Ako uložiť Word/Excel dokument do formátu PDF

PDF je najviac používaný a prakticky aj najlepší (nemá rozšírenú konkurenciu) formát na ukladanie textových dokumentov, elektronických kníh, obrázkov alebo grafiky. Využíva sa ako univerzálny prostriedok pre výmenu dokumentov na internete, ale aj na bežnú či vysokokvalitnú tlač. Výhoda je predovšetkým primitívna manipulácia, malá dátová veľkosť a rozšírenosť – PDF dnes už otvoríte všade a tlač je bezproblémová.

Preto je výhodné napr. klientom alebo známym posielať dokumenty, ktoré už nemusia ďalej upravovať vo formáte PDF. Word ani Excel z balíka Microsoft Office 2004 pre Mac neobsahuje možnosť exportu do PDF (možno to ovplyvňujú licencie Adobe), no v systéme Mac OS X môžete využiť funkciu „tlač do PDF“. Jednoducho v ponuke zvolíte Print/tlačiť a namiesto Save/uložiť z ponuky PDF vyberiete jednu z možností. Užitočná je hlavne akcia automatického pripojenia súboru do nového mailu. Dokument je možné aj odfaxovať priamo cez fax, pokrokčilejší užívatelia zrejme uložia dokument ako PostScript a následne prisposôbia výstup v Adobe Distiller.

V nadpise som použil len Word a Excel, ale tieto PDF funkcie sú prístupné v každom kompatibilnom programe. Ak budete nabudúce posielať dokument, skúste využiť tento nový poznatok. Ocení to aj druhá strana a možno sa vyhnete aj komplikáciám.

komentárov
 1. Tiez pouzivam NeoOffice, v  porovnani s MS Office sa mi zda prehladnejsie, jednoduchsie a hlavne – so slovencinou, spellcheckerom a zadarmo, ale priznajme si: obcas je to leniva pomala mrcha a sem-tam, hlavne pri praci s obrazkami (staci hlavickovy papier s logom firmy) robi psie kusy…

  0
  0
 2. Verim, ze ohlasena nativna verzia OpenOffice.org bude k dispozicii cim skor. Tento Javovy “heck” mi nie je prilis po chuti. Kym sa to nastartuje aj zabudnem co som chcel…

  0
  0
 3. Vcera jsem sel tisknout diplomku. Ulozil jsem ji do .doc i .pdf s tim, ze pdf bude sazka na jistotu. Ve firme, ktera dela vazby a tiskne jsme dali tisknout z pdfka a ejhle, tiskarna netiskla ceske znaky. Z docu to slo normalne. :-/

  0
  0
 4. nevsimol som si prispevok na domnou, p. Pavel ma presne tento problem, bez fontov to proste davat do tlace riziko….

  ked chcete tlacit robte dokumenty v indesigne

  0
  0
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Dovidenia, iPhone mini!

Už dnes večer sa dočkáme ohlásenia novej série Apple telefónov na čele s iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Novú fantastickú štvorku uzatvoria dva modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus, ktorý bude už druhý rok po sebe predstavovať väčšiu verziu základného modelu.
pokračovanie článku

Sú toto wallpapery iPhone 15 Pro?

Tak sa zdá, že úniky sú čím ďalej tým detailnejšie. Na sociálnej sieti Weibo sa totiž objavili rendery iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, ktoré so sebou prinášajú jednu špecialitu: pohľad na wallpaper nových mobilov.