Macbook pro 2009 problem s harddiskom

Domov Diskusné Fóra Pomoc: hardware Macbook pro 2009 problem s harddiskom

Zobrazuje sa 18 príspevkov - 1 až 18 (z celkového počtu 18 )
  • Autor
    Príspevky
  • #518235
    drincok
    Účastník (Participant)

    Dobry den. Mam takyto problem. V Macbooku pro 2009 pouzivam ssd disk, chcem ho predat a chcela som tam dat harddisk. Najprv bol problem vobec na harddisk (skusali sme na 2ks) nainstalovat mac os (el capitan). Nakoniec sa to podarilo ked som harddisk pripojila ako externy disk cez usb a nainstalovala som nan mac os. Ked vyberiem ssd disk z povodneho miesta pod krytom a pripojim harddisk, zapnem, zazne zvucka a ostane biela obrazovka, nic sa nedeje. Pri starte ked drzim ALT tak ten harddisk vobec nenajde. Pri spusteni mac os cez ssd a pripojeni tohto harddisku ako externy tak ho normalne vidno v systeme. Neviete poradit kde je problem? Pripada mi to ako keby siel macbook len na ssd disku a nie na harddisku. Dakujem

    EDIT: macbook je 100% funckny s SSD diskom, absolutne ziadny problem nieje, vsetko funguje ale chcem vymenit ssd disk za normalny 2.5” hdd a to je problem ze nejde aj ked je na nom nainstalovany El Capitan.

    #518236
    dfx
    Účastník (Participant)

    V lepsom pripade je vadny kablik k disku, v horsom je vadny SATA radic disku. Treba skusit pripojit ten ssd disk na kablik k dvd mechanike, resp. d harddisku, ak je tam teraz pripojeny. Ak to pojde, da sa kupit ten vadny kablik na ebay asi za 20 eur.

    #518237
    m1401
    Účastník (Participant)

    A este by som najskor vyskusal reset PRAM. Pri starte stlacit naraz a drzat klavesy CMD + OPTION(ALT) + P + R a po druhom zvuku pustit.

    #518238
    drincok
    Účastník (Participant)

    Vdaka za rady. SSD disky tam boli pripojene dva a nebol s nimi ziadny problem, normalny 2.5” hdd nezoberie ani jeden. On je 100% funckny na tom ssd disku, nieje ziadny problem ani neseka, je dost rychly. Takze skusit vymenit ten kablik asi aby zobral aj harddisk. Dakujem

    #518239
    m1401
    Účastník (Participant)

    Nie je ten hdd nespravne naformatovany? Nema viac particii? Resp. nebol pouzity spolu s SSD ako Fusion drive ? Este by som vyskusal sa pozriet nan cez terminal prikazom diskutil list,resp. ak predtym bol sucastou fusion drive tak diskutil cs list, ked je ten hdd pripojeny cez usb.
    Particie ide najlepsie odstranit a vycistit hdd do tovarenskeho stavu tak, ze sa disk v externom usb pripoji na nejaky notebook resp. pc s windowsom a cez cez cmd spustit diskpart.
    Ide to aj cez mac terminal :
    Enter – diskutil umountDisk /dev/diskY with diskY: disk identifier of your internal drive (probably disk0) and
    Enter – gpt destroy /dev/diskY with diskY: disk identifier of your internal drive (probably disk0)

    #518240
    m1401
    Účastník (Participant)

    Pokial na tom kabliku ide SSD, tak bude kabel v poriadku.

    #518241
    drincok
    Účastník (Participant)

    Macbook je plne funckny s tym ssd diskom, ja ho normalne pouzivam. Chcem tam ale dat obycajny harddisk 2,5” a ten harddisk proste macbook nenajde, len ked spustim na ssd mac os a ho pripojim ako externy hdd cez usb. Ako externy hdd cez usb bol zformatovany a bol nan nainstalovany mac os el capitan, ale ked ho normalne vlozim do macbooku vobec ho nedetekuje. Neviem kde je problem.
    Nema niekto na predaj ssd disk 120gb za dobru cenu? ;)

    #518242
    m1401
    Účastník (Participant)

    Pri vlozenom hdd (namiesto ssd) by som spustil macbook z externeho bootovatelneho usb kluca s instalackou mac os a tam by som sa cez terminal prikazom diskutil list pozrel , ci je disk vo vypise.
    Navod na vytvorenie usb instalacky :
    1, stiahnut El Capitan z App Storu – ulozi ho do aplikacii
    2, naformatovat min 8GB USB kluc – ako Mac OS Extended (journaled) a premenovat ho na Untitled
    3, potom Terminal a spustit : sudo /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume /Volumes/Untitled –applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app
    4, pockat pokial nedokonci vytvorenie instalacneho usb
    5, spustit macbook z usb – pri starte stlacit a drzat Option (alt) a vybrat usb kluc
    6, spustit terminal a prikaz diskutil list – ci je hdd vo vypise

    ak tam bude, treba ho vycistit :
    diskutil umountDisk /dev/diskY – ode diskY: kde Y sa nahradi cislom disku , ktory je vo vypise diskutil list
    a nasledne
    gpt destroy /dev/diskY : kde Y sa nahradi cislom disku , ktory je vo vypise diskutil list

    a potom spustit instalacku z toho usb, ked sa zatvori terminal

    #518243
    drincok
    Účastník (Participant)

    M1401: vcera som toto instalacne usb vytvorila, mam ho vytvorene takze o starost menej.
    Tvoj 5 bod, ked drzim alt ten hdd sa tam vobec neukaze, len bootovacie usb.
    Idem skusit bod 6.

    #518244
    m1401
    Účastník (Participant)

    presne tak, skusit bod 6 a posli vypis

    #518246
    drincok
    Účastník (Participant)

    No urobila som to, nasiel ho tam ako disk0 ale vypisalo po zadani 1.prikazu failed. Ja uz na to nemam nervy ;)
    To bude asi hardwerovy problem.
    Foto mi nechce pridat ;(

    #518247
    m1401
    Účastník (Participant)

    To nie je urcite hw problem, treba ho len sformatovat. Len sa chcem opytat bod 6 si robila, ked si nastartovala macbook s instalacneho bootovacieho usb predpokladam, zjavi sa tam tabulka nainstalovat system, disk utility atd. a v hornej liste je terminal.

    skus zadat len
    gpt destroy /dev/disk0
    potom
    gpt create -f /dev/disk0

    a potom sformatovat cez prikaz

    diskutil eraseDisk JHFS+ Macintosh\ HD /dev/disk0

    #518248
    m1401
    Účastník (Participant)

    Ak ho vidiet v diskutil list, tak by mozno stacilo len spustit prikaz :

    diskutil eraseDisk JHFS+ Macintosh\ HD /dev/disk0

    #518249
    drincok
    Účastník (Participant)

    M1401: ten disk som formatovala rano ked bol pripojeny ako externy hdd a som ho sformatovala na ten journaled… a potom som nainstalovala nan El Capitan.
    Teraz mam v notebooku ssd disk, dnes uz sa tomu nejdem venovat ale mozem este zajtra skusit znova urobit bod 6 a cez terminal zadat tie prikazy. Velmi pekne ti dakujem za ochotu a za pomoc.
    P.s. Ak ma niekto na predaj ssd disk aj nizsej kapacity pls spravu.

    #518250
    m1401
    Účastník (Participant)

    ok. ten erase disk treba ale robit ked je hdd vlozeny interne v macbooku a macbook nastartovat cez option a spustit bootable instalacne usb a v nom pouzit terminal.

    #518252
    drincok
    Účastník (Participant)

    Ano presne tak ako vravis som to robila a pouzila terminal ;)

    #518265
    joer
    Účastník (Participant)

    Skus ešte ten disk dat do PC s Windows a tam ho naformatovat na bežny PC format a potom ho strčit do Maca a tam ho preformatiť na Journalet- Niekedy to pomaha.

    #518520
    drincok
    Účastník (Participant)

    Zdravim, problem vyrieseny, na chybe boli obidva harddisky, su chybne, po kupe noveho harddisku vsetko funguje v poriadku.
    Dakujem vsetkym za rady.

Zobrazuje sa 18 príspevkov - 1 až 18 (z celkového počtu 18 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.