Zaručený elektronický podpis

Domov Diskusné Fóra Pomoc: software Zaručený elektronický podpis

Zobrazuje sa 20 príspevkov - 1 až 20 (z celkového počtu 31 )
  • Autor
    Príspevky
  • #91716
    subside
    Účastník (Participant)

    zdravím všetkých,

    rád by som sa opýtal na Vaše skúsenosti a postrehy s používaním zaručeného elektronického podpisu. Keďže si plánujem uľahčiť život, rád by som ho začal používať na svojom Imacu. Z informácií, ktoré sa mi podarilo násjť, vyplýva, že štátne orgány v zásade akceptujú QSign, ktorý je však len pre win :(.

    Moje otázky teda sú:

    1. existuje nejaký spôsob ako jednoducho a bezpečne používať ZEP na OS X
    2. existuje nejaká alternatíva ku QSign, ktorú by bolo možné používať na OS X bez toho, aby som musel isť do paralells alebo bootcampu?

    Ocením akékoľvek ďalšie návrhy, skúsenosti a postrehy.

    #343547
    igor.i
    Účastník (Participant)

    Toto je aj pre mna velmi zaujimava tema a bodaj by ma niekto potesil tym, ze uz existuje riesenie. ZEP som nuteny pouzivat druhym rokom, ale vlastne ho nepouzivam na vlastnom HW ale na ekonomkynom PC s Win. Ked som si bol koncom roka predlzovat platnost ZEP vo firme Disig, tak sa ich pytam, ze ci pre Mac OS stale nic? Odpoved bola, ze Mac OS nepodporuje zabezpeceny elektronicky podpis….

    #372482
    igor.i
    Účastník (Participant)

    Ahoj,
    nemate niekto nieco nove k tejto teme?

    #372486
    iMartin
    Účastník (Participant)

    QSign aplikáciu majú len pre Windows, ale našiel som QSign eSigner, ktorý funguje cez browser a vraj aj na OS X, vraj stačí už len hardvér s ovládačmi.

    https://www.ardaco.com/sk/products/electronic-signature/server-solutions/web-components

    #372532
    igor.i
    Účastník (Participant)

    Dik za tip, preverim to.

    #372642
    igor.i
    Účastník (Participant)

    No, bohuzial. ZEP funguje len pre Windows. ZEP zacina byt v podnikani nutnostou. Ako to riesite? To vsetci co pouzivate mac os x k praci/podnikaniu, tak mate este aj windows? A to neviem, ci rovnaky problem nebude aj pri novych cipovych obcianskych preukazoch…
    Ked sa debatuje o tom, ci v IOS ma byt gomicek flakaty alebo ruzovy tak je vsade milion prispevkov, ale vec ktoru pravdepodobne nevyhnutne potrebuje vela ludi, tak v podstate nikoho nezaujima. Deti nie, to chapem, ale co ostatni? To mame apple len na okrasu?:-)
    Po technologickej stranke zacinam chapat, ze QSign je len pre Win asi a tym padom s tym nepohnem. Skor ma zaujima, ci slovenska Apple komunita nevyvijala nejake aktivity smerom k “statu” z hladiska diskriminacie uzivatelov mac os a ostatnych?
    Ja pouzivam pocitac prednostne k praci a k praci nevyhnutne patri aj komunikacia napr. s danovym uradom (DPH), ktoru momentalne riesim cez tretiu osobu, co asi nie je uplne idealne.
    Co sa tyka Danovej spravy, tak bitka je mozno uz prehrata, ale co dalej? Ved elektronicka komunikacia sa bude len a len rozsirovat. vypadavame my pouzivatelia mac-u na Slovensku z hry?

    #372654
    Kendy
    Účastník (Participant)

    Ja by som tiež prijal ovladače pre Mac dokonca mi to nejde ani cez parallels kde mam Win ale crack tak asi vyžaduju leg. soft. Uvažujem napisať cez dotazník kedy bude podpora pre Mac os nakolko na stranke slovensko.sk sa zmieňuju dostupne aj pre Mac os x. Nuž uvidíme.

    #372660
    mcgiany
    Účastník (Participant)

    pokial viem, tak SW pre nove obcianske preukazy je tiez len pre win, no chysta sa aj verzia pre Mac a linux.

    #372662
    Lukáš Raynor Majer
    Účastník (Participant)

    novych cipovych obcianskych preukazoch

    ————-

    predtým psy, teraz ľudia… čipovanie začína :-/

    #372663
    igor.i
    Účastník (Participant)

    Aktualne som zistil na telefonickej linke “slovensko.sk”, ze co sa tyka novych e-ID tak citacky by mali uz teraz fungovat aj na mac os dokonca bez nutnosti instalovania ovladacov. Neviem potvrdit ani vyvratit. To je ale iba jedna cast problemu, pretoze ide o to, kde s tym novym obcianskym mozete komunikovat.

    V pripade danovej spravy je situacia taka, ze je nutne pouzivat Internet explorer.

    #372664
    igor.i
    Účastník (Participant)

    :Lukas

    tu nejde o ziadne cipovanie a konspiracne blbosti. To je ina tema.

    Stat nuti ludi komunikovat so statom elektronicky (minimalne v pripade napr.DPH) a nie len, ze si si doteraz musel zriadit ZEP za cca do 100E rocne, ale este aj musis mat Windows a Internet Explorer…Teraz tieto sluzby rozvija a ako vidiet opat jednostranne.

    #372665
    Hurfo
    Účastník (Participant)

    igor.i a neskusal si pouzit aplikaciu eDane? Existuje totiz v Java verzii a na macu funguje. Okrem toho mam “elektronicky podpis” vydany danovym uradom na komunikaciu s nimi a funguje to.

    #372667
    vince
    Účastník (Participant)

    Dobrý deň všetkým, ja to riešim tak že na MBP mám cez WMware nainštalované win8 kde mám mzdový a fakturačný soft, a používam eDane, a certifikáty potrebné pre komunikáciu s VŠZP. Vetko funguje. Inak myslím že na mac-och to nepôjde.

    #372669
    igor.i
    Účastník (Participant)

    :Hurfo
    Co myslis pod “elektronickym podpisom” od danoveho uradu? Ja mam aktulne ZEP od Disig, ale v podstate ho viac nepotrebujem, lebo mi ho nahradi novy OP so ZEP zdarma namiesto 100E rocne.
    O tej Java aplikacii som nevedel. Len dufam, ze bude fungovat workflow: ekonomka spravi DPH pod Win, posle mi ho a ja ho el.podpisem a poslem v mac os. Ty teda nepotrebujes na komunikaciu Internet Explorer?

    Dik

    #372671
    igor.i
    Účastník (Participant)

    :Vince

    dik za skusenost, ale ja sa chcem za kazdu cenu vyhnut Win.

    #372677
    Hurfo
    Účastník (Participant)

    igor:i istym casom mali danovnici mat povinnost elektronicky komunikovat s DU a tak som si to v obave o chaos zriadil s predstihom. Samozrejme povinnost bola odlozena ale kedze som to mal nerobil som si ZEP. Konkretne sa jedna o “Dohodu o elektronickom doručovaní” s DU. Cize je to len podpis s DU a nieje mozne ho pouzit inde.
    A k eDane par rokov dozadu bol s tym problem a kazdy mesiac sme riesili problemy s IE a drsr.sk az to jedneho dna rachlo a daniari vydali tuto apku. Od tohoto momentu posielam dokumenty len cez to. Najdes ju tu http://goo.gl/cYfSMP a samozrejme vies do toho importovat XML z uctovneho softu.

    #372686
    igor.i
    Účastník (Participant)

    :Hurfo
    Ja som praveze tiez presne ako ty ked to este nebolo povinne si spravil rovno ZEP, ale pouzivam ho len pre ucely DU DPH. Na co to este platit, ked uz funguje eDane apka.
    Momentalne je pre mna Java eDane + Dohoda o elektronickom dorucovani asi najlepsie riesenie.

    Dikes.

    #372701
    marianlapos
    Účastník (Participant)

    Ja som dnes dostal takúto odpoveď.

    Dobrý deň,

    reagujeme na Vašu otázku, ktorú ste zadali prostredníctvom kontaktného
    formulára pod č. 2013000560.
    Čítačka nového elektronického občianskeho preukazu je podporovaná
    operačným systémom MACOS X nasledovne (ako uvádza Príručka čítačky
    kariet eID):
    Podpora operačných systémov Apple
    MacOS X
    Mac
    OS X Mountain Lion
    Čítačka je natívne podporovaná v systéme
    Mac OS X Mountain Lion (10.8). Mac OS X Mountain Lion (10.8)
    zahŕňa open source CCID knižnicu v1.3.1
    , ktorá podporuje toto zariadenie.

    Mac OS X Lion
    Čítačka je natívne podporovaná v systéme Mac
    OS X Lion (10.7). Mac OS X Lion (10.7) zahŕňa open source CCID knižnicu
    v1.3.1, ktorá
    podporuje toto zariadenie.

    Mac OS X Snow Leopard
    Čítačka je natívne podporovaná v systéme
    Mac OS X Snow Leopard (10.6). Mac OS X Snow Leopard (10.6)
    zahŕňa open source CC ID knižnicu v1.3.8, ktorá podporuje toto
    zariadenie.

    Mac OS X Leopard
    Čítačka je natívne podporovaná v systéme Mac OS X Leopard 10.5 (10.5.6
    a vyšší).
    Mac OS X Leopard (10.5) zahŕňa open source CCID knižnicu
    v1.3.8 , ktorá podporuje toto zariadenie.

    Od
    systému Mac OSX Leopard a vyššie nie je nutná inštalácia ovládača.

    Zatiaľ pre využívanie elektronických služieb však potrebujete mať
    Internet Explorer, ale v budúcnosti by mal byť celý portál aj jeho
    eSlužby optimalizované aj pre iné operačné systémy ako Windows.

    S pozdravom

    Helpdesk ÚPVS

    #372705
    igor.i
    Účastník (Participant)

    :marianlapos

    Ano, to je v podstate rovnaka odpoved aku som dostal na telef. helpdesku. Tento problem bol ale aj pred e-ID, ked si si chcel spravit ZEP. Ten teraz moze byt integrovany v e-ID. V tomto sa tento “stat” trochu pohol, ze aspon citacky uz nie su viazane na Windows. Povodny ZEP mal instalacku softu na Windows a dost…Ked nemas, tvoj problem.
    Teraz sa ciastocne vyriesil tento problem snad, ale zostava problem s tym, ze kde ZEP pouzijes a kde nepotrebujes Win s IE.
    Tragedia je, ze stat to vyzaduje od DPHckarov mesacne/kvartalne a vobec ich nezaujima ako to spravis.

    #379609
    :kemper
    Účastník (Participant)

    Pokiaľ ide o eID využívam ju pod Windows a cez Qsign je po nainštalovaní ovládačov čítačky vytvoriť ZEP (predtým som používal token od Disig) … moja otázka znie, či už niekto rozbehal eID na Macu bez potreby ovládačov a druhá otázka, či sa niekomu už podarilo urobiť ZEP cez Qsign Signer za pomoci eID? Ďakujem za prípadné odpovede.

Zobrazuje sa 20 príspevkov - 1 až 20 (z celkového počtu 31 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.