Lion je mimoriadne obľúbený, nainštalovalo si ho už 44 percent čitateľov MacBlogu

macblog_navstevnost_lion

Aj napriek niektorým negatívam systému Mac OS X Lion sa slovenskí používatelia nenechali odradiť a upgradovala už veľká časť z nich. Podľa štatistík servera MacBlog.sk si najnovší systém za tri týždne od vypustenia nainštalovalo 43,91 % čitateľov zo systémom Mac OS X.

Systém s levom v embléme je len pár bodov pod predchádzajúcim systémom Mac OS X Snow Leopard, ktorý používa 47,79 % čitateľov s Macom. Staršie verzie, teda Mac OS X Leopard (10.5) a Tiger (10.4) používa dokopy len 8,3 percenta návštevníkov.

Veľký úspech

Osvojenie nového systému je ešte rýchlejšie ako pri Snow Leoparde. Kým na ten za prvých sedem dní upgradovalo 29 % návštevníkov, o dva roky neskôr si Lion za týždeň stihlo nainštalovať až 41 %. Môže za to zrejme aj uľahčenie distribúcie cez Mac App Store. V predchádzajúcich rokoch sa škatuľové verzie systémov zvykli rýchlo vypredať a tak mnohí aktualizovať nemohli, aj keď chceli.

Na nový systém sa spravidla upgradujú návštevníci, ktorí mali už predtým najnovší systém. Percentá ľudí používajúcich staršie OS X-y sa pri vydaní nového výrazne nemenia. Pravdepodobne preto, že títo majú mnohokrát starší hardvér a na neaktuálnom systéme nie sú z vlastnej vôle.

Návštevníci MacBlogu sú v aktualizáciách značne rýchlejší ako bežný používateľ Macu. Štatistika obľúbeného komunikačného programu Adium napríklad uvádza, že na systém aktualizovalo len 21 % jej používateľov.

OS X má len polovica návštevníkov

Niektorých čitateľov iste prekvapí, že z viac než 100-tisíc návštevníkov stránky má systém Mac OS X nainštalovaných len 53 percent. Až 35 percent si MacBlog číta z Windowsu a 10,8 % cez rozličné mobilné zariadenia od Apple — 5,7 % získal iPhone, 4,3 % iPad a 0,8 % iPod touch. Linux predstavuje 0,9 percenta, Android 0,5.

Pri výbere prehliadača sú čitatelia MacBlogu väčšinou verní značke Apple. 53 percent používa Safari, 18 % opensourcový Firefox a 17 % Chrome od Googlu. Len 5 % web prezerá cez Internet Explorer, čomu by sa určite potešil nejeden webový dizajnér. Opera má rovnaký podiel. Ďalšie prehliadače si spolu delia zvyšok.

Viac článkov na tému

Partneri

Inzercia