Automator: mazanie súborov bez presúvania do koša

Kôš plní v operačných systémoch veľmi dobrú funkciu aj napriek tomu, že väčšina užívateľov ho vyprázdňuje okamžite. Nikdy neviete, či sa nebudete musiet k niektorým súborom vrátiť, alebo sa ešte zídu, preto si myslím, že to nie je správny prístup. Pokiaľ máte na disku dostatok voľného priestoru, nemá zmysel si užívať veľké číslo v informácii „100GB free“, radšej ten priestor nechajte využiť košom. Osobne ho vyprázdňujem v pravidelných cykloch, vždy keď prekročí niekoľko stoviek MB (ale predtým jeho obsah aspoň bleskovo prejdem očami).

Napriek tomu máme občas na disku adresáre alebo súbory, ktorých sa určite chceme zbaviť bez presúvania do koša. Pomôže nám k tomu silný nástroj Automator v Mac OS X. Vytvorením jednoduchej akcie budete môcť odstraňovať súbory a adresáre jedným kliknutím v kontextovom menu rovnako ako vo Windows.

Dnes som mazal projekt v adresári so štruktúrou niekoľko stoviek podadresárov s tisíckami súborov. Mohol by som ho odstrániť do koša a kôš vyprázdniť, ale možno si práve nechcem zbytočne vyprázdňovat celý kôš. V tomto prípade je len jediná možnosť, použiť Terminal („príkazový riadok“), a adresára sa zbaviť príkazom rm -rf. Je to však zdĺhavé a otravné, naviac bežný užívateľ Terminal už len z princípu nemá rád.

Automator dokáže (okrem stoviek ďalších akcií) volať príkazy cez Terminal (shell) a použiť ich v prostredí Mac OS X, bez priameho použitia Terminalu. Vytvorte si v Automatore presne nasledujúcu akciu:

Pre istotu si odstránenie vyžiada aj potvrdenie, ako vidíte na obrázku. Nezabudnite v druhej akcii kliknúť na červeným vyznačenú položku Anything a v ponuke zvoľte „Ignore…“. Uložte ako Save as – Finder plugin s menom napr. „Odstrániť úplne“. Odteraz bude v kontextovom menu pri kliknutí na súbor/adresár (alebo označení viacerých) v sekcii Automator položka úplneho zmazania adresára.

komentárov
 1. z Windows som už dlhú dobu zvyknutý na shift+delete. Toto to má nahrádzať? Neexistovala by na to klávesová skratka a možnosť si to nastaviť takto v automátorovi? Keď hej, poprosil by som o update článku :)

  Martin

  0
  0
 2. Načo mi je kôš ja mažem len to čo viem, že chcem vymazať … “hlúposť” Toľko krát mi ten kôš pomohol.

  0
  0
 3. Macker: Huh? V pripade nedavno smazaneho souboru te zachani undelete a v pripade dele smazaneho te zachrani pravidelne provadena zaloha. Pokud nezalohues tak ti asi na datech stejne vubec nezalezi takze to je jedno…

  0
  0
 4. michal … stalo sa nieco uplne zmazal a nevedel som to naist ani v zalohach “zalohujem vedsninou iba pracu” a naco riesit undelete ked na to je tu kos … ja len som poznamenal ze ho fakt vyuzivam sem tam

  0
  0
 5. Mc: kliknes pravym tlacidlom na tu zlozku, a v kontextovom menu Automator kliknes na odstranit. Presne ako hovori navod. Alebo sa nechapeme?

  0
  0
 6. Myslim tim normalne v automatoru udelat “alikaci” ktera po spusteni odstrani nejakou slozku rovnou. Ja to mam tak ze proste se nejdriv hodi do kose a pak vyprazdnim kos….Nechci to takhlen jak je to v tomhle navodu pravym tlacitkem.Proste chci konkretni slozku vypraznit po nastartovani ty automatorem vytvoreny aplikace

  0
  0
 7. Aha, jasne. Tak si vytvor akciu ktora obsahuje len “Run shell script” s prikazom rm -rf /Volumes/tvojdisk/tvojazlozka/

  A uloz ako aplikaciu.

  0
  0
 8. No napsal jsem to a ten skript jakoby probehne jenze ta slozka neni ale porad smazana. Napsal jsem presne toto: rm -rf /Volumes/Macintosh HD/Users/moje jmeno/Library/Application Support/Adium 2.0/Users/Default/Logs/

  0
  0
 9. Jablko + Backspace presunie súbor do koša, nevymaže ho. A presne o tom je článok, o priamom vymazávaní súborov bez presúvania do koša.

  0
  0
 10. A teraz chlapci poraddte ako vyprazdnit kos, ktory beznym sposobom vyprazdnit nejde. Vymazal som par stoviek adresarov z EXT HDD (zalohy TimeMachine) a teraz to kos nechce vyprazdnit. Vypisuje chybu -8003.
  Nefunguje ani secure empty.
  Zrejme to chce terminal, ktory neovladam.
  Dik za radu…

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
Phil Schiller
pokračovanie článku

Phil Schiller nastupuje do dozornej rady OpenAI

Apple a OpenAI už skôr oznámili, že spoločnosti si nebudú navzájom nič platiť za to, že iOS 18 a macOS Sequioa ponúknu čiastočnú integráciu ChatGPT do svojho inteligenčného rozhrania. No zadarmo to predsa len nebude.