iMac 27 – skusenosti s Late 2013

Domov Diskusné Fóra Pomoc: hardware iMac 27 – skusenosti s Late 2013

Zobrazuje sa 20 príspevkov - 1 až 20 (z celkového počtu 23 )
  • Autor
    Príspevky
  • #102311
    Kvothe
    Účastník (Participant)

    Ahojte,

    chystam sa kupit si iMac 27 palcovy Late 2013 v tejto konfiguracii:

    Procesor 3.5GHz Quad-Core Intel Core i7, Turbo Boost
    8GB pamäť RAM 1600MHz DDR3 SDRAM
    3TB Fusion Drive (3.5 krát rýchlejší)
    NVIDIA GeForce GTX 775M 2GB GDDR5

    1. Zaujimali by ma vase skusenosti s tymto modelom, konkretne v tychto oblastiach:

    a/ Hlucnost a teda aj prehrievanie iMac-u pri zatazi (ak huci, tak pri akej velkej zatazi?)
    b/ Cital som o skvrnach na monitoroch, vyskytuju sa aj v tejto verzii? Da sa s nimi nieco robit?
    c/ Chystam sa cez dual boot mat nainstalovany aj win 8 – je tam problem s prehrievanim/hlucnostou?

    2. Zaujimal by ma vas nazor na hardware:

    a/ pozdava sa vam viac 500 GB SDD alebo 3TB Fusion? (brat ohlad ze tam bude aj dual boot s Win)
    b/ RAM pamate by som chcel dokupit osobitne – vedeli by ste mi poradit ktore su pre tento iMac vhodne/najvhodnejsie, pripadne kde by sa dali zohnat?

    Vsetky temy o iMacoch co som nasiel boli starsieho datumu alebo o starsich verziach (rozhodne by sa zisla vo vyhladavani moznost zoradit vysledky podla datumu prveho a posledneho datumu :) ), tak snad velmi nespamujem.

    #393863
    janpavlik
    Účastník (Participant)

    Ja by som siel do 500 GB full ssd, mam v MBP retina 256 GB vratane virtualizovaneho win a mam cca 60 GB volne, takze s prehladom – 500 GB SSD bude uplne bez problemov.

    #393866
    JOK3R
    Účastník (Participant)

    Tak ja mám síce iMAC 2011, ale RAMku som kupoval v alze (2x8GB) kde bolo napísané apple certifikované a bez problémov.
    Či 500SSD, alebo 3TB fusion musíš vedieť ty, s akými súbormi pracuješ, ja by som 3TB v iMacu v živote nezaplnil (mám 256SSD + 1TBHDD a vytvorený fusion a momentálne mám voľný skoro 1TB). Na bežné používanie by som možno zobral radšej 500SSD a porozmýšľal kúpiť na dáta nejaké NASko (napr Synology, ktoré ti poslúži aj ako záloha TM)
    Všetky dáta ktoré spracujem (fotky a video) idú hneď na NAS a sú zdieľané v rámci domácnosti (iPhone, iPad, apple TV) a mám k tomu prístup aj zvonku.

    #393871
    Kvothe
    Účastník (Participant)

    JOK3R:
    Rozmyslal som aj nad kupou airport extreme – do ktoreho by som zapojil externy disk = da sa to takto vyuzivat ako NAS alebo je to dostupne potom len v ramci danej siete?

    Vyuzitie by bolo: pozeranie filmov, programovanie, strih videa.

    Takze zatial je to 2:0 pre SSD :)

    #393893
    Jozef Remen
    Účastník (Participant)

    Skvrny na displeji sa u tychto tenkych modelov nevyskytuju, kedze sklo je lepene na displej. V predoslych hrubsich verziach sa to dialo v prasnejsom prostredi, prach sa usadzal vo vrstve medzi displejom a podsvietenim. Bolo nutne rozobrat cely displej (dat dole sklo prisavkami nestacilo) a vycistit, hrozilo pri tom poskodenie kablov na led podsvietenie. Robil som to asi 2x, na cudzom pocitaci. Robota pre vraha, nic prijemne ak viete, ze si mozete “zarobit”. Servis sa na to totalne vyprdol a prehlasil to za neopravitelne, co je volovina.

    #393910
    Lens
    Účastník (Participant)

    To sa ti uz neoplati pockat na 5K?

    #393914
    Kvothe
    Účastník (Participant)

    Rozmyslal som nad tym, ale:
    1. rozdiel v cene bude 500 eur (ak stare modely zlacneju tak o 200 eciek tak sa ten rozdiel vysplha az 700 eur).
    2. nie som profesionalny grafik, tak neviem ci by som rozdiel displeja az tak vyuzil
    3. namiesto nvidie ma novy imac amd grafiku. Mozno je to len nieco vo mne zakorenene, ale mam pocit ze nvidie su lepsie ako amdcka.. Bojim sa, ze by sa retina viac prehrievala

    Co hovorite na tieto dovody? Zdaju sa vam dostatocne na starsi(2013) model, alebo pockat na retinu?

    #393920
    iwans
    Účastník (Participant)

    Ja by som uz do takehoto stroja nedaval menej ako 16GB RAM…

    #393922
    Kvothe
    Účastník (Participant)

    Samozrejme ram planujem rozsirit ale uz samostatne. Vyjde to lacnejsie ako kupovat rovno rozsirenu konfiguraciu.

    Inac pocital som to: moja verzia iMacu s 500GB SSD by ma vysla len o 100 eur lacnejsie ako retina iMac s 500GB SSD ale zakladnym procesorom i5.

    Tak mam zase nad cim rozmyslat :/ nejake nazory?

    #393924
    Jozef Remen
    Účastník (Participant)

    Nuz, ak vela pracujes s textom (grafik nie si) alebo s fotografiami, budes za Retinu rucicky nozicky bozkavat.

    Na druhu stranu, vykonnostny rozdiel medzi i5 a i7 nie je tak rapidny, ak zrovna nestrihas video a nebuchas tazke veci vo fotografiach. Na beznu pracu to absolutne nevyuzijes, ani na DTP ci webdesign. Hudobnik, strihac videa, rendering 3D ano.

    Ako som povedal, ak je primarne pouzitie praca s textom, tabulkami, pripadne fotografie, urcite Retina.

    #393930
    dfx
    Účastník (Participant)

    Ak budes pozerat donho aspon 8 hodin denne tak ber retinu. Ja ked vidim rozdiel medzi sucasnym 27″ iMacom alebo iPadom 2 a macbookom pro s retinou alebo iPhonom 5S tak jednoznacne by som bral retinu. Display bez retiny ma uz znervoznuje.

    Co sa tyka grafiky, tak ja povazujem za lepsie AMD grafiky. AMD grafika je aj v Macu Pro. Ovladace si robi Apple sam pre grafiky, ktore pouziva. nVidia mala v historii viac pruserov so svojimi grafikami.

    #393931
    Kvothe
    Účastník (Participant)

    Ako programator sa na text divam casto a dlho :) takze to vidim na retinu.

    dfx: mozes mi pls pridat aj nejake linky k tym pruserom s grafikami? Snazim sa zbierat info kde sa da :)

    #393935
    Common
    Účastník (Participant)

    mam presne tu istu konfiguraciu, okrem Fusion Drive (iba 1TB) a 780M, akurat idem do toho vrazit http://www.alza.sk/crucial-so-dimm-16gb-kit-ddr3-1600mhz-cl11-dual-voltage-pro-apple-mac-d348588.htm alebo tu som nasiel lepsiu cenu: http://www.tntrade.sk/crucial-16gb-kit-2x8gb-ddr3-1600mhz-cl11-sodimm-1-35v-pre-mac-_d102017.html, co sa tyka hlucnosti, musis mu poriadne zavarit (napr. v Aperture pri skin smoothing apod.) aby sa vobec ozval, inak si tichucko pradie, skrvny som za rok pouzivania nezaznamenal ziadne… Inak slape ako hodinky, neskor dokupim este dalsich 16gb ram a stroj posluzi este aspon 5 rokov…

    #393940
    dfx
    Účastník (Participant)

    tak konkretne 8600m bol megapruser. lahko si to najdes sam

    320m ma tiez problemy. AMD grafiky od 2011 tiez maju problemy. Zatial bezproblemove vyzeraju byt nVidie 950m a novsie a tiez tie AMD grafiky v Mac Pro. Som zvedavy na tu AMD v iMAcu 5K.

    #393941
    JOK3R
    Účastník (Participant)

    Jednoznačne retina, dosť fotím a pri pomyslení na retina iMac mi sliny tečú

    #393942
    Lens
    Účastník (Participant)

    Zatial je na to este skoro ale mam pocit ze neskor ked budes iMac predavat ta Retina bude mat podla mna vyssiu hodnotu ako 2013.

    #393943
    Jozef Remen
    Účastník (Participant)

    Nvidiu 8600M v MBP 17″ 2008 mam, tato drzi. V predoslom MBP odisla, trpela znamou chybou zleho zapuzdrenia a teda prehrievania. Drviva vacsina notebookov s touto grafikou (Apple, Sony, Dell, Toshiba a dalsi) mali pozarucne reklamacie.

    Co sa tyka Retina iMacu, tam je ten pocitac defakto zadarmo v cene (zakladny model). Za tu cenu Dell predava 5K displej, ale len displej. S 2 displayport portami.

    iMacy 27″ podporuju aj tzv. display mode (aspon to vedeli), kedy je mozne pocitac vypnut a po pripojeni iMacu k druhemu pocitacu posluzi ako displej. Teda dobuducna, ak by iMac Retina uz prestaval stacit, ako displej vzdy posluzi.

    #393948
    marcel1992
    Účastník (Participant)

    ja ho mam len v inej konfiguracii…len menši hdd mam…win tam isto nedavaj…to potom bude bordel hlucnost ziadna ani nevies ze je zapnuty az ked sa daco hras tak trocha…skrvny na monitore ako myslsi ze je dochytany???tak si ho utres,fusion drive je pecka… ale stym win by som to riesil…cez virtual machine…dual boot urcite ne vela ludi mi to povedalo…a aj v predajni…vec nazoru no ja isto by som si to tam nedal

    #393952
    dfx
    Účastník (Participant)

    Jozef Remen: iMac 5K nepodporuje display mode a asi ani nikdy nebude. Dovodom je mala priepustnost thunderbolt portu. Nestaci na 5K.

    #393955
    Jozef Remen
    Účastník (Participant)

    dfx: momentalne. Skor by som videl problem v priepustnosti DisplayPort 1.2 protokolu a cipov, ktore pouzivaju kombo Thunderbolt/DisplayPort 1.2

    Snad v dalsej revizii za rok, na ktoru si pockam aj ja. Pracovat bez 2 monitorov je u mna trapenie sa a ak by som mal vrazit peniaze do takejto masiny, tak k tomu musi byt automaticky dalsi 5K displej bez debaty. Co momentalne nie je mozne.

Zobrazuje sa 20 príspevkov - 1 až 20 (z celkového počtu 23 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.