Kategória Apple Názory

Čaká Apple najsilnejšie predvianočné obdobie v histórii?

Názory | Tomáš Beleš, 28. Október 2013

Apple Logo

Zrejme posledné podujatie tohto roka máme za sebou čo znamená, že Apple vyložil karty na stôl. Poznáme kompletnú ponuku, ktorou bude Apple útočiť na peňaženky zákazníkov v predvianočnom období. Ako každé predstavovanie noviniek Apple, ani toto sa nezaobišlo bez emotívnych sklamaní niektorých fanúšikov. Apple totiž v ostatnej dekáde prakticky neustále prinášal novinky, ktoré menily situáciu na trhu a vytvárali nové segmenty. Či už to boli iMacy, iPody, iPhony či iPady, Apple podujatia boli spojené so slávnym prídavkom Steva Jobsa, „One more thing“, ktorý všetko zmenil. Fanúšikovia si na to zvykli a očakávajú, že v tom bude Apple pokračovať každý rok.

To samozrejme nie je možné hneď z niekoľkých dôvodov. Aj keď mnohí to budú pripisovať chýbajúcej osobnosti Steva Jobsa v Apple, z hľadiska spoločnosti by bolo udržiavanie tohto tempa veľmi závažnou chybou v manažmente. Revolúcia nemá byť na dennom poriadku, a keď je spoločnosť stále o krok vpred pred konkurenciou, pričom láme svoje vlastné predajné rekordy, nie je dôvod čokoľvek meniť. Niektorí to nazývajú chýbajúcou inováciou, no v skutočnosti je za tým prirodzený vývoj prelomových produktov, ktoré sme spomínali v úvode.

Pokračovanie článku →

John Carmack sa pridáva k tímu pracujúcemu na virtuálnej realite v hrách

Názory | Tomáš Beleš, 12. August 2013

Názov nového obrázku

Meno John Carmack znamená v hernom biznise veľa. Je totiž spoluzakladateľom známeho herného štúdia id Software, v rámci ktorého videol vývoj niekoľkých kultových hier ako napríklad Doom, Quake či Wolfenstein. Preto je pre tím stojaci za pripravovaným produktom Oculus Rift, ktorý ma priniesť skutočnú virtuálnu realitu pre hráčov, veľkou novinkou, že práve John Carmack sa k nim rozhodol pridať. Svojej funkcie v id Software sa nevzdáva, no jeho hlavnou pracovnou náplňou bude práve vývoj Oculus Riftu. Virtuálna realita v hrách by mala v budúcnosti prísť nielen na PC, ale aj na mobilné zariadenia ako iPhone či iPad.

John Carmack

Súhlasíte s Johnom Carmackom a myslíte si, že Oculus Rift prinesie revolúciu v hraní hier? Podeľte sa o svoje názory s ostatnými v diskusii pod článkom.

Samsung odvysielal reklamu za 15 miliónov USD počas Super Bowlu

Názory | Maroš Žofčin, 04. Február 2013

Samsung Logo

Samsung včera počas poslednej štvrtiny Super Bowlu odvysielal 120-sekundovú reklamu za 15,2 milióna USD. Reklamu režíroval Jon Favreau (Iron Man, Iron Man 2) a v hlavnej úlohe figurovali Paul Rudd (Rómeo a Júlia, Priatelia) a Seth Rogen (Dawsonov svet). Reklama sa zameriava na značku Galaxy. Vidieť v nej Galaxy Note II a Galaxy Note 10.1.

Super Bowl predstavuje pre svoju vysokú sledovanosť atraktívny priestor pre reklamy. V roku 1984 Apple počas finále Super Bowl odvysielal slávnu reklamu na prvý Macintosh, ktorú režíroval Ridley Scott.

Bude iPad mini prémiový produkt s A6 a retina displejom?

Názory | Maroš Žofčin, 22. Október 2012

iPad 3 Retina icon

Väčšina odbornej verejnosti sa vo svojich očakávaniach zhoduje na tom, že nový iPad mini (alebo akokoľvek ho Apple nazve) by svojimi rozmermi, ale i cenou mal súperiť s lacnými tabletmi od Amazonu a Google. Istota, s akou oveľa lepšie informovaní novinári než sme my očakávajú tablet nižšej cenovej kategórie, dáva tušiť, že toto je to najpravdepodob­nejšie, čo Apple zamýšľa. Poďme sa však pozrieť na to, či je to skutočne také jasné a či náhodou Apple nemieri so svojim menším tabletom niekam inam.

tv
Pokračovanie článku →

Betaverzie len pre vývojárov

Názory | Jakub Žitný, 09. Júl 2012

XCode 4.3

Apple si začal dávať pozor, aby softvér určený pre vývojárov neunikal medzi širokú verejnosť, nedajbože, aby na ňom zarábali šibalskí predajcovia UDID aktivácie. Prístup k betaverziám softvéru od Apple majú väčšinou len registrovaní vývojári, ale aj všetci, čo lepšie prehľadajú torrentové portály alebo stránky, kde sa priamo predáva nevypustený OS X alebo iOS. Na poslednú skupinu si Apple posvietil a začal sa starať o to, aby vývojárske výhody zostali len pre vývojárov.

Pokračovanie článku →

Apple by na WWDC mohol predstaviť nový operačný systém pre Apple TV

Názory | Maroš Žofčin, 07. Jún 2012

Apple TV with Apple Remote

Od budúceho pondelka do piatka v San Franciscu v Moscone Center bude prebiehať každoročná konferencia WWDC, na ktorej Apple pravidelne predstavuje nové produkty. Konferencia sa odohráva súbežne v mnohých miestnostiach, z ktorých najväčšie je tzv. Presidio, kde bývajú v prvý deň predstavené kľúčové novinky Apple. Keďže viaceré nasledujúce workshopy a prednášky nadväzujú práve na tieto novinky, do pondelka sú na programe konferencie označené iba ako TBA (to be announced, bude oznámené).

tv
Pokračovanie článku →

Väčší displej na novom iPhone – iný pohľad

Názory | Maroš Žofčin, 29. Máj 2012

Posledné dni a týždne snáď žiadny IT web venujúci sa Apple neobišiel množiace sa správy o približne štvorpalcovej obrazovke nového iPhone (a možno tiež iPod Touch). Pred niekoľkými dňami sme sa tejto téme venovali aj u nás. Chcel by som tiež v krátkosti ponúknuť svoj pohľad na túto tému.

iPhone
Pokračovanie článku →

Zaskočí vývojárov väčší displej na novom iPhone?

Názory | Jakub Žitný, 23. Máj 2012

iPhone je momentálne vo svojej piatej generácii a veľkosť uhlopriečky zatiaľ nezmenil. Osvedčila sa veľkosť 3,5". Pôvodné rozlíšenie 480×320 nahradil Retina displej s 960×640 pixelmi, predstavený pred dvoma rokmi na iPhone 4. Požiadavky zákazníkov sa však rôznia a Apple čelí výzve ako držať svoj „štandard“ vylepšovania.

Súčasné rozlíšenie roztiahnuté na 4" displej. Zdroj: cultofmac.com.

Pokračovanie článku →

Finančné správy Samsungu – porazil Samsung Apple?

Názory | Maroš Žofčin, 30. Apríl 2012

Samsung Logo

Kórejská spoločnosť Samsung oznámila svoje výsledky predaja za prvý štvrťrok 2012. Okrem iného z nich vyplýva, že Samsung prekonal Nokiu a Apple a je v súčastnosti najväčším výrobcom telefónov.

samsung
Pokračovanie článku →

40 rokov pixelov, alebo od Xeroxu po Retina displej

Názory | Maroš Žofčin, 27. Marec 2012

iPad 3 Retina icon

Je to už takmer 40 rokov, od kedy bol verejnosti predstavený prvý fungujúci prototyp Xerox Alto, počítača, ktorý používal na vykreslenie výstupov rastrovú (bitmapovú) grafiku a dokázal na obrazovke zobraziť akékoľvek tvary usporiadaním malých kociek rôznej farby: Pixelov.

Pokračovanie článku →

Čo spraví Apple so svojou finančnou rezervou?

Názory | Jakub Žitný, 19. Marec 2012

Dnes o 14:00 nášho času Apple uskutoční mediálny konferenčný hovor, kde oznámi, kam sa chystá investovať svoje peniaze. Tim Cook a Peter Oppenheimer budú preberať takmer sto miliardovú kopu amerických dolárov patriacu Applu. Bude možné naživo sledovať audiostream na events.apple.com. Na prehrávanie je potrebný QuickTime.

conference call march 2012

Už nejaký čas sa hovorí o prudko rastúcom majetku Applu. Začalo to pred niekoľkými rokmi a špekulácie vznikali jedna za druhou. Pri nastolenom tempe, onedlho dosiahnu zásoby Applu v hotovosti a investíciách už sto miliárd dolárov. Pred niekoľkými týždňami, Tim Cook povedal, že exekutíva túto otázku už dlhší čas rieši a zatiaľ nie je nič, čo by k tomu mali médiám alebo akcionárom povedať. To sa zmenilo a dnes budeme možno svedkami zásadného rozhodnutia o budúcnosti Applu. Šepká sa nielen o akvizícii nejakého kľúčového hráča z technologického priemyslu, ale aj o vyplácaní dividend akcionárom. Menej realistické sa zdajú byť úvahy, že by sa firma začala výrazne zaujímať o filantropiu alebo o razantný zákrok do dodávateľských spoločností a ich zaobchádzania so svojimi zamestnancami.

Pokračovanie článku →

Nepotrebujeme ACTA, riešením sú iTunes Store a Netflix

Názory | Maroš Žofčin, 22. Február 2012

Anonymous

Kontroverzná dohoda ACTA už dlhší čas zaplavuje stránky novín. Rázne sa proti nej stavajú nie len hard-core počítačoví nadšenci, ale stále viac aj široká verejnosť. Pozrime sa bližšie na to, či opatrenia navrhované v tejto zmluve dávajú zmysel z pohľadu bežného používateľa internetu a či sú aj iné možnosti, ako vyriešiť problém so šírením nelegálneho obsahu na internete.

Pokračovanie článku →

Čím je OS X Mountain Lion výnimočný a oplatí sa upgrade?

Názory | Maroš Žofčin, 17. Február 2012

OS X Mountain Lion

Mnoho ľudí si myslelo, že Mac OS X Lion bude posledná verzia OS X pred jedenástkou. Vo štvrtok 16. 2. však odrazu niekoľko významných svetových webov a tiež stránka Apple.com zverejnili prvé informácie o novom prírastku do desiatkovej rady – Mountain Lion (horský lev).

Mountain Lion

OS X v10.8 zo svojho názvu vypúšťa slovo „Mac“. Zdroj: Engadget

Pokračovanie článku →

Prečo Windows 8 na ARM nebude iba METRO a prečo by mal byť

Názory | Maroš Žofčin, 17. Február 2012

Windows 8 Start Icon

Microsoft nedávno zverejnil bližšie podrobnosti o tom, ako bude vyzerať Windows 8 na ARM. Zodpovedal tým mnoho otázok, ktoré si kládli používatelia, a ktoré boli predmetom viacerých diskusií, no zároveň otvoril nové, nemenej otázne témy.

Windows on ARM

Windows 8 na ARM. Zdroj: Tablets Planet

Pokračovanie článku →

Ako Google zmení pravidlá hry

Názory | Jakub Žitný, 09. Február 2012

Google G logo

Od prvého marca 2012 sa zmenia pravidlá ochrany osobných údajov a zmluvné podmienky používania služieb spoločnosti Google. Google ich momentálne poskytuje obrovské množstvo: Gmail, Google Calendar, YouTube, Google Docs, Picassa, Google Reader a mnohé ďalšie. Všetky majú rozdielne právnické dokumenty, s ktorými treba súhlasiť. Rozhodli sa teda, že všetky zmluvy zjednotia a zjednodušia znenie, aby si ich každý mohol prečítať a pochopiť. Nové pravidlá majú pomôcť aj samotnému Googlu, v zaobchádzaní s osobnými údajmi, v ich používaní na zlepšenie svojich služieb (vyhľadávanie, výber reklám, atď.) a držaní kroku s konkurenciou, predovšetkým Facebookom.

V slovenčine si môžete prečítať aktuálne znenie pravidiel ochrany osobných údajov ako aj znenie, ktoré nadobudne platnosť 1. marca. Rovnako aktuálne zmluvné podmienky a nové, nadobúdajúce platnosť 1. marca.

YouTube banner informujúci o zmene Gmail banner informujúci o zmene
Google Maps banner informujúci o zmene

Podobné bannery sme mohli zazrieť na YouTube, Gmaily a ďalších službách Google. Informujú o zmene pravidiel viac než mesiac vopred. Google to považuje za dôležité a žiada používateľov, aby si našli čas na prečítanie zmien.

Po prvom prečítaní môžu dokumenty vyzerať „nebezpečne“ a patričné množstvo požívateľov to aj znepokojilo. Google totiž bude do svojich databáz ukladať veľa informácií o jednotlivcoch: údaje o identite osoby, kde sa nachádza, aký systém a prehliadač používa, aké informácie používateľ na internete vyhľadáva. Anonymne (bez priradenia dát k osobe) bude aj skenovať maily, aby na základe ich obsahu zobrazil špecifické reklamy. Pravdou však je, že všetky tieto údaje už Google dlhé roky zaznamenáva a sľubuje maximálnu ochranu všetkého osobného.

Pokračovanie článku →
Naspäť Ďalej...
TOPlist