Pád OSX 10.4.9

Domov Diskusné Fóra Pomoc: software Pád OSX 10.4.9

Zobrazuje sa 6 príspevkov - 1 až 6 (z celkového počtu 6 )
  • Autor
    Príspevky
  • #54687
    Vojtin
    Účastník (Participant)

    Včera jsem půjčil přítelkyni macbooka na brouzdání internetem a vybrání pošty. Já jsem si zatim hrál s ipodem nano. Stáhla si nějaké .pps a prohlížela ty stupidní prezentace (v Keynote), pak, náhle asi u třetí prezentace, se vypnul displej a za chvilku začal macbook fuňet. Nereagoval vůbec na nic, pár minut jsem ho nechal, jestli se náhodou nezpamatuje, ale fuňel pořád a displej byl černý, neregoval na touchpad, na tlačítko myši, ani na žádnu klávesu, nešlo se odhlásit, prostě nic, zamrznul. Tak jsem ho vypnul natvrdo tlačítkem a čekal jak naběhne. Naběhl s nakonfugurovanym hornim panelem, ale dock byl výchozí, to už jsem začal tušit, že je něco blbě. Mail, iCal, iTunes, Safari, Keychain (to co nejvíc používám) najelo v defaultu jako při prvnim spuštění. Mail jsem po nějaký době zprovoznil, keychain jsem měl zálohu asi tejden starou, iCal mam synchronizovanej s iPodem nano, tak to co nemam zálohovaný přepíšu. Safari mam taky zálohu. Co mě, ale od tý doby blbne je iTunes. To, že jsem přišel o nastavení, playlisty, počty hraní a asi i obrázky alb u sbírky cca 40GB hudby ještě nějak překousnu, ale při spuštění iTunes mi nezobrazí vůbec v Music ty řádky a když cokoliv importuju tak hudba prostě neni vidět. Když chci smazat defaultni smart playlisty, tak se iTunes kousne a vypne s hláškou o pádu aplikace. Poraďte co mam dělat? Práva jsem se pokusil opravit jak v disku utility tak i onyxem.
    Tohle je vlastnost, která mě na OSX začíná pěkně srát, když mi spadnou Windows tak se ztratí poslední nastavení-relace, když mi spadne linux-tak se mi ztratí jen neuložený změny, ale když spadne OSX ztratí se veškerý nastavení účtu.. Podotýkám, Mail, iCal, iTunes byly ukončený před pádem.

    #108157
    DoNaLd
    Účastník (Participant)

    No, takto, MacOSX tak isto nema dovod, preco zmazat uzivatelske nastavenia, tak ako kazdy iny system. Skor to vidim na nejaku HW chybu alebo skor na stratene sektory na disku, ktore mohli byt sposobene vypnutim “na tvrdo”, pocas nejakej aktivity zapisu na disk. Skusil by som cez Disk Utility spustit Verification a pripadne potom Repair (nemam teraz na mysli prava ale fyzicky disk okontrolovat). Mozno tam len budu stratene inody a po Repairu ti vsetko nabehne naspat tak jak ma.

    #108159
    Vojtin
    Účastník (Participant)

    Špatně jsem to asi napsal, nic se mi nevymazalo, jen se prostě ty data nenačetla. Jak jsem spustil Mail objevilo se okno pro vytvoření nového účtu. v /library u mě ve složce Mail všechno je, ale prostě se to nenačetlo, stejně tak iCal a ostatní programy. iTunes jsem zkoušel udělat import, ale po cca 5minutách importu playlistů a nastavení se toto zaseklo s tím, že soubor je Damage. Teď jsem celý iTunes odstranil a nainstaloval z Update, zkouším import ze zálohy.
    Nejvíc mě právě překvapilo, že si OSX ty data nenajde a nenačte je. Před pádem byl otevřen pouze Safari a Keynote-kterej to vše zapříčinil. Macbook nebyl pár dní vypmutej, a tak mě připadá, že si OSX ukládá nastavení až při odhlášení…
    Jinak disk jsem kontroloval a vše je v pořádku. Pád nastal po otevření něco.pps a zmáčknutí Play v Keynote, tři .pps před tim otebřel a fungoval normálně. Prostě toto poslední .pps bylo asi nějaký poškozený (nebo nevim) a Keynote to nerozdejchal a schodil vše…

    #108160
    DoNaLd
    Účastník (Participant)

    No v principe sa nic nemeni, mohlo sa stat to iste, co som uz popisoval, cize sektory, na korych su “len” configuracne subory tie t.z. .plist subory kazdeho programu, sa mohli nejakym sposobom znepristupnit. Je to sice divne, ale nie nemozne.
    Nastavenia si uklada priebezne a tak isto z pravidla pri zatvoreni kazdeho daneho programu. Problem je, ze ty sice tie data fyzicky mas na disku, ale konfiguracny subor Address Book, alebo iCal alebo Mail nie je bud spravny alebo je poskodeny a kedze si ten program nevedel spravne otvorit spravny konfiguracny subor, tak si vytvoril svoj novy defaultny a tym padom cesty k povodnym datam uz nepozna. Ale je to kazdopadne cele divne. Tazko povedat, co vsetko na tom system sposobil to vytuhnutie systemu. Preto kazdemu vzdy radim, aby si kazdy zalohoval vsetky dolezite veci raz za cas, nic nie je 100% a nic nie je neznicitelne .. preto, ak ma clovek zalohu, tak ho to tak nesere. https://www.macblog.sk/software/ibackup-jednoduche-zalohovanie-dolezitych-udajov-a-suborov-v-mac-os-x-602.html
    Ja ten iBackup spustam preventivne 1x za tyzden a maximalne vzdy pridem len o 1 tyzdnovu pracu. To sa uz da prezit.

    #108161
    Vojtin
    Účastník (Participant)

    Samozřejmě mam zálohu, používám iBackup taky jednou týdně. Nejvíc mě teď štve to iTunes…

    #108162
    DoNaLd
    Účastník (Participant)

    hm.. tak ten iTunes by som vymazal vsetky konfiguracne subory vo svojom Home Library adresare …
    /Users//Library/Preferences a mali by tam byt nejake subory s priponou .plist a v nazve by malo byt com.apple.iTunes_nieco.plist .. ja ich tam ma asi 3 rozne konfiguracne subory .. skus ich zmazat a potom spusti iTunes, potom skus nejaku mp3 vlozit a uvidis, ci sa nieco zmenilo.

Zobrazuje sa 6 príspevkov - 1 až 6 (z celkového počtu 6 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.