Ako nastaviť 16:9 na 1024×768 bodov?

Domov Diskusné Fóra Pomoc: hardware Ako nastaviť 16:9 na 1024×768 bodov?

Zobrazuje sa 11 príspevkov - 1 až 11 (z celkového počtu 11 )
  • Autor
    Príspevky
  • #54838
    MiroR
    Účastník (Participant)

    Mac mini pripájam k plazme ako k jedinému monitoru. Plazma má rozlíšenie 1024x768bodov, ale je širokouhlá. Počítač sa ale tvári, že je 4:3. V DVD playeri sa dá nastaviť nezávisle zoom pre šírku a výšku a to je tak všetko. Frontrow, Quicktimeplayer a iné film v 16:9 ešte raz sploštia. Neviete niekto, čo s tým ? Samozrejme roztiahnuté obrázky v Safari a vlastne vo všetkom sú tiež.

    #108923
    Macker2
    Účastník (Participant)

    Miror asi neviem ci citam dobre ale ked mas 1024×768 ti garantujem ze nemas sirokouhly monitor ci plazmu je to standard 4:3 ale ked mas sirokouhly monitor ci plazmu tak zase ti garantujem ze nemas 1024×768.

    #108924
    Dominik Balogh
    Účastník (Participant)

    1024×768 je 4:3.

    1024/256 = 4
    768/256 = 3

    matematika :)

    #108928
    mrzo
    Účastník (Participant)

    mozno tie body nie su rovnako vysoke ako siroke ;)
    ale plazmy sa myslim nikdy nevyrabali 4:3 tak si pozri ake ma skutocne rozlisenie

    #108929
    MiroR
    Účastník (Participant)

    To Macker: prepáč, ale asi si parametre plazmy ešte nevidel, keď mi “garantuješ” tie dve veci. 99% plaziem používa dve rozlíšenia. Staršie plazmy sú 848 x 480 bodov a novšie sú 1024 x 768 bodov. To je fyzické rozlíšenie skutočných bodov horizontálne a vertikálne. Píšem 99%, lebo našiel som jeden model Panasonic-u 37″, ktorý má 1024 x 720 bodov.
    Pomer strán čo sa týka skutočného rozmeru (keď zmeriam pravítkom šírku a výšku obrazu) je 16:9.
    V počítačovom svete je 1024×768 bodov rozlíšenie 4:3, ale v TV svete môže byť 16:9. Keďže Mac-a som kúpil ako “multimediálne centrum” k domácemu kinu, myslel som, že to má poriešené.
    Podobný prípad nastáva, ak napr. z počítača s monitorom cez TV-out privádzate signál k 16:9 TV prijímaču. Tiež na PC pomer strán pri pozeraní filmu sedí, na TV je film sploštený. Niektoré softvéry na prehrávanie filmov to majú riešené možnosťou zmeny zobrazovaného pomeru strán nezávisle na bodovom rozlíšení.

    #108930
    Macker2
    Účastník (Participant)

    Ked vravis ze ty to mas ako 1024×768 = 16:9 tak to je niaky deformovany obraz, alebo neviem no ja len ze som nepocul este otom samozrejme u monitoroch nemam plazmu.

    Sorry fakt neviem potom poradiť asi su to atypicke body ze su sirsie ako vysie alebo co. Cize v macmini to asi nenastavis jedine na tej plazme.

    #108931
    mrzo
    Účastník (Participant)

    no nekup to … :)
    ak je tak tak potom ta plazme musi robit nejaky resizing kazdeho jedneho obrazu co zobrazuje – otazne ako to robi, podla akych pravidiel sa sprava a ci sa s tym da nieco robit na strane pocitaca – osobne mi to pripada strasne zlozite a nechapem logiku toho – ak niekto poznate vysvetlenie toho preco sa fyzicky pomer rozlisenia pixelov nezhoduje so skutocnym pomerom obrazovky mozete to objasnit len tak pre zaujimavost ?

    #108939
    nemo
    Účastník (Participant)

    Ja mohu potvrdit, ze jsem takovou plazmu videl. Ale jen v obchode. Uz z logiky veci bych takoveho zmetka nechtel.

    #108941
    Dominik Balogh
    Účastník (Participant)

    Mozno je len medzi bodmi horizontalne vacsia medzera ako vertikalne. Obrazovka je teda fyzicky 16:9, ale obraz je 4:3. Preto sa ti zda, ze je realny 16:9 film dvojnasobne splosteny. Ale vsetko je pritom normalne, software posiela spravne rozlisenie.

    Obchodny trik ako ludi presvedcit “toto je sirokouhle”, tym ze na tom bezi normalny 4:3 televizny program a herci maju roztiahnute tvare.

    #108944
    vsujan
    Účastník (Participant)

    MiroR: je to takmer neriesitelny problem. rozlisenie 1024×768 je zial teraz standardne rozlisenie lacnych plaziem. rozlisenie je tam sice 4:3, plazma ale signal z TV, scartu a pod. prepocita na 16:9. pri PC vstupe to ale (uz vacsina z nich) nerobi. pocitac samozrejme nemoze vediet, ze 1024×768 je sirokouhla obrazovka, preto obraz neprepocitava. a ked to neurobi ani plazma, obraz je potom roztiahnuty. riesenim by bolo, keby plazma vedela spracovat signal 16:9(10) v pc vstupe, napr 1280×800 a potom v plazme zvolit volbu prepocitania obrazu (ak tam taka je). co sa tyka SW, tak napr VLC dokaze upravit obraz na pomer 5:4 a ten by mohol potom v tomto pripade vyzerat lepsie.

    #108954
    MiroR
    Účastník (Participant)

    Neviem ako je to na PC vstupe, ale ja idem cez HDMI (DVI to HDMI) a tam som prave zo zvyku chcel použiť nativne rozlišenie displeja, čo bola chyba. Riešením bolo poslať to z Mac-a vo formáte 1280×720 (720p) alebo 1920×1080 (1080i). Kedže plazmu mám lepšiu s HDMI vstupmi, bez problémov to prepočítala na veľkosť displeja. Kvôli veľkosti písma ale používam 720p, čo postačuje a obraz je stabilný a jemný ako na monitore. Ma c v 720p posiela na HDMI 60Hz signál, ale TV to pravdepodobne vylepšuje, lebo “blikanie obrazu” nie je pozorovateľné. Je to zajedno, či ide do HDMI 85Hz pri 1024×768 alebo 60Hz pri 720p.
    Dokonca ma potešilo, že prehrávanie DVD je v “prepočítanom” vyššom rozlíšení z Mac-a jemnejšie ako priamo z DVD prehrávača.

Zobrazuje sa 11 príspevkov - 1 až 11 (z celkového počtu 11 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.