"Cool" aplikácie pre MacBooky
Tipy a triky | Daniel Káčer, 24. Apríl 2007
V článku si ukážeme, že senzory (alebo snímače) sa dajú využívať na spríjemnenie práce a môžu rozšíriť náš notebook o nové vlastnosti.
V prvom rade si objasníme hneď na začiatku o aké senzory vlastne ide. Sú ľudia, ktorí vedia o tom, že MacBook a MacBook Pro obsahuje v sebe rôzne senzory na kontrolu a ochranu HW a tak isto sú ľudia, ktorých to moc ani nezaujíma alebo o tom ešte nepočuli a budú o tom teraz čítať prvý krát.
Pre príklad uvediem, aké senzory vlastné máme v našich notebookoch: senzor teploty každého jadra CPU, senzory otáčok chladičov na doske, senzor pohybu pre rýchle zaparkovanie čítacej hlavičky disku pred mechanickým poškodením alebo svetelný senzor (týka sa len MacBook Pro a PowerBook) pre rozsvietenie klávesnice a regulácie jasu obrazu, keď pracujeme niekde v prítmí. Nás teraz bude zaujímať hlavne senzor pohybu a svetelný senzor.
Od uvedenia MacBook a MacBook Pro na trh už ubehlo pár mesiacov a za ten čas sa objavili rôzne aplikácie, ktoré priamo či nepriamo rozšírili vlastnosti MacBook rodiny, vďaka už spomínaným senzorom. Asi medzi najznámejšie budú patriť aplikácie na snímanie pohybu a na tento spôsob bolo vytvorených niekoľko programov, ktoré pracujú ako „zabezpečovacie zariadenie“ podobne ako v autách. V prípade aktivácie sa aktivuje program, ktorý od toho momentu sleduje každý pohyb notebooku (jedna z týchto aplikácií dokonca vydáva podobný zvuk, ako keď zapínate alebo vypínate alarm na aute :) ).
Aby som to zbytočne dlho nerozoberal, pozrite si ukážku takýchto aplikácií.
Prvá z nich je TheftSensor:
Podobne funguje aj iAlertU:
Alebo tu ešte máme MultiAlarm:
Aby ma niektorí užívatelia PowerBookov neukrižovali :) musím poznamenať, že podobne to funguje aj na pôvodnej PPC platforme.
To bolo z tých známych a pre nás praktických využití pohybového senzoru. Ale ľudia sú vynaliezaví a stále hľadajú nové a nové metódy, ako využiť tieto senzory aj iným spôsobom. Opäť to moc nebudem rozpisovať, predsa len najlepšie je, keď to človek vidí sám, takže nasledovný zoznam si prejdite pekne sami :)
Pekná klasika, hra netPong:
Myslím si, že veľmi zaujímavá aplikácia, ktorá otáča obrazovku podľa polohy SMSRotateD. Ja by som ju napríklad využil pri čítaní PDF súborov:
Pre užívateľov VirtueDesktops, tu máme hneď 2 ukážky využitia senzorov. Prvé video nám ukazuje zmenu pracovnej plochy pomocou senzoru na pohyb (dosť ráznym spôsobom) a druhé video prezentuje využitie svetelného senzoru (to platí len pre majiteľov MacBook Pro):
Ďalšie využitie pohybového senzoru pri hre Neverball. Pred tým, ako ho budete inštalovať, musíte si stiahnuť program AMS2HID, v ktorom si nastavíte ovládanie:
A na záver jedna pekná utilitka, ktorá však funguje len na PowerBook a MacBook Pro, nakoľko využíva len svetelný senzor: NightSounds
Dúfam, že ste sa aspoň trošku bavili pri prezeraní jednotlivých ukážok a že vás niektorá z aplikácii zaujala na toľko, že si ju aj sami vyskúšate.
Lze alarm deaktivovat jakýmkoliv originálním ovladačem? Nebo jen tím jedním, kterým se to zapne?
Záleží na tom, zda-li byl ovladač s přístrojem „spárován“ uživatelem. Více info ve Finder>Help>Mac Help> Search: pairing remote .
No dva nemam abych to moh vyzkouset ale muzes si kazdy Mac sparovat se svym ovladacem takze by to asi nemel bejt problem – aby to fungovalo jen s jednim ovladacem. Otazka je zda je to osetreny v tech programech:)
Tak koukam ze me nekdo predbeh jen co jsem to napsal:)
Hele tohle je fakt zajímavý článek. Good work!
kuci, ale to uz fachcilo i na PB…
neviete ako sa TheftSensor zapina v pripade, ze nemam pri sebe AppleRemote? Vdaka :)
docela fun, niektore tusim vyskusam :) ta posledna utilitka je o com? nechcem si ju davat len tak naslepo…
Ťažko opísať zvuky .. treba si to vyskúšať :)
tak som sa na tom dobre pobavil :) odporucam iAlertU a VirtueDesktops. MultiAlarm mi nejde link, este ten moze byt zaujimavy pri prepojeni na mobil :)
Ahoj zkoušel jste někdo AMS2HID a NeverBall? Já jo, je to super. Mám MBP. Ale mm jeden problém fungují mi pohyby jen v ose X osa Y mi nefunguje a nevím jak to rozchodit. Všiml jsem si že v programu AMS2HID mi to ukazuje čísla o pohybu na ose Z místo na ose Y. Nevím jak to rozchodit? Nevíte někdo?
komentárov