Vývojári už majú k dispozícii tretiu betaverziu iOS 5, čo prináša?

iPhone | Tomáš Beleš, 12. Júl 2011

iOS 5 (icon)

Apple sprístupnil vývojárom iOS 5 Beta 3 len včera a hneď sa začali objavovať informácie o novinkách, ktoré táto verzia prináša. Prvou dôležitou novinkou sú rozšírené možnosti nastavení Location Services, teda služieb pre určenie polohy (GPS a údaje z Wi-Fi a mobilných sietí). Doteraz bolo možné v iOS nastaviť, ktoré aplikácie môžu tieto služby používať. V iOS 5 k tomu pribudne možnosť nastaviť, ktoré systémové funkcie ako napríklad vyhľadávania mobilnej siete alebo nastavovanie časovej zóny, môžu použiť Location Services.

Location Services v iOS 5 Beta 3
---

Blokovanie roamingu v iOS 5 Beta 3 Vývojári taktiež hlásia, že táto betaverzia priniesla aj všeobecné zrýchlenie systému a znížila napríklad časy otvárania aplikácií a podobne. K zablokovaniu dátového roamingu pribudla v tejto betaverzii aj možnosť zablokovať hlasový roaming. iPhone vám tak zablokuje okrem dát aj telefonovanie v roamingu, čo v prihraničných oblastiach zabráni nečakane vysokým účtom.

Aplikáciu iPod, tak ako sme ju poznali doteraz, budeme v iOS 5 hľadať márne. Namiesto iPodu budú na iPhone a iPade podobne ako na iPode touch samostatné aplikácie Music a Videos. V tejto betaverzii naviac pribudlo upozornenie, ktoré vás oboznámi s tým, že videá (filmy, TV relácie, hudobné videá) boli premiestnené do aplikácie Videos. Rozšírili sa aj možnosti v Safari pre odstraňovanie cookies a iných dát a pribudli aj „Advanced“ nastavenia. Apple okrem toho zmenil aj dizajn ikony Reminders.

iOS 5 Beta 3 zmeny v iPode, Safari a Reminders

Zdroj obrázkov: http://itsalltech­.com/…-developers/

Ďalšie podrobnosti o zmenách v iOS 5 Beta 3 nájdete na stránkach It's All Tech, odkiaľ boli prevzaté aj obrázky.

Ak ste v iOS 5 Beta 3 narazili na iné zaujímavé novinky, ktoré tu neboli spomenuté, môžete sa o ne s ostatnými podeliť v diskusii pod článkom.

12.07.2011 o 09:15

Mna by zaujimalo ze ci uz v beta 3 funguje wifi sync s windowsom a taktiez ci ludia nehlasia problemi so synchronizaciou s itunes, pretoze v bete 2 som nerozbehal synchronizaciu s itunes (stale mi zamrzla a nepomohlo ani cakanie). Dakujem

12.07.2011 o 10:26

ako to vyzerá chalani, skúšal to niekto ??…výdrž baterky pre 3GS ako ?

12.07.2011 o 11:16

Vyzera to dost dobre, tesim sa na testovanie :)

12.07.2011 o 15:30

iPhone 4 – jak již bylo v článku řečeno, je podstatně rychlejší. Společně s položkou odeslaný tweet ve zvucích přibyl i zvuk Tweet (jakési cinknutí). Co se všech tónů týče, změnilo se jejich uskupení a u vyzvánění se objevili i tóny upozornění, které ale nehrají.. dál již jen stručně v bodech (pokud v některém z nich vyčucháte objev Ameriky, přeskočte jej):

 • u iTunes Wi-Fi Sync je vypsáno co se bezdrátově synchronizuje
 • v Osobním hotspotu přibyl návod pro připojení přes USB
 • jako zámek telefonu nemusí být nastavený „jednoduchý kód“ (4místné číslo), ale i text, krom toho zde přibyla volba vypínání hlasového vytáčení
 • v omezení přibylo několik dalších možností
 • při synchronizaci nových aplikací z iTunes se instaluje několik aplikací najednou
 • ciferník u Světového času má bílý podklad a „ručičky se vrtí“
 • v mapách je nově tlačítko přemístit špedlík
 • v obrázcích se dají vytvářet nová alba a přesouvat mezi nimi soubory
 • text zapnuté funkce HDR fotoaparátu je tučnější a tmavší
 • po vyvolání tlačítka fotoaparátu u uzamčené obrazovky již nepřetéká text Odemknout
 • v aplikaci Mail přibyla položka Všechny zprávy s obrázkem krabice
12.07.2011 o 19:45

Podla mna sme s 3GS na iOS5 skoncili… Budeme musiet presadnut na 4, alebo 5 :(

12.07.2011 o 20:29

Skusal uz niekto ako to funguje v pripade, ze by ste pouzili program Woiceover? Ak ano, mozte hodit nejake postrehy? Vopred dakujem.

12.07.2011 o 21:03

Podla mna je na 3gs beta 3 rychlejsia ako 4.3.3.

12.07.2011 o 21:14

Obor preco si myslis ze sme uz s 3gs skoncili ?….mne sa prave zdaa ze telefonik az tak nestraca dych….znami ma 4ku tak sme porovnalvali rychlosti prehliadania webu a najma otvaranie rovnakych apps a musim skonstatovat ze 3gs urcite este nepatri do stareho zeleza :)…Podla mna je plne pripraveny na IOS5 a vsetky jeho nove freatury bez problemov zvladne :)

13.07.2011 o 14:09

Doplnění: Namísto klasické animace při otevírání a zapínání aplikace se aplikace jen elegantně zjevila – jakoby z mlhy.. možná chyba, nebo taky náznak výměny v podstatě již neefektního nůďo efektu.

14.07.2011 o 20:52

Co to prinieslo pre iphone 3G? Oplati sa prejist na novu verziu 5 pre iphone 3G? Diiik

15.07.2011 o 04:57

Doplnění: Ve výpisu skladeb stačí podržet prst nad skladbou a zobrazí se bublina s již ve výpise zobrazovanými informacemi o skladbě.

15.07.2011 o 15:07

To Lukas: Ty moj chlapec kde zijes ? 3G skoncilo pri 4.2.1. Je to posledna podpora zo strany Apple-u. Tak neviem o com tocis, ze tam chces 5-tku… Uz na 4.2.1 to ide dost biedne pri par aplikaciach, nemas multitasking, menenie pozadia… tak os 5 by ti bol absolutne zbytocny !!! Sa spamataj !

15.07.2011 o 19:38

Doplnění: podržením prstu na obrazu ve foťáku se zablokuje AE/AF a na datu v kalendáři se vytvoří novou událost.. Tlačítka u klávesnice v Safari jsou menší (Předchozí, Dále, Hotovo, atp.).MacBlog.sk je elektronické médium a súkromným priestorom, kde vám poskytovateľ
umožňuje odoslať komentár k článku. Váš komentár nemusí byť zaručene uverejnený.

TOPlist