Ako najlepšie naformátovať USB 3.0?

11. januára 2018 o 15:15 Tipy, triky, modding v Mac OS X havrilko
  • 11. januára 2018 o 15:15

Ahojte, trochu sa trápim so správnym naformatovanim USB 3.0 .
Chcem aby to kopírovalo plnou rýchlosťou, súbor vačší ako 4GB a aby to bolo kompatibilne s Macom aj Windowsom.
Vygooglil som niake formáty tak som to dal na ExFAT ale rýchlosť kopírovania je tak na 8MB/s.

Strýko mi to raz naformátoval na NTFSm išlo to v pohode 50MB/s ale zničoho nič mi to prestalo fungovať lebo zrazu to USB bolo súkromné a nič som tam nevedel skopčiť.

Máte niekto niake rady? :)
Ďakujem

• 11. januára 2018 o 16:15

Stiahni si soft paragon.

budes moct formatovat do NTFS.

https://www.paragon-software.com/sk/home/ntfs-mac/

• 11. januára 2018 o 16:18

Hmm takže jedine NTFS dokáže využiť plnú rýchlosť?

dfx

0
  • 11. januára 2018 o 17:30

Preco by malo ist exFAT iba 8MB/s a NTFS 50MB/s???

• 11. januára 2018 o 18:30

Vôbec neviem, ved píšem že asi to niako zle formátujem alebo čo

dfx

0
  • 11. januára 2018 o 18:47

Naformatuj na exFAT a otestuj rychlost.

• 11. januára 2018 o 21:34

prave Paragon je to, co sposobi zbytocnu zataz CPU a spomali prenos. exFAT nema dovod ist pomalsie ako NTFS.

USB3 flash disk co mam zapisuje bez problemov viac ako 50MB/s na ExFAT disky

• 11. januára 2018 o 22:06

s3030150
Zalezi na HW v kluci ktory pouzili. Ja mam aj taky kluc USB3 ktory zapisuje sotva 8MB/s :-))).
Tiez som si vsimol ze prenos dat zalezi od systemu suborov na aky bol formatovany. Exfat funguje podla pocasia, raz ide rychlo, inokedy mi pri prenose pocut rast bradu :-)

• 12. januára 2018 o 7:22

eraser no tak to uz je zle :)

ale vazne, z principu exfat je pomalsi o cca 10%, ale taky velky rozdiel 8 vs 50MB/s nie je sposobeny filesystemom. Samozrejme zalezi na tom, ci kopirujes male alebo velke subory, atd

• 12. januára 2018 o 9:14

Aha, hmm.
Takto dopadol exFAT,-
A pozerám aký som kúpil a to je druhý obrázok,-

dfx

0
  • 12. januára 2018 o 10:01

Citanie mas o takmer 20% vyssie ako maximum od vyrobcu :-)

Nizsie rychlosti su uplne bezne, lebo USB je master – slave spojenie a zavisi od zatazenia procesora, zbernice, … . Je mozne, ze na inom pocitaci alebo v inom OS by si mal tych 15MB/s zapis.

Neviem si predstavit, ze si tam mal 50MB/s zapis, ked maximum je 15MB/s.

Teda jedina moznost je, ze si mal nastavenu nejaku kompresiu na NTFS a procesor to skomprimoval skor ako zapisal. Takze realne zapisoval kratsi cas, lebo data boli skomprimovane a rychlost zapisu ratal z velkosti neskomprimovaneho suboru.

Ale mozes skusit to sformatovat na NTFS s tym paragonom a uvidis.

• 13. januára 2018 o 15:58

dfx ale aj keby nejaka kompresia bola pouzita, tak data cez USB uz tecu dekomprimovane. toto kompresia nesposobi.

skor by som povedal, ze ide o write-cache, data zapisovane na disk sa radia do fronty v pamati, system ich na pozadi zapisuje. to je dovod na “korektne” odpojenie USB disku

dfx

0
  • 13. januára 2018 o 20:48

Kompresia moze byt v procesore pod Windowsom a nie v radici disku. Data uz po kabli mozu ist komprimovane.

• 13. januára 2018 o 22:49

Sorry ze sa pytam, ale co a kde ich potom dekomprimuje? Toto je pre mna novinka. Bol som v tom, ze USB protokol neobsahuje kompresiu a nerozlisuje filesystemy.

inak sa to da jednoducho testnut. Ak je to pravda, tak 1GB textovy subor to prenesie za podstatne kratsi cas ako 1GB video alebo zip subor. A pocas kopirovania (na windows) by bol procesor vytazeny, systemom, nie antivirakom. Na Macu NTFS ide s rychlostou dole, pretoze to lezie este cez paragon

dfx

0
  • 14. januára 2018 o 8:45

No procesor to dekomprimuje. USB o tom ani nevie a ani nemoze vediet. USB protokolu je jedno, ake data sa posielaju cez USB. Operacny system by sa musel o to starat, nie USB protokol.

Tu bola povodna otazka, ako naformatovat disk, ked pod exFAT zapisuje 8MB/s a pod NTFS vraj 50MB/s. Ked to sformatoval na exFAT a mal rychlost 8MB/s, tak som pisal, ze este to treba sformatovat na NTFS a otestovat. Ale nie je ziaden dovod, preco by mal disk s NTFS zapisovat 50MB/s, iba taky, ze data su skomprimovane. Inak sa to vysvetlit neda.

Pokial viem, tak MS stale nezverejnil specifikaciu NTFS, takze len oni vedia, co sa tam deje pri zapise.

• 14. januára 2018 o 11:53

to, co pises, sa da jednoducho vyskusat (staci kopirovat uz komprimovany subor, ako som pisal vyssie), ale neviem ci to ma vyznam riesit. Ak niekto chce USB kluc pouzit na Macu, treba NTFS testovat na Macu s Paragonom vs ExFAT nativne. Alebo na Windows vypnut write-cache na prenosnych mediach.

ani exFAT nie je zdokumentovany, tiez je to produkt MS, takze tazko povedat. Ale neverim, ze NTFS ma vdaka “optimalizacii” protokolov tak vela navrch oproti ExFAT, aby rychlost zapisu 3-nasobne prekrocila marketingove hodnoty, ktore su uz tak prestrelene.

• 15. januára 2018 o 18:20

porovnanie rychlosti zapisu na NTFS a ExFAT, velmi podobne hodnoty

Zapnuta write-cache na USB disku mi sposobila zdanlivy narast rychlosti zapisovania (citania samozrejme nie) na 200MB/s, ale pri pokuse o odpojenie USB disku som cakal niekolko minut, kym som ho mohol odpojit. Takze NTFS a ExFAT nemaju skoro ziaden rozdiel, co sa rychlosti zapisu tyka.

Musíte byť prihlásený aby ste mohli prispievať do tejto témy

Inzercia

Send this to a friend