Čo prinesie nová platforma Intel “Santa Rosa”?

Dnes sa ešte bežne stretávame s počítačmi Apple ako iMac G5, PowerMac G5, alebo PowerBook G4. „G“ IBM procesory sú stále dostačujúce a výkonné. Problém s poslednými G5 bol ten, že spoločnosť IBM sa nesústredila na mobilný trh a G5 už nemohli byť kvôli teplotám a spotrebe použité v notebookoch. G6 sú už serverové „monštrá“ a v bežných počítačoch ich nie je možné použiť. Aj z toho dôvodu prešiel Apple kompletne na procesory Intel, ktoré majú vyšší výkon, menšiu spotrebu a vyžarujú menej tepla.

V súčasnosti sú v počítačoch Apple montované mobilné procesory Intel Core Duo „Yonah“ s 2MB cache (Mac Mini) a Core 2 Duo „Merom“ s 4MB cache (iMac, MacBook, MacBook Pro). Do bežných PC zostáv sa mobilné Meromy nemontujú, sú omnoho drahšie – nie je Core 2 Duo ako Core 2 Duo. Aj preto sú počítače Apple veľmi tiché, Meromy totiž stačí chladiť ventilátormi na veľmi nízkych otáčkach. Čo sa týka čipsetov, všetky počítače Apple používajú základné dosky s čipsetom Intel 945G. Táto platforma sa nazýva Napa, obsahuje aj integrovanú grafickú kartu GMA950 a bezdrôtový sieťový adaptér Intel 802.11g. Napa však mierne zastaráva a Intel má hotovú novú mobilnú platformu.

Intel Santa Rosa je platforma s mobilným 965 Express čipsetom, ktorá má nahradiť súčasné 945 Napa. Asi najzaujímavejšia novinka Santa Rosy je rýchlejšia integrovaná grafická karta Intel X3000 s hardwarovým T&L a čiastočnou podporou DirectX10. Na grafickú kartu X3000 je možné napojiť až dva externé monitory. Oproti GMA950 je to značný nárast výkonu a lepšia použiteľnosť. Ďalšia novinka je 800mhz zbernica (oproti 667mhz na Nape), ktorá môže byť aj dynamicky spomaľovaná pre šetrenie batérie notebooku v čase slabej aktivity. Santa Rosa obsahuje aj nový integrovaný sieťový adaptér Intel 802.11n s dvojnásobnou rýchlosťou (oproti 802.11g na Nape). NAND flash pamäť by mala udržiavať niektoré dáta operačného systému, čím sa má mnohonásobne zrýchliť jeho štartovanie. Posledná dôležitá novinka je plne 64 bit pamäťový radič a podpora adresovania viac než 3,2GB RAM. Do notebookov bude možné inštalovať dva 2GB moduly s plným využitím (alebo aj viac, podľa počtu slotov).

Napriek tomu, že Napa je mobilná platforma pre notebooky, je použitá aj v stolnom iMacu s procesormi Merom. Ako som už spomínal, hlavne kvôli úspornosti a jednoduchosti chladenia. Počítač Mac Pro je celkom iná kategória so serverovým čipsetom, podporou 8 procesorových jadier a 16GB RAM.

Santa Rosa bude uvedená v máji 2007 a môžeme očakávať, že Apple použije túto novú Intel platformu vo všetkých notebookoch aj stolných iMacoch.

komentárov
 1. Uhm….to bude aj dovod vyzsej ceny iMacov. Pokial je to ich Core 2 Duo drahsia notebookova verzia oproti desktopovej….

  Zrejme sa najde viac takych prvkov ktore zdvihaju ceny Apple PC, tym padom je to dava vacsi zmysel a menej argumentov Hulanovy a jemu podobnym o smejdovosti a predrazenosti….atd.

  0
  0
 2. Dominik: máš pravdu, no šlape ako N :) a myslím že s finálnym N príde iba update firmwaru. Čip tam na to je :-)

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.