Mac OS X Lion vs. Windows 7, ktorý je lepší?

win-vs-lion

Magazín Laptop priniesol zaujímavé porovnanie operačného systému od Apple, Mac OS X Lion, s Windowsom od Microsoftu. Ani náhodou sa nedá povedať, že je to jednoduchá úloha. Nech by bol verdikt akýkoľvek, jeden alebo druhý tábor fanúšikov by magazín obviňoval, že je zaujatý. Napriek tomu sa o nezaujaté porovnanie pokúsili a porovnávali obidva operačné systémy v niekoľkých oblastiach – rozhranie, multitasking, multitouch, vyhľadávanie, prehliadanie internetu, multimédiá, hry, bezpečnosť a ochrana detí pred nevhodným obsahom, zálohovanie, špeciálne funkcie a hodnota.

Zdroj: Laptop MagazínVďaka vyššiemu hodnoteniu za rozhranie, multitouch, vyhľadávanie, multimédiá, bezpečnosť a ochranu detí napokon najvyššie skóre získal Mac OS X Lion, ktorý toto porovnanie vyhral. Autori si pochvaľovali najmä prepracované multi-touch gestá, príjemné používateľské rozhranie a vyhľadávanie cez Spotlight. V oblasti multimédií systému od Apple pomohol balík aplikácií iLife a ocenené bolo aj automatické zálohovanie cez Time Machine.

Napriek tomu, že je Windows 7 starší, ešte stále ho redaktori považujú za lepší v multitaskingu. Ak berieme do úvahy prehliadanie internetu cez natívnu aplikáciu, Internet Explorer 9 podľa nich vychádza lepšie ako Safari. Nikoho zrejme neprekvapí, že Windows 7 zvíťazil v oblasti hier, v ktorej má aj napriek zmenám, ktoré sa na Mac platforme udiali za posledné roky, výrazný náskok.

Diskutabilné je hodnotenie ceny operačných systémov. Ako ukazuje nižšie uvedená grafika, OS X Lion je lacnejším systémom. Magazín Laptop však cenu porovnával skôr zo všeobecného hľadiska. Z tohto pohľadu potom kvôli drahšiemu hardvéru vychádza OS X Lion na Macu drahšie, no predajnú cenu má nižšiu.

V Apple komunite dostal Mac OS X Lion rozpačité prijatie. Niektorí ho milujú, iní zas nenávidia a zostávajú radšej pri Mac OS X Snow Leopard. Jeho novinky a zmeny jednoducho nesadnú každému a môžu byť skôr na obtiaž. Viac sa o OS X Lion dočítate v našej recenzii.

Windows 7 vs. Mac OS X Lion

Zdroj: TUAW

Viac článkov na tému

Partneri

Inzercia