iMac 27" Retina 5K výber konfigurácie

Domov Diskusné Fóra Pomoc: hardware iMac 27" Retina 5K výber konfigurácie

Zobrazuje sa 20 príspevkov - 1 až 20 (z celkového počtu 37 )
  • Autor
    Príspevky
  • #515197
    Martin
    Účastník (Participant)

    Zdravím, rozmýšľam nad kúpou tohto Mac-u, resp. som rozhodnutý že určite si ho zaobstarám (asi v decembri/januári). Bude to môj prvý Mac, na terajšom pc mám Hackintosh Sierra (chcel som si pred kúpou vyskúšať macOS platformu), operačný systém ma veľmi zaujal a páči sa mi rozhranie, jednoduchosť, gestá, aj ekosystém zariadení, pretože mám iPad mini 3 a budúci týždeň kupujem aj iPhone 7. V piatok som sa stavil aj v predajni iStores v Nitre, kde som si obzrel Mac naživo a veľmi ma zaujal. Oproti Windowsu to je úplne iný level, Mac ako keby predbehol dobu.

    27 ” 5K je v troch základných konfiguráciách, no a ja si neviem vybrať. Určite budem brať 8GB RAM, asi 1TB Fusion Drive (kapacitovo stačí a je tam 32GB SSD, čo by malo stačiť na svižný chod systému). Uvažoval som aj o 256 GB SSD ale zas pri konfigurácií na zákazku je mesiac čakačka. Čo ma hlavne zaujíma je rozdiel grafických čipov Radeon Pro 570/575/580 v týchto troch modeloch. Študoval som nejaké info po zahraničných fórach, vraj 580 je ekvivalent počítačovej RX 480. Nie že by som chcel veľmi hrať hry (plánujem len Sims 4 príp. nejaké simulátory (závodné, kamióny, farming), čo sa týka využitia, tak bežná práca, editácia foto zo zrkadlovky (tam sa bude hodiť 5K).

    Ide mi hlavne o to aby Mac bol aj po piatich rokoch stále svižný a mal podporu OS a tak. Aj kvôli tomu opúšťam Windows a skladané pc, lebo rýchlo strácajú svoju hodnotu a človek každé 2 roky musí upgradovať, nehovoriac o tom, že stále nejaký komponent zlyhá, problémy s ovládačmi, vírusy, registre, časom spomalenosť systému a nutnosť preinštalovať… Práve preto chcem iMac

    #515211
    JFK.
    Účastník (Participant)

    na to aby si bol spokojný aj po 5 rokoch budeš potrebovať určite 16 GB RAM a SSD disk :)

    porovnanie tých kariet máš tu:
    https://www.techwalls.com/amd-radeon-pro-570-575-580-comparison/

    -asi by som išiel strednou zlatou cestou :D

    #515212
    joer
    Účastník (Participant)

    Priplať si hlavne za RAM-do buducnosti je 8 Gb málo, už dnes je to na hrane-priplať si 16 gb.

    #515215
    dfx
    Účastník (Participant)

    V 27″si moze kedykolvek pridat RAM, lebo ma vzadu dvierka. Od Applu by som nekupoval.

    Ten 1TB fusion disk je dost o nicom, lebo ma iba 32GB flash cast. 2TB fusion ma uz 128GB flash cast.

    Ja uz som bol rozhodnuty, ze kupim ten s radeonom 580, ale Intel o mesiac vyda nove 6 jadrove core i5, tak som sa rozhodol cakat na novy iMac.

    #515216
    Martin
    Účastník (Participant)

    Čo sa týka RAM, chcem ísť na to tak ako píše dfx, kúpiť konfiguráciu s 8GB a potom si sám pridať dalších 8GB kvôli nižšej cene.

    Asi bude fakt lepšia GPU do budúcna tá 575 alebo 580. Kiežby dávali do základnej konfigurácie 256GB SSD…Nuž tak teda pôjdem do čistokrvného SSD teda keď je to do budúcna lepšie.

    dfx: nemyslím si že apple v blízkej dobe aktualizuje iMacy novou generáciou komponentov. Tento rok si to apple nechalo akurát pre iMac Pro. Klasické iMacy asi zas o 3 roky, toľko čakať nechcem… Tohtoročný iMac by mal byť postačujúci, ak o pár rokov nebude tak predám a pôjdem do nového, Mac sa dá slušne predať aj po rokoch narozdiel od bežných PC.

    // alebo zobrať 2TB Fusion Drive ale to sa v strednom iMac-u neoplatí lebo ak zmením konfiguráciu na 2TB Fusion Drive a zmením Magic mouse na Magic Trackpad (v predajni som skúsil oboje a Trackpad sa mi zdá lepší, vie všetky gestá), tak som na cene najvyššieho Macu ktorý má 2TB FD už v základe.

    #515239
    dfx
    Účastník (Participant)

    No klasicke iMacy sa menia castejsie ako raz za tri roky. V priemere sa menia raz za rok. Ak bude mat Intel nove 6 jadrove procesory a budu mat 9MB cache, tak pre mna je to o 50% lepsi procesor a vydrzi mi to o 50% dlhsie. Teraz mam 8 rokov stary mbp a aj ked obcas nestiha, tak si radsej kupim nejaky pouzivany 15″mbp s retinou miesto neho ako novy iMac so starym procesorom. Koncom oktobra ocakavam dalsiu keynote, kde urcite budu nove macbooky, kedze Intel uz vydal nove 4 jadrove procesory so spotrebou 15W ako nahradu za 2 jadrove. Je to ta rada, ktoru pouziva 13″ mbp. Ak bude dalsi update iMacov az v juni buduci rok, tak uz bude mat aj novu graficku kartu.

    #515240
    dfx
    Účastník (Participant)

    Este co sa tyka tych grafickych kariet, tak rozdiely vo vykone su male. Kto sa nechce hrat alebo programovat grafiku ( 3D, AR, VR ), tak v pohode si vystaci s radeonom 570.

    Ani neviem, ci nejaky program na mac os vyuziva graficku kartu na spracovanie videa alebo obrazu.

    #515246
    JFK.
    Účastník (Participant)

    dfx, tomu never, MBP majú 97 dní od aktualizácie, priemerný cyklus vidíš na screenshote v prílohe :) neverím že tento rok bude update, skôr early 2018

    k téme: iMac cycle tiež neuvidí update už tento rok.

    https://buyersguide.macrumors.com/#iMac

    #515253
    dfx
    Účastník (Participant)

    JFK.: Mne je to jedno, key pridu nove iMacy a MBP. Moze to byt v novembri, moze to byt v marci, moze to byt v juni. Niekedy ma Apple update po siedmich mesiacoch, niekedy po roku a pol.

    Teraz prichadza Intel s novymi procesormi, ktore maju o 50% alebo 100% viac jadier, takze vsetko je moralne zastarale uz pri kupe. Intel za posledny tak meni plany, ze to nikto neocakaval. Vdaka AMD :-)

    Mat napriklad skrateny cas o tretinu az polovicu pri strihani videa je dobry dovod na nekupovanie sucasnej verzie.

    #515254
    energys
    Účastník (Participant)

    S iMac 27″ som zacinal pred 7 rokmi, dovody prechodu boli presne tie co pises aj ty, pri WIN pc, urcite chod do SSD minimum 256GB, osobne stale nechapem preco sa tu drzia klasickych tociakov, je to neskutocna brzda systemu. RAM si upnes ako pises sam, ja som si upol sam aj SSD (512GB)je to v poho ked mas nahradnu lepiacu pasku, da sa kupit na ifixite. A grafika minimalne ta stredna aby bola pohoda aj do buducna. iMac je neskutocne spolahlivi stroj, osobne mam stroj z 2009, je tam SSD 240GB a 32GB RAM a je stale rychlejsi ako niektore sucasne PC hlavne v praci s PS ;) Osobne sa tesim na novy suborovi system, cital som ze pracu na SSD posunie zase o kus dalej.

    #515262
    JFK.
    Účastník (Participant)

    dfx: ja s tebou súhlasím, len som ti chcel povedať, že ak čakáš na nové, tak si počkáš dlhšie :D ak ti to nevadí, tak fajn…

    #515263
    dfx
    Účastník (Participant)

    JFK.: Cim neskor pride, tym bude lepsi :-)

    Budu nove grafiky, chipsety, disky a mozno bude lacnejsi, kedze euro posilnuje.

    #515269
    Martin
    Účastník (Participant)

    Mne sa zas moc nechce čakať :D cca do pol roka by som si chcel Mac zobstarať, lebo Hackintosh v niektorých situáciách sekne (pri spustení niektorých videí v prehliadači, youtube ide fajn), aj pri načítaní plochy nejakých 10s seká kurzor….A keďže som videl a skúšal ako beží macOS na origo Macu tak túžba ho mať je o to väčšia :D

    Ja to vidím tak….keby čakám na další update iMac-ov tak možno by chvílu po vypustení do predaja (pár mesiacov) intel vyhlásil že vyjde dalšia generácia procesorov :D

    Takže sa budem rozhodovať medzi základným a stredným 27″ iMacom, s tým že disk v konfigurácií zmením na 256GB SSD a asi vymením myš za trackpad.

    #515284
    iRaynor SK
    Účastník (Participant)

    Jop, grafickú kartu minimálne tú strednú.

    Ked som minulý rok kupoval svoj iMac 5K, tak som priplácal 200 euro za M395X (štandardne bola M395)

    #519907
    Martin
    Účastník (Participant)

    Zdravím,

    Tak od piatku mám Mac doma. Zobral som základnú “hotovú” konfiguráciu , so študentskou zľavou. Vyzerá parádne a zatiaľ beží bez problémov, oproti starému PC je to raketa aj keď má len Fusion disk. Avšak, hneď po prvom zapnutí ako som si všetko ponastavoval som sa chvíľu kochal 5K retinou a hneď mi udrela do očí veľmi malá čierna bodka v ľavom hornom rohu displeja. Pri bližšom pohľade sa to až nápadne podobá na vypálený pixel, takže prvotné nadšenie z nového Macu rýchlo opadlo a nastalo sklamanie… Dnes som urobil test či neobjavím dalšie vadné pixely a hľa, na hornom okraji bližšie k pravému rohu som si všimol další, ale červený pixel. Nižšie pridávam aj fotky oboch.

    Takže otázka znie, uzná to predajca ako vadu kvôli dvom vadným pixelom ? Čo som sa dočítal tak každý výrobca displejov si určuje sám počet vadných pixelov k uznaniu reklamácie. Neviem teda aké má podmienky Apple, či výrobca panelov (LG a Samsung ak sa nemýlim). Mac som kupoval v iStores Nitra.

    #519912
    ????
    Účastník (Participant)

    :-)

    #519913
    Martin
    Účastník (Participant)

    Vďaka za info, kontaktoval som ich cez správu na ich webe, tak som zvedavý na odpoveď. Osobne si myslím že minimálne na Retinách, či už na Macbookoch alebo iMacoch by mal mať nulovú toleranciu tiež.

    #519935
    ????
    Účastník (Participant)

    :-)

    #519937
    Martin
    Účastník (Participant)

    Tiež si to myslím. Zatiaľ som nedostal odpoveď.

    #519938
    Martin
    Účastník (Participant)

    Už som dostal vyjadrenie, no nedostal som odpoveď na moju otázku, len správu v tom štýle že “technik odporúča priniesť zariadenie do servisu a tam sa na to pozrie a bude konzultovať s výrobcom”. Čiže štandardná odpoveď….

    Nebude lepšie a rýchlejšie Mac vrátiť v rámci 14 dňovej lehoty a kúpiť nový ?

Zobrazuje sa 20 príspevkov - 1 až 20 (z celkového počtu 37 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.