Prvá betaverzia Adobe Edge — nový nástroj na tvorbu HTML5 animácií

Novinky | Jakub Žitný, 02. August 2011

Adobe Edge

Adobe vypustil prvú betaverziu novej aplikácie s názvom Edge. Svojím výzorom a funkčnosťou pripomína Flash. Poslúži na tvorbu animácií, ale aj komplikovanejších webových aplikácií s použitím štandardov HTML5, CSS3 a JavaScript. Výstupom z Edge je HTML5 kód.

Edge preview je zadarmo dostupný tu spolu s niekoľkými ukážkami projektov. Je potrebné byť zaregistrovaný. Adobe poskytuje aj newsletter s aktuálnymi informáciami ohľadom Edge. Vypustenie stabilnej verzie sa očakáva začiatkom roku 2012.

Adobe Edge preview
---

Edge má podobné rozhranie ako Adobe Flash: s časovou osou, možnosťou importovania obrázkov v rôznych formátoch, atď. Jedným klikom (alebo skratkou cmd + enter) sa dá zobraziť html výstup priamo v prehliadači. V Edge sa dá kombinovať animácia s jednoduchým html kódom (ako napríklad položky formulárov) a používať kaskádové štýly CSS3.

Screenshot Adobe Edge

V apríli 2010 sa začalo rozmáhať HTML5 po tom, ako Steve Jobs zverejnil svoje názory na Flash. Mnohí vývojári sa začali preorientovávať na túto otvorenú a bezpečnejšiu platformu, aj kvôli nepodpore Flashu v iOS. Stále viac a viac veľkých webových portálov prechádza na HTML5 čím tým sa zvyšuje podpora medzi prehliadačmi a mobilnými zariadeniami, a preto sa stále viac tvorcov webstránok orientuje na nové štandardy.

Týmto všetkým bol Adobe znechutený, ale aj ohrozený. Preto sa vo svojich laboratóriách pustil do HTML5, a tak mohli vzniknúť napríklad Wallaby, Flash Builder a teraz aj Adobe Edge.

02.08.2011 o 20:21

Tvrdiť, že HTML5 sa začalo rozmáhať po tom ako Steve Jobs zverejnil thoughts on flash je dosť krátkozraké.

05.08.2011 o 13:14

suhlasim.MacBlog.sk je elektronické médium a súkromným priestorom, kde vám poskytovateľ
umožňuje odoslať komentár k článku. Váš komentár nemusí byť zaručene uverejnený.

TOPlist