"Let's Talk iPhone" report #2 - iOS 5 a iCloud

Novinky | Jakub Žitný, 04. Október 2011

iCloud icon

Scott Forstall, viceprezident pre iOS začal svoju prezentáciu niekoľkými číslami. V App Store je momentálne viac ako pol milióna aplikácií a Apple vyplatilo developerom spolu už tri miliardy dolárov. Už na WWDC v júni bol predstavený nový operačný systém pre iOS zariadenia — iOS 5. Informovali sme vás o tom aj na MacBlogu. Forstall v rýchlosti spomenul 10 hlavných vylepšení oproti predošlej verzii: Notifications, iMessage, Reminders, integrácia Twitteru, NewsStand, vynovené aplikácie Camera, Game Center, Safari a Mail a PC free iOS — aktualizácie už nebude nutné sťahovať cez iTunes, pôjdu priamo cez WiFi.

Systém iOS 5 bude dostupný zadarmo od 12. októbra. Pobeží na iPade, iPade 2, iPhone 3GS, iPhone 4 a ostatných dvoch generáciách iPodov touch.

---

Cards

Nová aplikácia Cards slúži na posielanie skutočných pohľadníc. V iPhone alebo iPade je 21 typov šablón, vďaka ktorým sa dá vytvoriť konečná vizáž pohľadnice. Po dokončení sa o fyzické odoslanie postará Apple. Vytlačia ju a aj odošlú, fyzicky. Aplikácia je v App Store stiahnuteľná zadarmo, zákazníci v USA za samotné odoslanie budú platiť 2.99 USD a všetci ostatní 4.99 USD.

Forstall predstavuje Cards

Scott Forstall predstavuje novú aplikáciu Cards. Zdroj: gdgt.com

iCloud

K slovu sa dostal Eddy Cue, viceprezident pre internetové riešenia a služby. Najprv zhrnul niekoľko informácií o službe iCloud: iTunes in the Cloud, Photo Stream, Documents in the Cloud, atď. Viac sa o nich môžete dočítať tu.

Find My Friends

Pribudla nová aplikácia Find My Friends. Vďaka nej sa dá sledovať aktuálna poloha priateľov alebo rodiny. Napríklad, v Disneylande môžete na mapke presne zistiť, kde sú priatelia, alebo môžete skontrolovať vlatné deti, či sa neflákajú poza školou, atď. Samozrejme, nechýbajú ani podrobné nastavenia týkajúce sa ochrany súkromia.

Dostupnosť iCloudu je rovnaká ako iOS 5, 12. októbra 2011.

Forstall prestavuje Find My Friends

Eddy Cue predstavuje aplikáciu Find My Friends. Zdroj: thisismynext.com

05.10.2011 o 07:47

mne stále nejde imessage…ide to niekomu? vypisuje mi že adresa nie je registrovaná na imessage

05.10.2011 o 08:33

Je až tragikomické, ako sa všetci snažia rozširovať ponuku lokalizačných služieb. Spomínam si na staré dobré časy, kedy Orange ponúkal približnú lokalizáciu telefónu na základe údajov z GSM vysielačov a triangulácie, no išlo o pomerne neznámu funkciu, ktorú musel lokalizovaný potvrdiť. Teraz nie je problém požičať si cudzí telefón, prípadne ho na diaľku infikovať a zmeniť nastavenia na automatickú lokalizáciu a nikto sa už nemusí trápiť s tým, kde ako mu na GPS anténu v aute pripojiť vlastný tracker.

Som možno paranoidný, ale všetky tieto dáta v oblakoch, presná lokalizácia, zdieľanie polohy typu Foursquare a kritické chyby (backdoor?) smerujú k totalitnej spoločnosti, prípadne jej derivátu.

12.10.2011 o 07:48

Ten apple si zase robi srandu vsak dneska mal vyst iSO5 a na iTunes je napisane ze az 19.10 uz ma zacinaju pekne srat stale nieco odkladaju.MacBlog.sk je elektronické médium a súkromným priestorom, kde vám poskytovateľ
umožňuje odoslať komentár k článku. Váš komentár nemusí byť zaručene uverejnený.

TOPlist