iPhone 4S obsahuje kvôli Siri špeciálny Proximity senzor

iPhone | Tomáš Beleš, 10. November 2011

Siri ikona

Proximity senzor bol štandardnou súčiastkou každého iPhonu už od jeho prvej generácie. Ide o senzor, ktorý zabezpečí, že sa pri telefonovaní, kedy prikladáte iPhone k uchu, vypne dotykový displej, čím sa zabráni nechcenému spúšťaniu funkcií.

Novinku iPhonu 4S, inteligentného osobného asistenta Siri, môžete spustiť dvoma spôsobmi – podržaním tlačidla Home alebo priložením k uchu. Práve druhý spomínaný spôsob je to, čo odlišuje iPhone 4S od predchodcov. Predchádzajúce generácie totiž používali proximity senzor len pri telefonovaní, a ak ste si ho priložili k uchu pri bežnom používaní, nič sa nestalo. Na iPhone 4S bola použitá nová verzia, ktorá je pri používaní neustále aktívna, a akonáhle si iPhone 4S priložíte k uchu, môžete komunikovať so Siri.

---

Nový infračervený senzor funguje spoľahlivo a spustí Siri vždy vtedy, kedy má. Je zaujímavé, že na rozdiel od IR senzora v predchádzajúcom iPhone sa nám nepodarilo na iPhone 4S spustiť Siri tým, že sme ho zakryli rukou. Pri bežnom telefonovaní stačí na vypnutie obrazovky priložiť prst k proximity senzoru aj na iPhone 4S, nereaguje na to len pri spúšťaní Siri.

Na rozpoznanie situácie, kedy si prikladáte iPhone 4S k uchu, je podľa všetkého využitý aj gyroskop a akcelerometer, ktorý sleduje polohu zariadenia. Simulovanie rovnakého pohybu, ako keď si prikladáte iPhone k uchu a následné zakrytie proximity senzora, bol totiž jediný spôsob, ako umelo spustiť Siri. Prečo sa to Apple rozhodol riešiť takto, je jasné. Ak by sa Siri spúšťalo stále, keď zakryjete proximity senzor (miesto nad slúchadlom), veľa používateľov by nadšených nebolo.

10.11.2011 o 07:05

Wow, to jsem nevěděl, že Siri spustím přiložením k uchu. Teď jsem to hned zkoušel a vážně to funguje. Ale jen při odemknutém iPhonu… Každopádně mi to přijde jako dobré řešení a dává mi větší smysl, než držet Home Button.

10.11.2011 o 08:20

neviem preco, ale hlas tej zenskej mi lezie na nervy, skoro som to nedopozeral do konca :)

10.11.2011 o 08:36

Autor si mohol dat tu namahu a pozret si aspon co znemena proximity senzor ked uz to nevie prelozit :(

10.11.2011 o 08:59

Takže sa bude displej vypínať vždy po náhodnom prekrytí senzora? Blbé

10.11.2011 o 11:34

Vase meno: Zjavne si to nepochopil…

10.11.2011 o 16:48

„Proximity senzor bol štandardnou súčiastkou každého iPhonu už od jeho prvej generácie. Ide o senzor, ktorý zabezpečí, že sa pri telefonovaní, kedy prikladáte iPhone k uchu, vypne dotykový displej, čím sa zabráni nechcenému spúšťaniu funkcií.“ toto tam predtym nebolo, ked si daval komentar?

10.11.2011 o 17:58

@Vaše meno: Zkus si to přečíst ještě jednou :D Jinak k článku: Tohle je podle mě krásný příklad jedné s těch maličkostí, dotažených do posledního maličkého detailu, které oddělují Apple od ostatních výrobců :)

11.10.2013 o 14:19

Kde sa da vypnút cele to menu .? Je to chujovina vzdy to uchom stíšimMacBlog.sk je elektronické médium a súkromným priestorom, kde vám poskytovateľ
umožňuje odoslať komentár k článku. Váš komentár nemusí byť zaručene uverejnený.

TOPlist