Domov › Diskusné Fóra › Nezaradené › Vyuzitie CPU v Unixe
- Toto téma obsahuje 4 odpovede, 3 hlasy, a bola naposledny upravená pred 15 years, 10 months od
igi-s.
-
AutorPríspevky
-
14. septembra 2009 o 10:23 #64480
mha
Účastník (Participant)Týmto sa snažím pokračovať vo vecnej diskusii, ktorá by mala byť nepriamym pokračovaním istého uzamknutého threadu.
Pretože ma to zaujímalo, trocha som zagúglil. Zistil som, že záťaž procesora je počítaná inak v Unixe ako vo Windows. Vo Windows vyťaženie procesora nejakým procesom znamená, koľko relatívne času venuje tomuto procesu, v unixe percentuálna hodnota znamená, koľko procesov alebo jeho threadov čaká v rade na obslúženie. Čiže to by znamenalo, že ak je aplikácia používa veľké množstvo threadov, môže za stať, že ukazuje v Activity Monitore vysoké percento – omnoho väčšie ako by ukazovala vo Windows.
Klasický príklad je čakanie pri pokladniach v hypermarkete. Každá pokladníčka pracuje s určitým nasadením. Ale rada pred každou pokladňou je rôzne dlhá. V unixe by percento vyťaženia pokladne zodpovedalo dĺžke rady a vo Win tomu, ako pokladníčka skutočne maká a 100% by bola teoreticka schopnosť všetkých pokladníčiek ak by makali naplno.
Stačí si porovnať napr. Firefox bežiaci na Win a Linuxe. Kým v linuxe vyťaží procesor ma konštatntú hodnotu 5 – 8% ak s ním nič nerobím, vo Windows je to konštatnte 0%, sem tam to trocha vyskočí na nejaké 3%. T.j. Firefox beží v niekoľkých threadoch, ktoré zaťažujú procesor úplne minimálne. Relevantnejšie porovnanie by poskytla hodnota Time, ktorá sa zobrazuje v utilite top.
Čakám vaše doplnenia , diskusiu a vysvetlenie ako to celé súvisí s teplotou proccesora.14. septembra 2009 o 11:18 #173459xRiCky
Účastník (Participant)S teplotou to suvisi rovnako ako pri kazdom pocitaci a to ze zo zatazenim rastie. Zjednodusene povedane to co si napisal je ze Unixove systemy ukazuju pracu v percentach ktorou ich dana uloha vytazi a Win ukazuje okamzitu zataz prave spracovanej urcitej casti jedneho celku. S teplotami sa myslim zaoberat velmi netreba, lebo Intel procesory vydrzia /ak sa dobre pamatam/ 110 stupnov, takze nevidim dovod preco by Apple mal zbytocne zvysovat otacky ventilatora do hlucnych otacok pokial to nie nebezpecne pre procesor. Myslim ze to ake teploty dosahuju maju urcite prediskutovane s Intel kedze Apple velmi uzko spolupracuje s vyrobcami HW, preto je vsetko odladene a nadimenzovane na mieru, preto vlastne Apple funguje. To ze v PC svete je vela pocitacov „skladacka“ takze to nie je zharmonizovany celok a skumaju kazdu prkotinu neznamena ze sa tie iste praktiky musia uplatnovat na Apple. Mysli ze jeden z dovod prechodov na Mac je aj to ze clovek moze doverovat Apple ako znacke takej, ved patri k najspolahlivejsim znackam a nema to nic spolocne s iOvcami. A tym padom ma taketo veci ostrene profesionalne a my tu mozeme max. polemizovat. Ved ked si kupim Bentley, tak tiez sa nesturam v motore, ze preco ma take alebo onake otacky alebo nieco podobne. Pokial ide vsetko je ok, ak sa nieco pokazi ani by ma nenapadlo sa v tom hrabat, za tie prachy to musia vyriesit oni lebo garantuju svoju kvalitu vyrobku a v tomto Apple patri k vyslniu. A este posledna vec, aby sme mali o com polemizovat je ze v PC svete „sa hovori“ ze cim vacsia teplota tym klesa vykon ale urcite to v Apple brali na vedemie a vedia o tom rovnako ako v Intel a povedal by som ze to bude zanedbatelna strata vykonu ale presne cisla neviem.
14. septembra 2009 o 13:35 #173478igi-s
Účastník (Participant)x
16. septembra 2009 o 14:52 #173835mha
Účastník (Participant)To s tou záťažou potvrdzuje ten príklad s FF. FF je multiplatformný a natívne systémové knižnice využíva minimálne ak vôbec. S tým kúrením 2ghz čierneho macbooku – mám pocit, že skutočne kúri viac ako by bolo normálne, nemám to však s čím porovnať, mám pocit, že je to ale výlučne pri používaní Adobe Flash…
S tvrdením, že Mac = PC rozhodne nesúhlasím. Tvrdiť tak na základe toho, že obe platdormy používajú rovnaké procesory je povrchné. A čo takto design matičnej dosky, case, vonkajší design, adaptér atď. v porovnaní s OEM súčasťami PC mnohývh notebookov? Vklad inžinierov v Apple je dosť vysoký na to aby sme ich mohli takto zaškatulkovať. Bez hackovania nejde nainštalovať Win na Mac ani OS X na PC. Pre mňa je základná definícia Macu tá, že na ňom bez problémov beží OS X. Porovnávať samozrejme treba, preto som aj založil tento thread…16. septembra 2009 o 15:34 #173843igi-s
Účastník (Participant)x
-
AutorPríspevky
- Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.