Macbook Pro vs Eizo monitor

Domov Diskusné Fóra Ostatné Macbook Pro vs Eizo monitor

Zobrazuje sa 20 príspevkov - 1 až 20 (z celkového počtu 28 )
  • Autor
    Príspevky
  • #101195
    Kofola
    Účastník (Participant)

    Zdravim
    venujem sa fotografovaniu a mam taku dilemu ohladne monitora
    zvazujem ci kupit kupit k mojmu macbooku Eizo monitor rady ColorEdge a kedze mam retinu na mojom booku tak chcem odvas vediet ci je dobre kupit k tejto retine este aj Eizo monitor ktory by som vyuzival na spracovanie fotky

    prakticky chcem vediet ci je az tak velky rozdiel v tychto monitoroch alebo sa vykaslat na externy monitor a radsej peniaze investovat do Photoshopu

    mne osobne sa ten display retina velmi lubi a su tam najkrajsie farby ake som kedy videl na monitore

    #388047
    strycek2
    Účastník (Participant)

    osobne si myslím, že akýkoľvek ext. monitor budeš musieť kalibrovať, lebo to bude mať iné farby ako retina…rozhodnutie je na tebe, ale myslím, že by stačil aj dobre nakalibrovaný nejáky DELL, ktorý ale stojí polovicu proti tomu EIZU…nehovorím, že by EIZO nebolo dobré, ale zdá sa mi to trochu zbytočná investícia…btw, ja fotky upravujem priamo na 15″ retine môjho Macu

    #388071
    Leachim
    Účastník (Participant)

    Lekslý monitor má “krajšie” farby, lebo sú take sýtejšie, no najlepšie je mať matný a ak Ti naozaj záleží na farbách (hlavne sa tu jedná o tlač, monitor by som neriešil, lebo 99% ľudí čo tie fotky budú pozerať ho nakalibrovaný mať nebude), tak s HW kalibráciou (musí ju podporovať monitor, napr. moje Eizo ju nemá, pozri si pred kúpou špecifikáciu než sa rozhodneš podľa ceny).

    A investovať peniaze do Photoshopu? 13€ mesačne za Photoshop + Lightroom – https://creative.adobe.com/plans/photography tam nie je čo investovať :)

    #388106
    Nadzi
    Účastník (Participant)

    Da sa kalibrovat aj MCB Pro s retinou?
    skusal som to sondou i1 display pro a obraz jemne zozltol pripadne aspon biela jemne zozltla

    ake mate vysledky vy?

    #388328
    Kofola
    Účastník (Participant)

    Tak som si stiahol a predplatil ten photoshop za 9.99 ale stiahlo mi to anglicky photoshop

    poradite mi kde si zmenim jazyk aspon na cestinu?

    #388337
    Jozef Remen
    Účastník (Participant)

    Nadzi: kazdy displej sa da kalibrovat, len treba vediet na ake nastavenia a ako :)

    Kofola: nechaj si anglictinu, lokalizacia je nezmysel. Ostatne, vsetky tutorialy a tipy&triky su v anglictine.

    Ale inak Photoshop > Preferences > Interface a dole je UI Language

    #388338
    Kofola
    Účastník (Participant)

    dakujem za rychlu odpoved
    ked idem do preferences a bla bla tak v UI Language je len English nic viac

    to je dobry napad to nechat tak v anglictine ale problem je umna ten ze ten program som zapol asi 3x v zivote a neviem ci je premna ako zaciatocnika sa ucit vo fotoshope po anglicky ked ani neovladam anglicko ale zase ako pises takmer vsetko je robene {navody} v ENG…

    #388401
    Lukáš Raynor Majer
    Účastník (Participant)

    tiež mám systém po anglicky, ked som chcel niečo spraviť na otcovom Macu, ktorý je po slovensky, normálne som sa stratil :-D

    proste som zvyknutý na anglické pojmy (folder, image, erase, format, home, cancel atd)

    #388403
    Kofola
    Účastník (Participant)

    asi by som predsa len skusal po cesky photoshop…treba niaky subor niekde stiahnut alebo prepisat alebo ako tam dostat CZ?

    #388406
    jigga1411
    Účastník (Participant)

    Co sa tyka kalibracie tak Eizo su viacmenej fajn od vyroby. Celkovo kalibracia ma zmysel pokial budes svoje fotky tlcait na papier (myslim tym publikacie ktore sa tlacia urcitou technologiou a vyzaduju dany ICC profil) a predtym ich aj prevadzat do CMYK-u. Pokial si nechavas tlacit fotky iba vo photolabe tak by som nejaky extra drahy monitor (co EIZO urcite je) moc neriesil. Radsej si nastav svoj monitor tak aby sedeli farby s tym co produkuju zamestnanci v tvojom oblubenom fotolabe a zaiati aby mal dobre porozovacie uhly.

    Ak by si chcel ale byt naozaj korektny co sa tyka farbenje upravy fotografii mal by si mat normovane osvetlenie, sedy koberec a steny, miestnost bez okien a kryt proti svetlu na monitore. Ale neboj 3/4 z toho nemam ani ja a fotky mi v novinach vychadzaju fajn. :D

    #388415
    Kofola
    Účastník (Participant)

    Tak som sa rozhodol ze EIZO monitor nebudem kupovat a radsej si skalibrujem svoj retina book a tlaciaren

    ovsem kupil som si tlaciaren Epson L800 a ked tlacim fotky tak na tlaciarni su horsie farby ako na nekalibrovanom retina display

    na booku su ovela krajsie a vernejsie a hlavne sytejsie farby ako na tlaciarni
    to znamena ze asi treba skalibrovat tlaciaren?

    pozeral som si niake icc profily na tie tlaciarne na epson podpore a pre moj produkt tam ziadny profil nieje

    tlacim fotky na Epson premium gloss zvacsa alebo teda zatial

    co mi poradite spravit?

    #388424
    joer
    Účastník (Participant)

    Workflof na tlač fotiek na tlačiarni typu Epson L800 je zdlhavy a naročný proces. Pre tento typ tlačiarne určenej viac menej na domácu tlač fotiek a dokumentov je nastavovanie ICC profilov dost problematické. Je to metoda pokus-omyl, kde minies neskutocne mnozstvo toneru a papiera. Sam vlastnim profesionalnu Epson foto tlačiaren s mnohými ICC profilmy pre papiere Epson, Ilford, Fomei a stalo ma to dost usilia a penazi nastavit a skalibrovat pomerne kvalitný display IPS a tlač. Skúsenostami a casom uz viem kde mam asi ubrat a kde pridat. Kalibrácia monitoru je podmienkou, aspon v systemovom nastaveni sa treba pohrat s ColorSync. Takisto vo Photoshope a iných graf.programoch. Ale je to náročné na čas a financie z hladiska minania papiera a atramentu. Pokial pouzívas atrament originál Epson aj ich papiere, nechal by som to na Epson Vivid v nastaveniach, cize na tlaciaren ako taku. Pripadne malicko doladit gama korekcie a uberat jednotlive farby v nastaveniach tlaciarne. A potom si jednotlive nastavenia pomenovat a ulozit. Napr Epson glosy premium atd. Viem o com hovorim, s Macmi robim od 94 roku a Worjflow sme zavadzali ako prvy na Slovensku a chodili na skolenia Adobe, Agfy atd, nehovoriac o tom že pracujem cely život v polygrafii a poznam problematiku dost podrobne. Ak ti to stoji za ten cas a peniaze, moze ti pomoc s kalibrovanim monitoru Jozef Remen-ma sondu na kalibraciu a rozumie sa tomuto myslim si viac ako dost.

    #388425
    joer
    Účastník (Participant)

    A osobne si myslim ze kazdy Eizo monitor precura retinu v MacBookuPro. Preco? No preto lebo Eizo robi profimonitory pre profikov. Retina je sice pekna na nahlad pre klienta ale na vaznesiu pracu s Photoshopom a fotkami, ak to teda myslis vazne treba fakt kvalitny monitor skalibrovany. a kvalitne monitory su v inej cenovej relácii.

    #388426
    joer
    Účastník (Participant)

    A ked uz chces naozaj kvalitne kalibrovatelne monitory, tak potom od firmy Barco
    http://www.barco.com/en/Products-Solutions/Displays-monitors-workstations/Large-format-displays
    Ale to uz sme v rísi snov:-)

    #388427
    joer
    Účastník (Participant)
    #388429
    jigga1411
    Účastník (Participant)

    Profily som pozeral aj ja a dokonca niekolko fór a dost ludi ma problem najst nejaky ICC profil pre tuto tlaciaren. Ako tak ale pozeram link od uzivatela nadomnou na Instalacom CD by mal byt software s vlozenymi profilmi pre orogonal Epson papiere

    Prepac ale nerozumiem preco si tlacis fotky doma na atramentovej tlaciarni ked ti to mozu za porovnatelnu cenu (ak nie lacnejsie) vytlacit v urcite lepsej kvalite vo fotolabe.

    Na domacej tlaciarni vsak podla mna nikdy nedosiahnes kvalitu aku maju vo fotolabe na velkej masine. Farby nikdy nebudu dokonale stale a casom ti zacnu blednut.

    #388465
    Kofola
    Účastník (Participant)

    NO ja mam Macbook kde prakticky nedam cd s profilmi kedze to nema cd mechaniku

    tato epsonka mi vyhovuje kedze som uplny amater a spravne nakalibrovat tlaciaren a spravne tlacit fotky s vernymi farbami je dost zlozite a pri drahsich tlaciarnach by som spotreboval velke mnozstvo penazi ktore by sli do skartovacky…

    ono ja ked vytlacim fotku tak sa viac menej zhoduje s farbami na monitore ale po cca 2 minutach farby na fotkach vyblednu a uz je to uplne ine ako na monitore

    mimochodom mam kalibracnu sondu ipro display a po skalibrovani monitora retina monitor zozltne a farby su horsie ako na ktoromkolvek profile ktory tu je vytvoreny po nainstalovani Mac os

    tak som to dal zatial profil na vseobecny RGB a farby su velmi pekne a verne a tak nejak by som si predstavoval aby to tlacilo aj na tlaciarni

    zatial to tlacim cez iPhoto pretoze epson print podava velmi zle vysledky a farby su zle a zubate

    #388634
    Kofola
    Účastník (Participant)

    Mam navas 2 otazky
    za prve

    co robim zle ze po kalibracii a po nastaveni profilu ako vychozi mi vzdy obraz zozltne pripadne zozelenie neviem co robim zle

    a druha vec aky diplay mam zvolit pri kalibracii??

    su tam rozne typy napriklad RGB White Generic CCFL atd….

    #388635
    joer
    Účastník (Participant)

    Pisal som ti ze je to zdlhavy a narocny proces. To ze mas nejaku sondu, neznamena ze to vies nastavit. Najprv si nieco o tom nastuduj. Alebo ako vravim, spoj sa s Jozefom Remenom. Ma tuna prispevkov hafo a skusenosti s kalibrovanim. Chod do nastaveni v systeme, daj display, najdi si svoj monitor, chod do calibrate a postupuj podla navodu. Potom si tento profil uloz a pouzivaj ho. Na 95 percent tlace ti bude stacit. Ked uz budes mat skalibrovane cez ColorSync uz nesmies menit jas, kontras monitora. Vsetko ovplyvnuje – jas v miestnosti, osvetlenie zirivkou, ziarovkou, nemalo by ti dopadat priame svetlo na monitor atd. Vravim je to veda a ked to nevies, nehrab sa do toho. Ako vychodzi sa pouziva RGB Adobe, pripadne Apple, rozlisuju sa nastavenim Gama, jeden ma 1,8, druhy 2,2 ak sa nemylim.

    #388650
    Jozef Remen
    Účastník (Participant)

    Ak ste amaterski fotografi a chcete riadny vystup z ink-jet tlaciarne, tak je nutnost urobit si vlastne profily. Tie dodavane nie su bohvieco, pretoze pokryvaju len nejaku cast zariadeni, nie konkretne to vase. Napriek seriovej vyrobe sa kazda tlaciaren jemne lisi, tonery sa lisia atd.

    Kto byva v BA alebo DK/Liptov, moze ma kontaktovat, nakalibrujem aj monitor aj tlaciaren s profi i1 Pro spectrofotometrom a profi softom BasICColor/ProfileMaker. Linearizacia (denzita) a vytvorenie profilov pre konkretny papier je samozrejmost, ako aj kalibracia monitora s kalkulovanim okoliteho svetla (na toto je vhodne mat svetelne stabilizovane studio bez okien).

    Mam cely kufrik takze no problem aj so scannermi ci sadou farebnych tercov v pocte niekolko tisic (cim viac, tym lepsi profil).

Zobrazuje sa 20 príspevkov - 1 až 20 (z celkového počtu 28 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.