Samsung predal 10 miliónov smartfónov Galaxy S, za iPhonom stále zaostáva

Novinky | Tomáš Beleš, 04. Január 2011

Samsung Logo

Samsungu sa podarilo za rok 2010 predať 10 miliónov kusov smartfónu Galaxy S, ktorý je v mnohom veľmi podobný iPhonu 3GS. Toto číslo však nestačí ani na to, aby prekonalo počet predaných iPhonov, ktoré Apple predal len za tretí štvrťrok 2010 – 14,1 milióna kusov. Napriek tomu sú vyhliadky pre Samsung relatívne pozitívne. Vďaka známej značke a dobrým vzťahom s mobilnými operátormi budú predaje v roku 2011 zrejme aj naďalej rásť. Oproti iPhonu láka najmä nižšou cenou, ktorá je naviac často dotované aj operátormi.

Samsung Galaxy S

Poster Andy vs Apple; autor ilustrácie: Chris Bishop

---

Samsung by mal v roku 2011 dodať viac ako 61 miliónov smartfónov. Predaje by mal podporiť aj nový smartfón predstavený v decembri – Nexus S, ktorý sa bude snažiť konkurovať iPhonu 4. Cieľ je jasný, Samsung by chcel predbehnúť RIM a stať sa tak po Apple a Nokii tretím najväčším predajcom smartfónov na svete. Úspechy týchto, ale aj ostatných podobných smartfónov nahrávajú do karát najmä Googlu. Množstvo z nich totiž používa jeho mobilný operačný systém – Android.

04.01.2011 o 09:51

O tom ale, ze samsung uplne kasle na tento telefon nikde nepisu. Lutujem jeho kupu, je to crep. Doteraz naneho nie je froyo. Uz chcem len iphone, vyskusal som vsetky platformy, a nech mi nikto nehovori ze som ovca, ale nikto sa nestara o svoje vyrobky tak ako apple…

04.01.2011 o 10:25

Kolko vlastne stoji licencia pre Android? Kolko zarobi Google na kazdom predanom smartphone s Androidom? Vie to niekto?

04.01.2011 o 11:36

oba telefony sa začali predávať v rovnakom čase(na konci juna), tak za rok to asi nepredal

04.01.2011 o 13:12

Telefon je podareny som spokojny…podpora mi zily netrha, ale fakt je ze je mizerna specialne pre slovensky a cesky trh.

04.01.2011 o 13:13

Hezo: xda-developers a mas froyo inac ano samsung na to zvysoka kasle, keby ze si mam kupit androida tak jednoznacne nexus S alebo desire HD

04.01.2011 o 13:58

den: licensia asi nič, Google zaraba na vyuzivani ich internetových sluzieb pomocou telefonu, takze ma peniaze aj z iPhonov ak na nich pouzivas google search, youtube, gmail…

04.01.2011 o 17:33

Mal som iPhone 3G, koncila viazanost, vybral som Desire HD, ohurenie, opadlo ohurenie, predaj, 3GS. Android nikdy viac, nenasiel som ani jednu poriadnu app a o hrach ani nehovorim, otras a bordel cely market a vsetko. Nech si robia aj 8 jadrove zariadenia, ked nenajde clovek na to jednu jedinu app, alebo hru, ktora by to vyuzila. To nevravim o kazdej free app kde je nasratej reklamy tolko, ze na Desire HD som nevedel ani citat co odomna app chce.

04.01.2011 o 18:23

julko: to je vseobecna mienka, ale ja tomu neverim. Neverim, ze je Google taky dobracisko a nepyta si za operacny system pre smartphone od vyrobcu nic. Na takom trhu by potom Microsoft so svojim Windows 7 phone ani nemal co hladat.

04.01.2011 o 23:59

xxy: jj, hlavne ze ma dobry HW, co na tom ze je mizerna podpora, dobre investovane peniaze, dalsi trapny prispevok? :-D

06.01.2011 o 16:01

@den

Samozrejme, že je operačný systém Android pre výrobcov zdarma. Ty sám si môžeš stiahnúť jeho kód, upraviť ho a spustiť si ho na nejakom zariadení. Je to vzájomne výhodné – Samsung nemusí investovať tak vela do vývoja OS (robí iba prispôsobenie na konkrétny hardvér) a Google má príjmy z predaja aplikácia a prípadne z využívania ďalších služieb.

Nevýhoda ale je, že Samsung nemá vôbec žiadnu motiváciu aby robil update operačných systémov na už predaných mobilov. Má s tým náklady ale nemá z toho žiadny zisk. A preto má tak veľmi veľa majiteľov Androidov staršie verzie OS, čo je zas problém pre vývoj a kúpu aplikácií pre Android.

Z toho sa poučil Microsoft a jeho nový Windows Phone 7 má presne určené špecifiká hardvéru. Nové verzie OS sa budú môcť inštalovať priamo od MS a výrobca nebude s tým zaťažený. Myslím, že onedlho Windows Phone preválcuje Android na drahších telefónoch a Android zostane iba na lacnejších.MacBlog.sk je elektronické médium a súkromným priestorom, kde vám poskytovateľ
umožňuje odoslať komentár k článku. Váš komentár nemusí byť zaručene uverejnený.

TOPlist