Mackbook Pro 2015

Domov Diskusné Fóra Pomoc: hardware Mackbook Pro 2015

Zobrazuje sa 14 príspevkov - 1 až 14 (z celkového počtu 14 )
  • Autor
    Príspevky
  • #530745
    Veterans97
    Účastník (Participant)

    Zdravím.

    Asi 7 dní dozadu som si všimol že mi Macbook pro 2015

    OS Mojave (v 10.14)
    MackBook Pro 2015
    Procesor 2,7 GHz Intel Core i5
    Pamäť 8 GM 1867 MHz DDR3
    Grafika Intel Iris Gprahics 6100 1536 MB

    vydáva zvláštny zvuk, nie hlasný, ktorý je počuť hlavne keď je ticho (žiadna hudba…) a ste blízko pri mackbooku. Spočiatku som si myslel že je to ventilátor, no stiahol som si tool a skúšal som pustiť ventilátor na 30-50-70-100% akonáhle sa chladenie rozbehlo/hučalo tak ten zvuk cez ventitátor nebolo počuť, a bolo mi jasné že to nieje ventilátor (teda myslím si).

    Pozerla som aj teploty a mackbook bol od 45-70 stupnov zaležalo od typu práce. Skúšal som mac aj aktualizovať, reštartnúť no nepomohlo.

    Hľadal som podobý problém na google ale vždy som našiel len problémy ohľadom ventilátoru (úplne iný zvuk ako v mojom prípade). Na jednej stránke som našiel ale podobný problém no bohužiaľ nebola na to žiadna odpoveď/riešenie.

    Dal tam zvukový záznam podobný môjmu – https://soundcloud.com/steve-melvin/retina-macbook-noise len s tým že mne sa to neopakuje v kuse ale napríklad každé 4 sekundy.

     

    Neviete čo by to mohlo byť za problém? Rozmýšlam že by som s tým šiel do m:zone Eurovea, len sa bojím akú sumu mi povedia za opravu.

    Vďaka za každu odpoveď, radu. :)

    #530903
    0xCF
    Účastník (Participant)

    robi to iba na napajani, alebo iba na baterke? alebo je to jedno a robi to furt?

    #530943
    Veterans97
    Účastník (Participant)

    Robí to furt, či je na nabíjačke alebo nie.

    Včera som si bol vyzdihnúť zo servisu v m:zone mackbook, kde si servisáci  stále staly za svojím a vravely že je to ventitátor. Čo som im samozrejme hneď povedal že ten to nebude. Opísal som problém.

    Samozrejme o deň mi prišla SMSka že je to hotové. Prišiel som a keď som sa spýtal čo spravili že to len prefúkli že môžem vyskúšať že malo by to byť ok. Samozrejme hneď po spustený a nalogovaný som si dal notebook k ucchu (lebo na predajni mali pustenú hlasnejšie hudbu) a hneď som to zase počul. Tak som to tam asi 15 minút riešil zo servisákom, skúšal to ale vraj on nič nepočuje.

    Ukončenie zo strany servisu? Mackbook vám ide, ak by bolo niečo poškodené  ani by ste ho nezapli + keby bolo treba opravu, čo by bolo automaticky výmena dielu a môžete počítať minimálne zo 700 €.

     

     

    #530945
    0xCF
    Účastník (Participant)

    to bude najskor nejaka cievka okolo napajania. ja by som to asi neriesil, hoci by ma to sralo. ale zas by ma viac srala ta suma, za ktoru by som sa toho piskania zbavil

    #530946
    dfx
    Účastník (Participant)

    Pouzivaj ho, pokial ide. Ak je to ventilator, tak aspon vies, ze sa toci. Pripadne sa skus opytat, kolko stoji novy ventilator ak ho das vymenit.

    Ventilator to naozaj moze byt.

    Ak nieco odchadza na doske, tak oni ju vedia iba vymenit. Neopravia ju. Moze piskat nejaka cievka a s tym nic neurobia.

    Alebo ho otvorit a hladat zdroj zvuku. Mozes rucne zastavit ventilator, ci prestane zvuk.

    #530947
    Veterans97
    Účastník (Participant)

    dfx – ventilátor to nebude s tým som si viac než istý (teda ak sa nemýlím), skúšal som ho vypnúť, dať na 20-50-100% otáčok a ventilátor fungoval pekne a bolo počuť čisto len ventilátor, žiadne škrabanie alebo ten zvuk s ktorým mám problém.

     

    Ohľadom tej cievka, je to myslíte nejaké vážne? Alebo len je tam nejaká chyba, ktorá je nepodstatná a mac by mi mal vydržať dlhšie? Ide o to či sa teraz strachovať pri každom spustený/práci že mi odíde ta cievka a je po mac-u.

     

    Ďakujem za rady :)

    #530948
    dfx
    Účastník (Participant)

    Nie som si isty, ci sa da softverovo vypnut ventilator v tomto mbp. Myslim, ze sa toci vzdy, ked je mbp zapnuty.

    Tu je rozobrany ten mbp.

    https://www.ifixit.com/Teardown/MacBook+Pro+13-Inch+Retina+Display+Early+2015+Teardown/38300

    Bolo by dobre ho zozadu otvorit, postavit na bok, zapnut a hladat zdroj zvuku. Ale ja si myslim, ze je to ventilator.

    To piskanie cievok zvycajne nie je problem. Skor sa odpali nieco ine ako piskajuca cievka. Bratovi piskaju cievky v plazmovom tv LG uz asi 5 rokov a stale ide. Cievky bezne piskaju aj v lacnejsich monitoroch, grafickych kartach a zdrojoch a ide to roky.

    #530949
    Veterans97
    Účastník (Participant)

    dfx – tak to som nevedel, myslel som si že cez soft sa dal vypnúť keď som ho dal na 0%.

    Ok skúsim cez výkend ho zo zadu otvoriť a postaviť na boh a pohľadať zdroj zvuku. Dám potom vedieť na čo osm prišiel :)

    Len otázočka, keďže mac som nikdy neotváral, len odšrobujem a vytiahnem spod? Nieje tam žiadny chyták ešte? btw ano viem že na to treba tie hlavice (hviezdové alebo aké to sú, to mám, som si požičal od šéfa).

     

    Ďakujem zatial.

    #530950
    dfx
    Účastník (Participant)

    Treba len ten specialny skrutkovac na tie Apple skrutky a malo by to ist.

    Myslim, ze az na mbp z roku 2016 sa da uplne vypnut ventilator.

    #531051
    Veterans97
    Účastník (Participant)

    Takže cez výkend som macbook rozobral a hľadal som ten zvuk a príde mi že ten zvuk bolo počuť najviac z polohy vid screen (https://ctrlv.cz/MTKD), neviem či to išlo presne z procesoru alebo tej veci nad tým (strieborný box), nešlo to presne určiť keďže sú pri sebe.

    Pozeral som aj som skúšal zahrkať s macom že či niečo nieje úvolnené ale nič. Všeto držalo,  ventilátor sa nekrútil ale ak som spustil/zatažil mac tak sa ventilátor pekne rozbehol a od neho nič nešuštalo.

    Osobne si myslím že to asi bude ako sa spomínalo hore “cievka”.

    #531054
    quadra
    Účastník (Participant)

    uvolnene piskajuce jadro v cievke (alebo cievkach) dc-dc menica pre CPU.. da sa to stlmit/odstranit voskom alebo podobnou hmotou, treba to dat do ruk niekomu, kto ma skusenosti v elektronike.

    apple by to riesil vymenou celej zakladnej dosky.. samozrejme nie zadarmo, iba ak v ramci Apple Care (co asi u nas nemas).

    #531055
    dfx
    Účastník (Participant)

    Pod tym striebornym boxom je RAM. Ten strieborny box je Faradayova klietka, aby neslo do RAM elektromagneticke vlnenie z procesora, tranzistorov, cievok, … .

    Vedla procesora je napajacia kaskada, z nej to zrejme ide.

    Ja by som to neriesil. Nanestastie, je to pre Apple len spotrebny tovar a oni to len vymenia a vyuctuju novu dosku za 700 eur.

    Ak prestane ist, tak mozes upiect dosku. A ak nepomoze, tak vymenit tie suciastky na doske. Ale doma to neurobis.

    #531056
    Veterans97
    Účastník (Participant)

    ok čo by ste odporučili na mojom mieste? nechať to tak alebo riešiť opravu?

    #531057
    dfx
    Účastník (Participant)

    Ja by som to nechal tak. Cim viac sa do toho bude babrat, tym skor sa to pokazi.

    Ziadnym rozumnym sposobom sa to neda opravit.

Zobrazuje sa 14 príspevkov - 1 až 14 (z celkového počtu 14 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.