rýnem. Prostě jsem nechtěl, což je moje právo, stejně jako je právo zákazníka mou službu nekoupit. Howgh.

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.